Alibaba w opałach. Ulubiony sklep Polaków pod lupą regulatorów

Alibaba w opałach. Ulubiony sklep Polaków pod lupą regulatorów

Alibaba debiutująca na giełdzie w Hongkongu (VCG/VCG via Getty Images)
Alibaba debiutująca na giełdzie w Hongkongu (VCG/VCG via Getty Images)
26.12.2020 10:45

Alibaba – cudowne dziecko chińskiej gospodarki – jest sprawdzana pod kątem ograniczania konkurencji. Jednocześnie urzędnicy przyglądają się jej usłudze płatnościowej Alipay.

Firma jest właścicielem m.in. AliExpress – ogromnego sklepu internetowego, który jest popularny na całym świecie. Także w Polsce – miesięcznie odwiedza go ok. 6 mln Polaków, a grupy na Facebooku, gdzie wymieniają się najciekawszymi ofertami, potrafią gromadzić po kilkaset tysięcy osób.

Przyznajmy – tam można kupić prawie wszystko, a ceny zwykle są śmiesznie niskie. Tysiąc ołówków za dwa dolary? Czemu nie! Kufel z podciętą górną krawędzią, by podczas picia piwa nie zasłaniał on telewizora? Proszę bardzo! Te i miliardy innych przedmiotów za symboliczne kwoty – mniej lub bardziej przydatnych – można tam znaleźć, stąd tak ogromna popularność sklepu.

Teraz jednak chiński gigant ma kłopoty. Przyglądać mu się bowiem zaczęli rodzimi urzędnicy. Chiński urząd kontrolujący rynek sprawdza, czy Alibaba nie naruszała przepisów konkurencji. Chodzi o umowy podpisywane z producentami. Według urzędników Alibaba miała stawiać im ultimatum: albo sprzedajecie u nas, albo gdzie indziej, nie można tu i tu.

Chodziło głównie o dwa konkurencyjne e-sklepy: JD.com i Pinduoduo. Alibaba stawiać miała warunek: jeśli sprzedajecie u nas, to nie możecie sprzedawać u nich. W efekcie oczywiście możliwość dotarcia do klientów była ograniczona. „Współpracujemy z urzędnikami w trakcie tego śledztwa. Praca operacyjna w firmie przebiega normalnie” – napisała Alibaba w oświadczeniu.

Ale to nie koniec problemów firmy. W tym samym czasie bowiem zainteresowała się nią także chińska skarbówka. Nią, a dokładniej spółką-córką: Ant Group. Odpowiedzialna jest ona za Alipay – system płatniczy używany na AliExpress. Urzędnicy mają wątpliwości, czy system zakupu na kredyt nie doprowadza użytkowników do nadmiernych zadłużeń.

I tutaj Alibaba oświadczyła, że będzie w pełni współpracowała i dostosuje się do wszystkich wymogów urzędników. Póki co jednak publiczna oferta Ant Group na giełdzie została wstrzymana przez regulatorów. Z kolei akcje Alibaby po doniesieniach o śledztwach spadły na parkiecie w Hongkongu o 8 pkt. proc.

Sklep AliExpress w wersji na Androida i iOS-a dostępny jest w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)