Yaf(a)Ray 3.3.0

Strona główna Windows Grafika Modelowanie 3D
Pobi​erz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Yaf(a)Ray (Yet Another Free Raytracer) to rozbudowany raytracer obsługiwany z linii poleceń. Dedykowany jest do współpracy z pozbawionymi raytracera programami do modelowania, jak Blender (który od dłuższego czasu wykorzystuje go domyślnie do renderowania obrazu) czy Wings 3D.

Yaf(a)Ray to multiplatformowa aplikacja, która na podstawie uprzednio przygotowanego opisu sceny tworzy jej wizualną reprezentację (rendering metodą śledzenia promieni). Yaf(a)Ray to projekt otwarty o modularnej budowie, który obecnie obsługuje szereg zaawansowanych algorytmów wspomagających śledzenie promieni (oświetlenie przestrzenne, oświetlenie ze sfery nieba, HDRI, kaustyki, głębię obrazu czy subtelne efekty rozmycia obrazu za szkłem matowym).

Dzięki otwartemu kodowi i kompletnemu API (specyfikacja komunikacji programów zewnętrznych z rdzeniem YafRay'a) Yaf(a)Ray został zintegrowany z takimi aplikacjami jak Blender, Wings 3D czy MakeHuman.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Wygodny, szybki, łatwy w obsłudze
Ograniczona funkcjonalność względem konkurecji (Cycles, Luxrender), brak obsługi GPGPU
ocena użytkownika
06.08.2013 21:30 • Recenzja do wersji 0.1.5

Yaf(a)Ray to prosty renderer wykorzystujący głównie metody symulacji światła oparte o mapy fotonów (choć dostępne jest także śledzenie ścieżek). Program niemal w pełni integruje się z blenderem, i pozwala na ustawienie większości parametrów z poziomu jego interfejsu graficznego.

Na uwagę zasługuje prosty system materiałów, składający się z zaledwie pięciu predefiniowanych shaderów z możliwością wzajemnego mieszania. Dzięki niewielkiej liczbie parametrów wejściowych każdego shadera, praca z programem jest łatwa i przyjemna, nawet dla kompletnego nowicjusza. Dodatkowo jest to chyba najszybszy darmowy program renderujący.