Alphabet opływa w gotówkę, wciąż zarabia głównie na reklamach Google

Alphabet opływa w gotówkę, wciąż zarabia głównie na reklamach Google

23.10.2015 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tak jak Microsoft już przedstawił swoje wyniki finansowe zapierwszy kwartał roku fiskalnego 2016, tak Google przedstawiłowyniki finansowe za trzeci kwartał roku kalendarzowego 2015. Awłaściwie to już nie Google, lecz Alphabet, choć wyniki te wciążdotyczą tylko tego, co nosi nazwę Google Inc. Na wyniki LifeSciences czy Google X przyjdzie nam poczekać do następnegokwartału. Bez względu jednak na to, pod jaką nazwą działa,możemy być pewni jednego – firma z Mountain View ma sięświetnie. W ciągu ostatnich trzech kwartałów zwiększyła swojącałkowitą wartość o ponad 14 mld dolarów.

Kwartalne przychody na poziomie 18,67 mld dolarów i zysk napoziomie 4,7 mld dolarów (według standardów rachunkowości GAAP)to wzrost w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego oodpowiednio 13% i 25%. Inwestorzy są zachwyceni z dwóch powodów –po pierwsze wyniki okazały się lepsze, niż oczekiwali tegoanalitycy Wall Street, po drugie zaraz po ogłoszeniu wynikówfinansowych Alphabet ogłosił wykup akcji wartych ponad 5 mlddolarów, co natychmiast podbiło ich kurs o ponad 12%.

W oficjalnym oświadczeniuprasowym nacisk położono na mobilne wyszukiwanie, oraz zyski zmonetyzacji YouTube i algorytmicznego handlu przestrzenią reklamową.Ruth Porat, dyrektor finansowa Alphabetu, nie pozostawia namwątpliwości: to wciąż przede wszystkim firma reklamowa, którejjuż sześć produktów zdołało zdobyć ponad miliard użytkowników,wszystko po to, by wyświetlić można było więcej reklam.

Na fali entuzjazmu wokół dobrych wyników, pani Poratprzestawiła filary strategii biznesowej swojej firmy. Kluczowe sątu, jak wspomniano, mobilne wyszukiwanie, zarabianie na YouTube orazalgorytmiczny handel przestrzenią reklamową. Pomniejszeprzedsięwzięcia, takie jak zajmujący się Internetem Rzeczy Nest,czy też pomysły „odjechane”, takie jako samoprowadzące sięauta, będą zarabiały na siebie „kiedyś” – póki co, firmaskupia się na optymalizacji swoich inwestycji. Z koleiprzekształcenie w Alphabet ma sprawić, że niebawem zobaczymyrzeczywistą siłą firmy. Inwestorów zainteresować ma precyzyjneraportowanie finansów dla wszystkich liter wchodzących w składAlphabetu, także tych, które dopiero są rozwijane.

Więcej pieniędzy Alphabet chce wydawać na kluczowe dla Googleprojekty, takie jak superszybki internet Google Fiber, rosnąć mająteż nakłady na pozostałe inwestycje. Zaciskać pasa nie trzeba –Ruth Porat przyznała, że gotówki jest sporo, więc jeśli pojawisię jakaś ciekawa okazja, to Alphabet nie będzie się wahałzaangażować. Trudno się dziwić, w kieszeni firma ma już ponad 73miliardy dolarów w gotówce i papierach wartościowych.

Te inwestycje, które mogłyby w przyszłości pozwolić naczerpanie zysków nie tylko z reklam przynoszą już pewne owoce. Rokdo roku w trzecim kwartale Google zdołało zarobić w kategorii Inneo 11% więcej niż do tej pory, obecnie to już 1,8 mld dolarów. Takategoria obejmuje oprogramowanie dla Androida, płatny dostęp doDokumentów Google czy sprzedaż własnego sprzętu (np. odtwarzaczyChromecast).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)