Abonament RTV: GIODO ma wątpliwości, a PSL nowy projekt ustawy

Abonament RTV: GIODO ma wątpliwości, a PSL nowy projekt ustawy14.03.2017 17:43
Abonament RTV: GIODO ma wątpliwości, a PSL nowy projekt ustawy

W kwestii abonamentu RTV można w ostatnim czasie odnieść wrażenie, że liczba zmian, niedomówień i niejasności, ma na celu wyczerpanie obywatelskiego zainteresowania nowym projektem uszczelniania poboru abonamentu, a nawet zmotywowanie Polaków do płacenia abonamentu, byleby tylko ten ambaras się skończył. Nic z tego – temat wraca na tapet, gdyż do projektu ustosunkował się już Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, najważniejsi operatorzy oraz... Polskie Stronnictwo Ludowe.

Gwoli przypomnienia – projekt uszczelnienia poboru abonamentu zakłada zlecenie zadania publicznego operatorom, którzy posiadają dane osobowe posiadaczy urządzeń, umożliwiających odbiór sygnału. Zostaną oni zobowiązani do przekazania Poczcie Polskiej danych swoich klientów i zostaną za to nagrodzeni rekompensatą poniesionych kosztów, ale także prowizją. Niestety, wygląda na to, że najwięksi operatorzy nie są łasi na państwowe gratyfikacje uzyskiwane kosztem lojalności wobec klientów.

Zarówno Cyfrowy Polsat, jak i nc+, a zatem najwięksi operatorzy w kraju, negatywnie odniosły się do projektu uszczelniania poboru. W oficjalnym komunikacie Polsat zarzuca propozycjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego niezgodność z Konstytucją, zaś nc+ uznaje takie praktyki za szkodliwe dla całego rynku medialnego. Oczywiście publikacja takich stanowisk może mieć charakter czysto performatywny: nie należy oczekiwać, że rząd uzna je za wiążące w kontekście „konsultacji społecznych”, których w aktualnym kształcie nie sposób z czystym sumieniem umieszczać poza cudzysłowami.

Zwłaszcza że operatorzy nie mogą liczyć na wsparcie jednego ze swoich najważniejszych argumentów, w postaci niezgodności takich praktyk z legislacją w zakresie danych osobowych, ze strony Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. GIODO nie napotkało żadnych braków formalnych w zapisach o przekazywaniu danych przez operatorów Poczcie Polskiej w nowym projekcie. Wątpliwości wzbudzać ma co prawda sama koncepcja, angażująca prywatne firmy, ale niemniej wymogi dotyczące ochrony danych zostały spełnione.

Tymczasem projekt własnej ustawy abonamentowej złożyło w Sejmie Polskie Stronnictwo Ludowe. Jak donosi Business Insider, proponowana w nim nowelizacja zakładałaby całkowite zastąpienie abonamentu RTV państwową subwencją w wysokości 750 mln złotych. Telewizja narodowa miałaby się także utrzymywać dzięki reklamom czy prawom do audycji. Podobnie, jak projekt MKiDN, PSL chce abolicji zaległości w opłacaniu abonamentu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)