Zbyt dużo TVN24? Kolejna ofiara wypalenia ekranu w TV

Zbyt dużo TVN24? Kolejna ofiara wypalenia ekranu w TV

fot. Iuliia Mikhalitskaia/Getty Images
fot. Iuliia Mikhalitskaia/Getty Images
27.03.2021 19:16, aktualizacja: 06.03.2024 21:43

W lutym 2021 r. całą Polskę obiegła historia Pana Tadeusza z Kielc, który zakupił telewizor marki Sony za ponad 10 tysięcy, a po półtora roku użytkowania skarżył się na zielone pasy, jakie na stałe pojawiły się na ekranie. Przyczyną było oglądanie programu TVP Info zawierającego dużo statycznych elementów obrazu. Doszło do tzw. retencji, czyli trwałego wypalenia się ich na matrycy. Teraz podobna historia przytrafiła się kobiecie z Gdańska, choć oglądała zgoła odmienny program.

Jak podaje Dziennik Bałtycki pani Hanna kupiła w sierpniu 2019 65-calowy telewizor Sony OLED AF8. Po 10 miesiącach użytkowania na matrycy odbiornika w lewym rogu ekranu pojawiły się pasy i kropka, a także smugi. Wszystkie te elementy obrazu utrwaliły się na ekranie i nie chciały zniknąć.

W związku z tymi Gdańszczanka zadzwoniła do sklepu RTV EURO AGD, aby zareklamować telewizor. Następnego dnia pracowniku serwisu zjawił się u niej w domu. Padła diagnoza. Usterka zdaniem serwisanta nastąpiła w wyniku oglądania programów informacyjnych, w tym TVN24 przez bardzo długi czas.

Tak, jak u Pana Tadeusza z Kielc, doszło tutaj do niezastosowania się do informacji z przewodnika producenta. Statyczne obrazy wyświetlane w tym samym miejscu wielokrotnie lub przez dłuższy czas mogą doprowadzić do wspominanej już wyżej retencji, czyli ich utrwalenia się na matrycy OLED.

W przypadku pani Hanny serwis nie uznał jej reklamacji, ani także odwołania. Co dla niej gorsze, miała nawet wykupioną rozszerzoną gwarancję obejmującą ochronę od szkód własnych. I tutaj też nie mogła liczyć na żadną pomoc. To dlatego, że miała ona obowiązywać dopiero od stycznia 2021 r., a usterka miała miejsce jeszcze w sierpniu 2020 r.

Mieszkanka Gdańska jest więc zostawiona na lodzie. "Raty za odbiornik płacę do dziś" - powiedziała Dziennikowi Bałtyckiemu rozgoryczona właścicielka.

Dlaczego pan Tadeusz uzyskał pomoc a pani Hanna nie? Zdaniem Sony decyzje ze strony serwisu podejmowane są jednostkowo na podstawie analizy otrzymanego zgłoszenia. Firma wskazała niestosowanie się do instrukcji obsługi jako jedną z możliwych przyczyn odmowy uznania reklamacji.

W przypadku pana Tadeusza zainterweniował polski oddział Samsunga, który zaproponował kupno telewizora QLED za połowę rynkowej ceny. Sprawa mieszkanki Gdańska natomiast ciągle czeka na swój finał.

Zjawisko wypalania się matrycy OLED jest realne, ale dochodzi do niego stosunkowo rzadko i głównie w ekstremalnych, skrajnych przypadkach. Głównie właśnie związanych z oglądaniem programów informacyjnych zawierających wiele statycznych elementów obrazu. Przy zróżnicowanym użytkowaniu telewizora, czyli żonglowaniu grami, aplikacjami VOD i telewizji - nie powinno mieć miejsca. Nowe modele telewizorów OLED mają wiele mechanizmów redukcji ryzyka wystąpienia tzw. retencji obrazu - przez subtelne przesuwanie pikseli po wygaszacze, a także tzw. cykle kompensacyjne, które mogą następować po wyłączeniu odbiornika.
Jakub Krawczyński

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (363)