XFX: gdzie się podziały Radeony RX 5000? Firma mogła wszystkie wysprzedać farmom kryptowalut

Strona główna Aktualności
fot. John Carlo Tubelleza/Unsplash
fot. John Carlo Tubelleza/Unsplash

O autorze

Jak donosi portal MyDrivers, producent kart graficznych XFX mógł wyprzedać cały asortyment AMD Radeon RX 5000 farmom kryptowalut w Chinach.

Według najnowszego raportu, firma XFX wyprzedała wszystkie układy AMD Radeon RX 5800, RX 5700 XT, RX 5600 XT, a nawet RX 590 we wrześniu 2020 r. Wszystko zbiega się z rosnącym ostatnio ponownie zainteresowaniem kryptowalutami, takimi jak Ethereum.

Popyt na nie wzrastał w przeciągu kilku ostatnich miesięcy w dramatycznym stopniu. Zależności rynkowe pokazują, wzrost zainteresowania kryptowalutami zawsze pociąga za sobą także rosnące zapotrzebowanie na karty graficzne do ich "kopania".

Karty AMD Radeon są tak pożądane do pozyskiwania kryptowalut ze względu na ich efektywność "hashowania" oraz dużej ilości pamięci VRAM za relatywnie niską cenę. W przypadku produktów Nvidii zależność pomiędzy wydajnością i ceną nie jest tak korzystna w przypadku działań związanych z kryptowalutami.

Trudno powiedzieć, czy że sytuacja z kartami Radeon serii RX 5000 od XFX może wystąpić także u innych producentów w najbliższym czasie. Jeśli jednak kryptowaluty będą przeżywać teraz z powrotem boom, mogłoby to oznaczać problemy dla graczy z dostępnością kart graficznych z układami AMD przez dłuższy czas.

© dobreprogramy
s