Z pamiętnika beta-testera: Windows XP SP3 Beta

Strona główna Aktualności

O autorze

Choć ubiegłoroczna jesień była ciekawsza dla beta-testerów (ostatnie buildy Visty, przełomowe kompilacje Longhorn Servera), to i w tym roku nie można narzekać na brak zajęć. Jeszcze pod koniec września Microsoft wydał testerom wersję beta dodatku Service Pack 1 do systemu Windows Vista, natomiast dosłownie kilka dni temu umożliwiono im zapoznanie się z trzecim, ostatnim już według Microsoftu, dodatkiem Service Pack dla poczciwego Windows XP. Co się zmieniło, czego można jeszcze oczekiwać po XP?

Dodatek SP3 zajmuje około 340 MB na dysku, ale za to instaluje się szybko i sprawnie - kilkanaście minut ze znanym z poprzednich poprawek instalatorem i tylko jeden restart. Vista prosiła o kilka, ale w końcu to zupełnie inna architektura.

Dodatek Service Pack 3 to próba odświeżenia systemu, to znaczy dostosowania go do standardów dyktowanych przez bliski już finalnej wersji Windows Server 2008 i następcę Windows XP, czyli Vistę. Nie znajdziemy tu zbyt wiele nowych funkcji widocznych dla przeciętnego użytkownika, ale część z nich jest warta wspomnienia.Rysunek

Z widocznych gołym okiem zmian raczej tylko zmiana jednej cyfryPierwszą ważną zmianą, która rzuca się w oczy tylko przy instalacji ze zintegrowanego nośnika (czyli takiego, który już zawiera SP3 w plikach instalacyjnych) jest fakt, że wymieniono platformę klucza produktu i aktywacji. Nowy mechanizm WPA został jak nietrudno się domyślić zaczerpnięty z systemu Windows Vista, przez co użytkownik otrzymuje bardzo przydatną w wielu sytuacjach możliwość zainstalowania systemu bez konieczności podawania klucza produktu w instalatorze. Jest to bardzo kłopotliwe chociażby podczas instalacji Windows na maszynie wirtualnej, aby dosłownie sprawdzić jedną drobną rzecz i następnie systemu się pozbyć.

Drugą istotną nowością jest zintegrowanie z systemem klienta usługi Network Access Protection (NAP), którą wprowadza Windows Server 2008. Jest to nowa usługa, która daje administratorom sieci lokalnych niesamowitą kontrolę nad tym, jaki komputer przyłącza się do ich sieci. Możliwe jest na przykład zbadanie, czy klient posiada zaktualizowany system, czy ma włączony firewall albo czy ma program antywirusowy. Dzięki temu administratorzy mogą zadbać o właściwy poziom ochrony ich sieci - zwłaszcza takiej, do której włącza się dużo gości z komputerami przenośnymi. Co ciekawe, komputery niespełniające wymagań administratora nie są "odsyłane z kwitkiem" - trafiają natomiast do specjalnej podsieci kwarantanny, gdzie mogą np. połączyć się tylko z serwerem aktualizacji i pobrać łatki, po czym spróbować połączyć się do pełnoprawnej sieci lokalnej ponownie.

Ciekawym dla administratorów uprawnieniem jest też funkcja wykrywania routera-czarnej dziury. Jest ona włączona domyślnie po instalacji dodatku i pozwala systemowi rozpoznać router, który bez odpowiedniego uprzedzenia klienta odrzuca pakiety. Ostatnią rzeczą jest umieszczenie na poziomie jądra biblioteki odpowiedzialnej za szyfrowanie według algorytmu zgodnego z FIPS 140-1 Level 1.

Oprócz tych wszystkich nowości i usprawnień wprowadzono także zmiany kosmetyczne, takie jak chociażby przeredagowanie tekstów pomocy w Centrum zabezpieczeń, aby były bardziej przyjazne użytkownikom i lepiej informowały, za co odpowiedzialna jest dana funkcja.

W skład Service Pack 3 włączono także szereg już istniejących narzędzi i funkcji, które dotychczas trzeba było pobrać oddzielnie. Do najważniejszych należą usprawniona usługa Background Intelligent Transfer Service (BITS) 2.5, konsola MMC 3.0, protokół Peer Name Resolution Protocol 2.1 umożliwiający komunikację XP z usługami peer-to-peer w systemie Windows Vista, obsługa Wi-Fi Protected Access 2 oraz uaktualniona wersja Windows Installer 3.1 v2. Oczywiście XP SP3 zawiera także wszystkie łatki wydane od chwili premiery systemu w 2001 roku.

Ciekawostką może być fakt, że Microsoft nie zdecydował się na zintegrowanie z Service Packiem 3 nowej przeglądarki Internet Explorer 7. Po instalacji SP3 dalej mamy do czynienia ze starą wersją IE6, a jeśli chcemy skorzystać z nowej to musimy zainstalować ją ręcznie. Nie ma także nowego Windows Media Player - jeśli nie instalowaliśmy w ogóle nowych wersji WMP, to po instalacji SP3 w systemie nadal obecny będzie Windows Media Player 9 dostarczany wraz z SP2. Wycofano także opcję, z której z pewnością korzystało sporo użytkowników - umieszczenie paska adresu na pasku zadań. Taki pasek został teraz usunięty i jego przywrócenie nie będzie możliwe.Rysunek

Service Pack 3 w ogóle nie dotyka programów Internet Explorer i Windows Media PlayerKiedy wersja finalna? Aktualnie według obowiązującego harmonogramu ma to być pierwsza połowa 2008 roku. Prawdopodobnie Microsoft będzie chciał wydać SP3 w miarę jednocześnie z Windows Server 2008, bo dodatek w kilku miejscach nawiązuje właśnie do nowego serwerowego systemu. Póki co czekamy na drugie wydanie beta, w którym Microsoft zapowiada poprawienie kilku już znanych błędów.

© dobreprogramy
s