AI, Big Data i Internet to przyszłość Chin wolnych od błędnych punktów widzenia

AI, Big Data i Internet to przyszłość Chin wolnych od błędnych punktów widzenia

AI, Big Data i Internet to przyszłość Chin wolnych od błędnych punktów widzenia
19.10.2017 15:58

To co dzieje się w Chinach ma wpływ na branżę IT na całymświecie. To co mówi przewodniczący Xi Jinping, ma wpływ na całeChiny, szczególnie teraz, gdy na 19. Kongresie Komunistycznej PartiiChin pokazał, że nie ma rywali, zdolnych zakwestionować narzuconyprzez niego kierunek polityki. W wygłoszonym na otwarciu, trwającym205 minut wystąpieniu, Xi dał jasno do zrozumienia, że przyszłośćPaństwa Środka wiąże się z nowymi technologiami.

Od lat Chińska Republika Ludowa inwestuje w badania nad sztucznąinteligencją – rządowy plan zakłada, że Chiny staną sięcentrum innowacji w tej dziedzinie do 2030 roku. Premier Li Keqiangogłosił też w zeszłym roku plan wykorzystania Big Data wmodernizacji systemu zarządzania państwem, oraz plan Internet Plusmający na celu zwiększenie integracji Internetu z gospodarką ispołeczeństwem, wprowadzenie chińskich firm internetowych naglobalne rynki i rozwój centrum Zhongguancun, chińskiej wersjiDoliny Krzemowej. Wszystko po to, aby odzyskać dwucyfrowy wzrostgospodarczy, który ostatnio spadł do „zaledwie” 7,4% rocznie.

Zhongguancun – chińska „Dolina Krzemowa” (źródło: wikimedia)
Zhongguancun – chińska „Dolina Krzemowa” (źródło: wikimedia)

Plany te zostały otwarcie pochwalone przez chińskiego przywódcę,którego pozycję w państwie zaczyna się porównywać z pozycjąMao Zedonga i Deng Xiaopinga. Stwierdził on podczas swojegowystąpienia: musimy przyspieszyć przemianę Chin w silny kraj ozaawansowanym przemyśle, forsując głęboką integrację międzyfizyczną gospodarką i zaawansowanymi technologiami, takimi jakinternet, big data i sztuczna inteligencja.

Przewodniczący Xi, podejmując kwestię walki z korupcją iinnymi negatywnymi aspektami życia społecznego, odniósł się teżdo wolności słowa w internecie… a właściwie jej braku. Oznajmiłteż, że chińskie będą cenzurować sieć, otwarcieprzeciwstawiając się wszelkim błędnym punktom widzenia.

Kwestię nowych technologii poruszył też Xi w odniesieniu doarmii, niejako przyznając, że dzisiejsze Chiny militarną potęgąwciąż nie są. Staną się nią dopiero w połowie XXI wieku, do2035 roku ukończona ma być modernizacja całych sił zbrojnych, ado 2020 roku osiągnięta ma być ich pełna mechanizacja, z szerokimzastosowaniem technologii informatycznych na strategicznym poziomie.

Obecnie realizowany 15-letni plan rozwoju Państwa Środkazakończony zostanie w 2020 roku. Przewodniczący KomunistycznejPartii Chin już teraz jednak ogłosił, że udało się za jegopomocą stworzyć umiarkowanie zamożne społeczeństwo. Kolejny15-letni plan ma przekształcić Chiny w wielkie, nowoczesne państwosocjalistyczne, zamożne, potężne, demokratyczne, zaawansowanekulturowo, harmonijne i piękne – uznał Xi.

Kto pamięta, jak wyglądały chińskie możliwościtechnologiczne 15 i 30 lat temu, nie będzie raczej uważał tychsłów za rzucane na wiatr. A nowe technologie zapewne tylko umocniąkontrolę nad społeczeństwem, choćby przez takie projekty jakSesameCredit, dzięki którym bardzo się nie opłaca byćnieprawomyślnym obywatelem.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)