Aktualizacja MeeGo dla Nokia N9 jeszcze w tym roku

Wojciech Cybulski

02.11.2011 21:18, aktual.: 03.11.2011 18:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia zapowiedziała, że do końca bieżącego roku wyda aktualizację systemu MeeGo 1.2 Harmatann dla modelu N9. Wyeliminuje ona zgłoszone przez użytkowników niedociągnięcia i wprowadzi do oprogramowania smartfonu wiele nowych funkcji.

Aktualizacja została zapowiedziana co prawda już pod koniec października, podczas Nokia World 2011, nie podano wówczas jednak praktycznie żadnych szczegółów. Wiadomo było jedynie o dodaniu wyświetlania nawigacji do odtwarzacza na zablokowanym ekranie czy domyślnym zamykaniu aplikacji poprzez przesunięcie w dół. Tymczasem na forach pasjonatów i deweloperów N9 zaczęło pojawiać się więcej konkretów. Z najnowszą wersją systemu miał okazję zapoznać się także serwis Neowin.

Okazuje się, że wbrew wcześniejszym obawom zmian będzie całkiem sporo. Przede wszystkim aktualizacja ma przynieść około 3500 poprawek zgłoszonych błędów, zwiększona ma zostać też ogólna wydajność systemu. Już teraz zwykle działa on szybko i płynnie, ale zdarza mu się jednak niekiedy przyciąć, ma to więc zostać poprawione. Pojawi się klawiatura Swype oraz nowy widok klawiatury z klawiszami kursorów, przyciskami Copy, Paste, Home, End itp. widocznymi w trybie edycji. Przebudowane zostaną powiadomienia na pasku nad menu głównym - teraz zamiast jednej zielonej flagi będą osobne ikony dla nowych e-maili, wiadomości SMS i IM, czy nieodebranych połączeń. Bardziej widoczne będą ostrzeżenia o niskim poziomie energii, samo zarządzenie energią ma zostać zaś rozbudowane. Będzie też kilka zmian wizualnych - możliwość włączenia trybu panoramicznego (dla wszystkich widoków i ekranu blokady), odświeżony motyw graficzny i animacje.

Zmiany dotkną także poszczególnych aplikacji systemowych. Wbudowane klienty Facebooka i Twittera będą uruchamiać się szybciej, zostaną też przebudowane i wzbogacone o nowe funkcje (np. geolokalizację i możliwość udostępniania zdjęć w Twitterze). Szybciej mają też renderować się strony w systemowej przeglądarce, całkowicie zmieniona zostanie Galeria, zaktualizowane aplikacje do nawigacji, pogody, odtwarzacz muzyczny. Usprawnione zostanie działanie modułu NFC oraz WiFi, co być może wyeliminuje problemy opisane w naszej recenzji. To oczywiście tylko najważniejsze zmiany w tej wersji i co najważniejsze to nie koniec - będą kolejne aktualizacje.

Trochę bardziej różowo rysuje się też przyszłość Nokii N9 w zakresie oprogramowania. Co prawda aplikacji napisanych w Qt i przeniesionych z Symbiana jest nadal niezbyt dużo, jednak sukcesywnie w sklepie Nokii pojawiają się nowe pozycje dla N9. Zarówno programy — m.in. ipla i Sports Tracker, ale także gry — np. Gears, Rip Off, czy legendarny Pinball Fantasies. Nadzieje można też pokładać w pasjonatach Maemo, którzy pomimo pogrzebania MeeGo przez Nokię, nadal działają na forach. To właśnie społeczność największych zapaleńców dała najwięcej Nokii N900 (która od strony systemu jest poprzednikiem N9). Dzięki nim nie tylko powstała olbrzymia liczba przydatnych aplikacji, ale także można było na Maemo uruchomić wiele programów (OpenOffice, Gimp, DOSbox) i gier (Quake, OpenArena) przeniesionych wprost z PC. Już teraz są poradniki jak np. zainstalować Operę z Maemo na MeeGo (nie ma jeszcze oficjalnej wersji), z czasem dostosowanych zapewne zostanie więcej aplikacji z Maemo.

Aplikacje z Symbiana i Maemo to jeszcze nie wszystko — być może będzie można także uruchamiać gdy napisane pod webOS (stosowne oprogramowanie Preenv / WebOS Games Manager powstało na Maemo) oraz aplikacje stworzone dla... Androida za sprawą oprogramowania OpenMobile Application Compatibility Layer. To ostatnie to już jednak czyste spekulacje.

Korzystając z okazji przypominamy, że obszerny test Nokii N9 znajdziecie w naszym labie.

Aktualizacja, 03.11.2011, 14:30

Materiał został uzupełniony o dodatkowe informacje na temat aktualizacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)