Za sprawą InPay bitcoinami zapłacisz w niemal całym polskim Internecie

Strona główna Aktualności

O autorze

W minionym tygodniu Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały o tym, że zakupić można bilety na ich rejsy pośrednio za pomocą bitcoinów. Od dzisiaj zaś za sprawą InPay S.A., bitcoinami będzie można zapłacić w większości sklepów internetowych w polskiej Sieci.

W teorii nowa usługa pozwoli na opłacenie rachunku bitcoinami, zapłacenie faktur, opłacenie należności za zakupy na Allegro czy w sklepach internetowych, doładowanie kart lojalnościowych czy kart płatniczych PayPass. Lech Wilczyński, prezes InPay S.A., stwierdził, że już teraz można zapłacić bitcoinami za cokolwiek w Internecie. Ta metoda płatności umożliwi zasilenie rachunku w sytuacji gdy nie możemy skorzystać z konta bankowego, a mamy przy sobie portfel Bitcoin – stwierdził.

InPay zrobił bardzo wiele dla upowszechnienia płatności bitcoinami w polskiej Sieci; to za sprawą tej firmy udało się wprowadzić bitcoinowe doładowania w T-Mobile czy płatności w tej kryptowalucie w sklepie CDP.pl. Przedsiębiorców przekonało przede wszystkim przejęcie przez InPay na siebie wszystkich zagadnień technicznych i ryzyka finansowego związanego z operacjami w sieci Bitcoin. Płacąc bitcoinami podmiotom korzystającym z InPaya nie przekazujemy im bitcoinów, dostają oni od operatora przelewy na konta złotówkowe w kwocie takiej samej, jaką otrzymaliby od płacących fiducjarną polską walutą.

Udostępnienie takiej możliwości płatności przez InPay pomoże wszystkim tym, którzy z różnych powodów nie mogą korzystać ze swoich kont bankowych (np. wskutek zajęć komorniczych). Pseudonimowa transakcja, przy dochowaniu należytych środków ostrożności, może być też transakcją niemal tak anonimową, jak gotówkowa, a prowizje z nią związane są daleko niższe, niż w wypadku zastosowania tradycyjnych płatności elektronicznych.

Z tej okazji Money.pl, które jako pierwsze poinformowało o inicjatywie InPay, cytuje redaktora magazynu Enterpreneur, Barry'ego Silberta, przekonanego, że Bitcoin zniszczy pośredników w przelewach międzynarodowych, takich jak Western Union (znane ze swojej oszałamiająco wysokiej marży). Poprzez bitcoinową płatność w InPay będzie można przesłać na konto bankowe w Polsce równowartość do 3 tys. zł z dowolnego miejsca na świecie, bez wysokiej prowizji i w czasie porównywalnym do przelewu krajowego. Oczywiście trzeba tu przypomnieć, że osoby chcące przesłać same bitcoiny między sobą, są w stanie przelać kwoty dowolnej wielkości, znacznie szybciej od przelewu krajowego. Kilka dni temu w ten sposób dokonano transferu bitcoinów o aktualnej wartości niemal 27 mln dolarów. Operacja trwała 8 minut i kosztowała ok. 3 centów.

Więcej o usługach oferowanych przez InPay znajdziecie na stronie spółki. Płatność można zrealizować przez stronę Rachunki.

© dobreprogramy
s