"Navi" to Radeon RX 5000 – znamy architekturę, wydajność i datę premiery sklepowej

"Navi" to Radeon RX 5000 – znamy architekturę, wydajność i datę premiery sklepowej

Fot. YouTube (AMD)
Fot. YouTube (AMD)
Piotr Urbaniak
27.05.2019 05:10, aktualizacja: 27.05.2019 06:58

Computex 2019 jeszcze się na dobre nie rozpędził, a zaryzykuję stwierdzenie, że AMD już zdążyło całkowicie przejąć tę imprezę. Możliwości mieli kilka – Ryzen 3000, Epyc 2 "Rome", Navi. Co w takim wypadku robi szefowa firmy, Lisa Su? Wychodzi na scenę z całym arsenałem.

I po zaskakująco krótkim wstępie, w którym chwali się ponad dwukrotną przewagą w wydajności dwuprocesorowego systemu z Epycami 2 "Rome" na tle analogicznej konfiguracji z "Cascade Lake'ami" (Intel Xeon 8280), a także rozbudową Microsoft Azure o 11,5 tys. rdzeni, przechodzi do sedna sprawy – jeśli chodzi o użytkowników domowych.

Radeon "Navi", czyli RX 5000

– "Navi" to nie GCN, ale zupełnie nowa architektura RDNA, zaprojektowana specjalnie z myślą o graczach – oznajmia Lisa Su. Na rynek trafi jako seria RX 5000, co ma być nawiązaniem do obchodzonego właśnie 50-lecia firmy AMD, z modelem Radeon RX 5700 na czele.

Jak wynika z przedstawionych informacji, wydajność pojedynczej jednostki obliczeniowej w RDNA jest o 25 proc. wyższa niż w przypadku "Vegi" przy porównaniu zegar do zegara, a jednocześnie układ ma około 50 proc. lepszą efektywność energetyczną. Obsługuje przy tym PCI Express 4.0.

Fot. YouTube (AMD)
Fot. YouTube (AMD)

Przeprowadzono od razu szybkie porównanie wersji inżynieryjnej "Navi" i GeForce'a RTX 2070 w benchmarku gry "Strange Brigade". Efekt? 10-proc. zwycięstwo konstrukcji czerwonych, choć trzeba pamiętać, że akurat ta gra jest dość wdzięcznym przykładem możliwości Radeonów. Innymi słowy: relatywnie lepiej radzi sobie na architekturach AMD niż Nvidii.

Premiera sklepowa w lipcu 2019 r., natomiast szczegóły na temat konkretnych modeli i ich ceny obiecano ujawnić 10 czerwca podczas E3.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)