reklama

Zielone światło dla domen bez łacińskich znaków

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Jesteśmy świadkami największej zmiany w sposobie działania Internetu od momentu jego powstania — powiedział Akram Atallah, szef działu gTLD w ICANN. Rozpoczął się proces włączania do światowej Sieci czterech nowych domen najwyższego poziomu, a zadaniem ich właścicieli będzie teraz uruchomienie 30-dniowego okresu ochronnego. W tym czasie będzie można rejestrować adresy powiązane z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Gdy ochrona dobiegnie końca, właściciele domen gTLD będą mogli sprzedawać nowe adresy wszystkim zainteresowanym.

Pierwsze cztery domeny wykorzystują wyłącznie znaki spoza alfabetu łacińskiego. To nie przypadek — ICANN chce w ten sposób podkreślić rolę Internetu jako globalnie dostępnego medium, z którego można korzystać bez względu na znajomość języka czy kraj zamieszkania. Członkowie organizacji zadecydowali, że wnioski o uruchomienie tego typu domen (określanych mianem Internationalized Domain Name, IDN) będą traktowane priorytetowo. Wraz z włączaniem do Sieci coraz większej liczby rozwijających się krajów, staje się jasne, że tylko niewielka część użytkowników Internetu to native speakerzy języka angielskiego. IDN […] stanowi więc wielki krok w stronę jego globalizacjitłumaczy Atallah.

ICANN podaje, że kolejne domeny gTLD będą uruchamiane w najbliższych tygodniach i miesiącach. Zaakceptowanie wszystkich złożonych wniosków może zająć nawet kilka lat. Gdy prace dobiegną końca, baza 22 dostępnych obecnie domen zostanie rozbudowana do ok. 1400.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić