Założyciel Kickass Torrents zatrzymany przez polską straż graniczną – chce go amerykańska prokuratura (aktualizacja)

Założyciel Kickass Torrents zatrzymany przez polską straż graniczną – chce go amerykańska prokuratura (aktualizacja)

Założyciel Kickass Torrents zatrzymany przez polską straż graniczną – chce go amerykańska prokuratura (aktualizacja)
20.07.2016 23:58, aktualizacja: 21.06.2019 15:55

Kickass Torrents, obecnie najpopularniejszy serwis torrentowy wSieci, wciąż działa, choć jego serwery są wyraźnie przeciążone.Jego założyciel i główny administrator ma jednak gorzej. Wpadłw ręce polskiej straży granicznej na lotnisku Chopina, w operacji przeprowadzonej wewspółpracy z amerykańską prokuraturą. Teraz Amerykaniezamierzają wystąpić o jego ekstradycję – wysunięto jużoskarżenia, m.in. o udział w spisku mającym na celu naruszaniewłasności intelektualnej, oraz o pranie brudnych pieniędzy.

Oskarżonym jest trzydziestoletni Artiom Waulin, urodzony wCharkowie obywatel Ukrainy, który według amerykańskiej prokuraturyod 2008 roku jest właścicielem i operatorem Kickass Torrents(kat.cr), serwisu torrentowego, który posłużył internautów donielegalnego rozpowszechniania setek milionów plików z muzyką,filmami, serialami, grami, oprogramowaniem i innymi elektronicznymimediami. Oskarżyciel utrzymuje, że wartość treści, w jakichrozpowszechnianiu Waulin pomagał, przekraczać ma 1 mld dolarów.Można powiedzieć, że to i tak niewygórowana kwota – pirackiserwis jest obecnie 69. co do popularności w Internecie, korzysta zniego ponad 50 mln użytkowników miesięcznie.

W opublikowanej na stronach amerykańskiego DepartamentuSprawiedliwości informacjiprasowej, jak zawsze w takich sprawach możemy przeczytać, jakieto złe jest piractwo, jak niszczy artystów i kreatywneprzedsięwzięcia. Prowadzący sprawę prokurator Zachary T. Fardon zpółnocnego dystryktu Illinois podkreślił jednak, że Waulinwykazał się szczególną perfidią – chcąc uniknąć organówścigania, korzystał z serwerów rozsianych po całym świecie iprzenosił swoje domeny ze względu na powtarzające się ich zajęciai pozwy. Na reklamach wyświetlanych w serwisie, obywatel Ukrainymiał rocznie zarabiać od 12,5 do 22,3 mln dolarów.

Jego aresztowanie w Polsce ma jednak wg prokuratora Fardonadowodzić, że cyberprzestępcy mogą sobie uciekać, ale przedsprawiedliwością się nie ukryją. Artiomowi Waulinowi, jeślizostanie wydany Amerykanom, grozi obecnie do 5 lat więzienia zanaruszenie własności intelektualnej oraz do 20 lat więzienia zapranie brudnych pieniędzy – warto jednak pamiętać, że wyroki zakażdy z zarzutów mogą się sumować, a łącznie zarzutówprzedstawiono mu cztery.

Oprócz wspomnianych oskarżeń, sąd federalny w Chicago wydałnakaz zajęcia kont bankowych Waulina oraz siedmiu domen, wykorzystywanych w spisku związanym zKickass Torrents – kickasstorrents.com, kat.ph, kickass.to,kastatic.com, kickass.so, thekat.tv oraz kat.cr. Prowadzone są takżedalsze działania w sprawie ukraińskiej firmy Cryptoneat, pod którejszyldem prowadzona były operacje hostingowe oraz działalnośćreklamowa Kickass Torrents.

Będziemy Was informowali o rozwoju tej sprawy na bieżąco.

Aktualizacja

Wygląda na to, że wykorzystywane przez Kickass Torrents domeny .com i .tv zostały już zablokowane przez operatora tych rejestrów, amerykańską firmę VeriSign. Główna domena serwisu, kat.cr, działająca w rejestrze krajowym (ccTLD) Kostaryki, też już nie odpowiada, prawdopodobnie została zablokowana na mocy traktaktu MLAT. Przestała też odpowiadać domena kastatus.com, pod którą działał system informacji o aktualnym stanie torrentowego serwisu i jego lustrzanych kopii.

Serwery Kickass Torrents wciąż jednak działają, można dostać się do nich przez pseudodomenę w sieci Tor.

Warto zwrócić uwagę na to, że administrator Kickass Torrents padł prawdopodobnie ofiarą swojej własnej nieostrożności. Korzystał z iTunes i Facebooka. Z logów dostarczonych amerykańskiej prokuraturze przez Apple wynikało, że tirm@me.com (konto, z którego Artiom Waulin korzystał) 31 lipca 2015 roku przeprowadził transakcję w iTunes korzystając z adresu IP. Tego samego dnia ten sam adres IP był wykorzystany do logowania się na fanpage'a Kickass Torrents na Facebooku.

To tyle, jeśli chodzi o ochronę prywatności przez firmy Tima Cooka i Marka Zuckerberga.

Aktualizacja 2

Otrzymaliśmy sprostowanie od p. majora Straży Granicznej Krzysztofa Grzecha. Poinformował on, że Artiom Waulin został zatrzymany nie przez policję, lecz przez Straż Graniczną z warszawskiego lotniska im. Chopina.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)