Zotero 5.0.96

Strona główna Windows Edukacja i nauka Inne programy edukacyjne i naukowe
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Zotero to darmowe narzędzie do zarządzania bibliografią. Pozwala na katalogowanie materiałów i organizowanie ich w biblioteki, a także na cytowanie wybranych dokumentów w edytorze tekstu. Zotero stanowi doskonałe rozwiązanie dla badaczy, którzy szukają przyjaznego oprogramowania pomocnego w przygotowywaniu i pisaniu tekstu naukowego.

Zotero pozwala na importowanie praktycznie każdego rodzaju plików: dokumentów w formacie .pdf, zdjęć, plików audio lub video, a nawet zrzutów ekranu stron internetowych. Za pośrednictwem wybranych rozszerzeń Zotero umożliwia importowanie dokumentów z poziomu przeglądarki bezpośrednio do programu. Pracę z programem można kontynuować niezależnie od urządzenia po założeniu konta w bibliotece umieszczonej w chmurze, którą można następnie zsynchronizować z programem. Zotero automatycznie indeksuje zawartość biblioteki, dzięki czemu odnalezienie konkretnego dokumentu nie stanowi problemu.

Zotero pozwala na oznaczanie dokumentów za pomocą etykiet i powiązań. Możliwe jest także edytowanie informacji dotyczących dokumentu oraz dodawanie powiązanych z nim notatek. Wtyczka Zotero do edytorów tekstu pozwala na wstawianie cytatów w jednym z wielu dostępnych stylów cytowania. Style cytowania wykorzystywane w Zotero są formatowane w edytorze CSL, w związku z czym istnieje możliwość sformatowania specyficznego stylu cytowania. Stworzoną w Zotero bibliotekę oraz notatki można eksportować do wielu formatów, w tym do BibLaTeX-a, BibTeX-a, Endnote'a XML, RIS-a czy RDF-a.

Uwaga!

Darmowy dostęp do biblioteki w chmurze pozwala na przechowywanie maksymalnie 300 MB danych.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

program darmowy i otwartoźródłowy, świetnie narzędzie do katalogowania książek, po polsku
niedoskonałości strony internetowej na komórkach
ocena użytkownika
08.01.2018 21:53 • Recenzja do wersji 5.0.33

Zotero używam do katalogowania książek w swojej domowej biblioteczce. I na tym polu jest bezkonkurencyjny, choć oczywiście w założeniu stworzony jest do znacznie bardziej ambitnych działań związanych z zarządzaniem bibliografią. Jednak jest to jedno z zastosowań tego programu (można także dzielić się swoimi zbiorami z innymi użytkownikami). Etykiety (tagi) bardzo ułatwiają pracę z biblioteką, a notatki pozwalają dodać do każdej pozycji dodatkowe informacje lub własne przemyślenia. Do każdego wpisu można dołączyć pliki PDF, DOC, TXT, JPG itp., ale można z nich zrobić także oddzielne elementy bibliografii. W wersji 5.x nieco spowolnił się start programu (wczytanie bazy danych), jednocześnie jednak znacznie lepiej Zotero radzi sobie teraz z dużymi bazami.
Nie sposób nie porównać Zotero do innego popularnego narzędzia tego typu, czyli Mendeley. Dla moich potrzeb Zotero jest wystarczający, a nawet lepszy od Mendeley. Zotero ma więcej pól do opisu elementów (np. "liczba tomów", "seria", "tłumacz"; choć brakuje mi "tytułu oryginału"), choć jednocześnie brakuje mi wśród typów elementów "Czasopisma". Jest ponadto w pełni spolszczony. Mendeley ma dużą zaletę dla osób z dużą kolekcją PDFów - w wersji bezpłatnej udostępnia 2 GB miejsca na swoje pliki w chmurze, podczas gdy Zotero zaledwie 300 MB. Zotero i Mendeley są darmowe (w przeciwieństwie do EndNote), jednak powiększenie miejsca w chmurze jest odpłatne. Zotero nie ma oficjalnej aplikacji na systemy mobilne (Mendeley ma), a choć strona jest przystosowana do działania na małych ekranach, to niestety jest nieintuicyjna (wyszukiwanie jest bardzo niewygodne) i ma wiele błędów czasem wręcz uniemożliwiających korzystanie z niej (na Edge w Windows Mobile nie mogę przez te błędy dodać nowego elementu do bibliografii - strona się nie przewija).