Xfce 4.6

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano kolejną stabilną wersję lekkiego środowiska graficznego Xfce. Wydanie 4.6 wnosi bardzo dużo nowości w stosunku do poprzednich stabilnych wersji.

Nowe Xfce oferuje między innymi wsparcie dla skrótów klawiaturowych menedżera okien xfwm oraz opcję, która rozszerza wybrane okno na tyle, na ile pozwalają inne okna. Menedżer sesji posiada panel ustawień, który automatycznie uruchamiania okno ponownie w wyniku jego nieoczekiwanego zamknięcia. Thunar z kolei pozwala na zmianę tapety pulpitu za pomocą prawego przycisku myszy i obsługuje katalogi XDG.

Wprowadzono podział na podkategorie Audio i Wideo w podmenu Multimedia. Separatory oferują różne style wyglądu, a pomocnik druku konwertuje ustawienia tak, aby za każdym razem wykorzystywany był xfconf zamiast mcs. Zaimplementowano interfejs D-Bus dla pewnej kontroli zdalnej. Dodano tło poglądu w oknie ustawień. Kalendarz został wzbogacony o widok terminów w formacie macierzystym kraju, nowe rodzaje terminów i możliwość definiowania alarmów.

Prócz tego dodano wsparcie dla przechodzenia w stan blokady i hibernacji za pomocą HAL. Aplet nowego menedżera ustawień pozwala na zdefiniowanie preferowanych aplikacji. Pojawiła się obsługa montowania i odmontowywania zaszyfrowanych wolumenów, wielu kart dźwiękowych oraz nowy panel wtyczek zorientowany na posługiwanie się kółkiem myszy. W systemach Solaris możliwe stało się dodawanie nowych widżetów graficznie za pomocą Glade Interface Designer.

Pakiety instalacyjne nowego Xfce powinny wkrótce być dostępne w repozytoriach dystrybucji.

© dobreprogramy

Komentarze