Znamy ceny większości modeli procesorów AMD Ryzen – zobacz tabelkę w PLN

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu mieliśmy okazję poznać ceny najmocniejszych Ryzenów na rynku amerykańskim. Były po prostu fantastyczne – ośmiordzeniowy, szesnastowątkowy Ryzen 7 1700 z TDP zaledwie 65 W miał być w sprzedaży za raptem 319 dolarów. Teraz jednak do Sieci wyciekły bardziej szczegółowe informacje o wszystkich modelach nowych procesorów AMD – w tym o cenach detalicznych większości z nich. Dotyczą one chińskiego rynku, są w renminbi, ale już widać, że „czerwoni” będą mogli poważnie zagrozić czipom Core i5 oraz i3.

Łącznie do sprzedaży ma trafić 17 modeli Ryzenów. Pięć ośmiordzeniowych, cztery sześciordzeniowe i cztery czterordzeniowe, a w każdej grupie znajdą się wersje specjalne, obsługujące rozszerzony zakres podkręcania (XFR). Modele takie (oznaczone X w nazwie) automatycznie wykrywają zastosowany system chłodzenia, i jeśli jest on lepszy niż producencki Wraith (np. zainwestowaliśmy w jakieś piękne chłodzenie cieczą), to automatycznie przejdą na wyższy poziom taktowania.

Ile to wszystko będzie jednak kosztować? W chińskiej sieci pojawiło się zestawienie cen detalicznych dla Ryzenów i odpowiadających im modeli czipów Intela (Core 7. generacji), które wyciekło z jednego ze sklepów internetowych. W odniesieniu do wcześniej widzianych cen amerykańskich, po odjęciu podatków i przeliczeniu walut, są one praktycznie takie same. To jednak nie wszystko, bo w zestawieniu znalazły się też ukrywane dotąd przez AMD takie parametry jak TDP, taktowanie i pamięć cache dla wszystkich modeli.

Wśród graczy duże zainteresowanie powinien wzbudzić szczególnie model Ryzen 5 1400 X – właśnie ten z podkręcaniem XFR. Cztery rdzenie, osiem wątków, TDP 65 W – w Chinach ma być dostępny za równowartość 943 zł. Jego bezpośredni konkurent, intelowski Core i5-7600K, z czterema rdzeniami i czterema wątkami, TDP 91 W, kosztuje dziś tam równowartość 1120 zł. Chińska cena praktycznie nie różni się od polskiej.

Co sądzicie o tych cenach? Czy w kolejnych pecetach dacie szansę procesorom Ryzen, czy też Intel jest Waszą prawdziwą miłością?

© dobreprogramy