Adobe zapowiada nowy Acrobat i Reader X

Adobe zapowiada nowy Acrobat i Reader X

18.10.2010 11:32, aktualizacja: 18.10.2010 23:47

Adobe Systems podał dziś informacje na temat najnowszych wersji swojego oprogramowania do tworzenia dokumentów PDF, Adobe Acrobat, oraz darmowej przeglądarki dokumentów tego typu, Adobe Reader. Nowe wersje programów wprowadzają wiele zmian, od zmiany numeracji na rzymską (X oznacza 10) do znacznej poprawy bezpieczeństwa. Pojawią się na rynku w ciągu najbliższych 30 dni.

Zgodnie z zapowiedziami Adobe nowa wersja Acrobat Readera została wyposażona w „piaskownicę” (sandbox), która separuje dokumenty od systemu operacyjnego i innych programów. Dzięki temu złośliwe skrypty umieszczone w oglądanych dokumentach nie będą miały możliwości ataku.Jak mówią statystyki opublikowane przez Adobe, 50% dokumentów PDF jest otwieranych z poziomu przeglądarki, co skłoniło twórców Adobe Readera X do przebudowy interfejsu użytkownika w sytuacji, kiedy program jest wywołany z poziomu przeglądarki internetowej. Takie funkcje, jak drukowanie i przeszukiwanie dokumentu będą dostępne z menu przeglądarki, a nie, jak wcześniej, z zagnieżdżonego paska Adobe Readera. Nowy, minimalistyczny interfejs Readera przetestowano w przeglądarkach Internet Explorer, Chrome, Safari i Firefox. W przypadku problemów użytkownik może wrócić do wyglądu znanego z wersji 9.4 Readera. Ponadto Adobe Reader X umożliwia współdzielenie dokumentów w Internecie za pośrednictwem serwera Adobe, co ma być łatwiejsze niż wysyłanie dokumentów pocztą elektroniczną.

Adobe Acrobat X również otrzymał rzymski numer wersji. Główną nowością w tej wersji programu jest system budowania listy czynności (Actions), które należy wykonać, aby stworzyć dokument o określonych parametrach. Ponadto rozszerzono możliwości użycia Flasha w dokumentach. Adobe Acrobat X posiada wbudowane szablony Flash, które mogą być użyte na przykład jako interaktywny spis treści. Zaawansowani użytkownicy mogą nawet sięgnąć po Adobe Flex aby tworzyć jeszcze ciekawsze publikacje. Adobe Acrobat X można połączyć z usługa Microsoft SharePoint, dzięki czemu stworzone z nim pliki traktowane będą na równi z tymi utworzonymi z użyciem Microsoft Office.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)