Z czym na lekcje? Z czym na wykład? Przegląd programów do notowania

Z czym na lekcje? Z czym na wykład? Przegląd programów do notowania

Z czym na lekcje? Z czym na wykład? Przegląd programów do notowania
30.08.2019 17:05, aktualizacja: 03.12.2019 11:33

Choć nie zapewni to sukcesu, zaczynając kolejny rok szkolny lub akademicki, warto obiecać sobie sumienne notowanie i utrzymywanie porządku w materiałach. Więc warto już zapewnić sobie odpowiednie narzędzia do organizacji pracy. Narzędzi dla uczniów i studentów nie brakuje, a poniżej przedstawiam kilka ciekawych aplikacji, które warto przetestować na wykładach i lekcjach.

OneNote

Jeśli ktoś jednak woli rozwiązania dobrze znane, a przy tym sprawdzone i cenione także w naszej redakcji, warto sięgnąć po OneNote dla Windowsa, macOS, Androida lub iOS. Aplikacje są bardzo dopracowane i dają szerokie możliwości, a wszystkie notatki są automatycznie i za darmo synchronizowane z chmurą

Obraz

Na liście możliwości jest oczywiście wpisywanie i formatowanie tekstu, rysowanie, umieszczanie w notatkach grafik z możliwością pisania po nich, dołączanie do notatek plików i nagrań dźwiękowych.

Wisienką na torcie jest dodatek Microsoft Mathematics do OneNote i Worda. Dzięki niemu można w tych programach rysować wykresy, obliczać wyniki działań i rozwiązywać równania.

Jeśli OneNote komuś nie odpowiada, można wybrać któreś z alternatywnych rozwiązań, jak Evernote albo otwarty Turtl.

XMind: ZEN

XMind: ZEN to program prezentujący dość specyficzne podejście do notatek. Zamiast list czy ciągu tekstu w nim można tworzyć tak zwane „mapy myśli”, czy też „mindmapy”. Niektórzy uważają, że ten sposób notowania przyspiesza zapisywanie informacji i ułatwia naukę.

XMind: Zen
XMind: Zen

Na pewno warto spróbować. W większości przypadków jednak taka mapa utrzymuje porządek i odpowiednie relacje między pojęciami, pozwalając przejść od rzeczy najważniejszych do mniej istotnych.

XMind: ZEN jest dostępny dla systemów Windows i macOS. W naszej bazie znajdziesz darmową wersję próbną. Jeden z abonamentów pozwala korzystać z XMind: ZEN także na urządzeniach mobilnych.

Cogi

Cogi to zaawansowany dyktafon, który pozwala zapisywać tylko te istotne fragmenty wykładów, choć nasłuchuje cały czas. Gdy zacznie dziać się coś ciekawego, wystarczy dotknąć ekranu – wtedy zapisany zostanie fragment wraz z poprzedzającymi go 15 sekundami (można zmienić długość w ustawieniach). Do zapisów można dołączać zdjęcia i notatki tekstowe.

Eliminate the Anxiety Associated with Traditional Note Taking

Ponadto Cogi może synchronizować dane z chmurą, jeśli użytkownik zdecyduje się założyć konto, co nie jest niezbędne do działania aplikacji. Za darmo każdy otrzyma 500 MB miejsca, więcej można dokupić. Można też kupić możliwość nagrywania rozmów, dzwonienia na amerykańskie numery telefonów i transkrypcje nagrań dźwiękowych (płatne od minuty).

Cigo jest dostępny dla systemów Android i iOS.

LectureNotes

LectureNotes to aplikacja przygotowana specjalnie z myślą o robieniu notatek odręcznych na tablecie i smartfonie. Do korzystania z niej warto mieć rysik, choć oczywiście można też pisać na klawiaturze Androida. Pisać można różnymi typami narzędzi w różnych kolorach, łącznie z takimi imitującymi ołówki. Fragmenty warstwy z rysunkami można wycinać, kopiować i wklejać w inne miejsca, tekstowe zaś można przeszukiwać.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W tle notatek można podkładać grafiki, na których naniesione zostaną dodatkowe informacje. Aplikacja daje szerokie możliwości eksportu notatek jako grafiki lub dokumenty, a także dla różnych usług jak OneNote czy Evernote. Do aplikacji można dokupić dodatki pozwalające zapisywać dźwięk, filmy i zdjęcia tablicy.

LectureNotes można używać na Androidzie.

FiiNote

FiiNote to program do robienia notatek podczas wykładów. Jego zaletą jest możliwość korzystania z różnych narzędzi, w tym z pisania odręcznego i nagrywania dźwięku. FiiNote ma unikatowy sposób łączenia znaków narysowanych ręcznie i ilustracji z tekstem wpisanym z pomocą klawiatury, co lepiej sprawdza się na urządzeniach mobilnych. Wersja dla Windowsa nadaje się raczej do czytania przygotowanych wcześniej notatek lub pisania na klawiaturze.

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Rozmiar obszaru na notatki nie ma ograniczeń rozmiaru ani treści, które można na nim umieszczać. Ponadto można tworzyć szablony dla własnych typów notatek. Kolejną zaletą FiiNote jest możliwość ustawiania alarmów i wydarzeń w kalendarzu na Androidzie i darmowa synchronizacja notatek przez Internet. Wszystkie dane są szyfrowane algorytmem AES.

FiiNote jest dostępny dla systemów Windows i Android.

Office Lens

Office Lens to prawdopodobnie najlepszy „kieszonkowy skaner”. Aplikacja jest bardzo prosta, ale przyda się przy kopiowaniu notatek i zachowywaniu zawartości tablicy. Wystarczy zrobić zdjęcie i wybrać, co jest fotografowane, by uzyskać elegancki, wyprostowany zapis. Aplikacja sama znajduje kształt tablicy czy kartki, nawet jeśli zdjęcie robione jest z boku sali.

Obraz

Po zrobieniu zdjęcia należy wybrać sposób obróbki, typowy dla tablicy albo dokumentu, a następnie wskazać miejsce zapisu obrazu. Wyniki zazwyczaj są bardzo dobre i czytelne.

Aplikacja Office Lens jest dostępna dla systemów Android i iOS.

Polaris Office

Pakiet biurowy przydaje się w różnych sytuacjach, a jako ciekawą alternatywę dla dobrze znanych programów z tej dziedziny proponuję Polaris Office – bezpłatny i zintegrowany z chmurą. Pakiet nieźle radzi sobie z dokumentami Microsoft Office, otwiera PDF-y i działa z zewnętrznymi chmurami.

Obraz

Polaris Office za darmo oferuje dysk o pojemności 15 GB na dokumenty i możliwość przesłania na niego 60 MB danych miesięcznie, przy czym po wyczerpaniu limitu można bez problemu oglądać dokumenty. Z przeglądarki dokumentów można korzystać również na stronie, po zalogowaniu. Do jednego darmowego konta można przyłączyć jednego klienta Polaris Office na komputer i dwa na urządzenia mobilne. Łączność z innymi chmurami pozostaje bez ograniczeń.

Obraz

Niestety w darmowej wersji programów wyświetlane są reklamy i nie można eksportować plików w formacie PDF. Z programów można oczywiście korzystać bez logowania.

Polaris Office jest dostępny na Windowsie i Androidzie

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)