Amazon będzie nadawał internet z kosmosu. Bezos wystrzeli tysiące satelitów

fot. Paul Hennessy/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
fot. Paul Hennessy/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

31.07.2020 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeff Bezos to człowiek z wielkimi ambicjami. Być może zbyt wielkimi, aby pozostały wyłącznie na Ziemi. Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) właśnie zatwierdziła projekt firmy Amazon, dzięki któremu powstanie zaawansowany system kilku tysięcy satelitów. Będą nadawały internet... z kosmosu.

Jeff Bezos i internet z kosmosu. Zapewni go imperium 3236 satelitów

Prowadzona przez Bezosa firma Amazon dokumenty złożyła już w kwietniu 2019 roku, ale dopiero teraz uzyskała zgodę FCC, czyli Federalnej Komisji Łączności USA, na to by móc zrealizować ten plan.

Projekt Kuiper, bo tak nazywa się przedsięwzięcie, ma między innymi dostarczyć internet do kilkudziesięciu milionów ludzi z brakiem podstawowego dostępu do internetu.

Internet dostarczany z kosmosu (niskiej orbity okołoziemskiej) przez firmę Bezosa ma mieć 95-procentowe pokrycie całej Ziemi, a także zapewniać bardzo niskie opóźnienia.

Amerykański potentat nie ogłosił jeszcze, która z firm zapewni transport satelitów na orbitę. Warto podkreślić, że Jeff Bezos jest właścicielem korporacji Blue Origin, która specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach.

Bezos będzie konkurować z Muskiem i jego Starlink

Wdrażanie systemu Projekt Kuiper będzie odbywać się stopniowo. Satelity będą wysyłane na trzy różne wysokości, a początkowo konstelację będzie tworzyć 578 satelitów. To minimum, aby projekt mógł zacząć funkcjonować.

Federalna Komisja Łączności postawiła kilka warunków, w tym do roku 2026 gigant ma wystrzelić w kosmos połowę satelitów, a przedsięwzięcie musi być ukończone do 2029 roku.

Amazon zobowiązany jest również przedstawić FCC plan, w jaki sposób zminimalizuje zaśmiecanie orbity (tzw. szczątki orbitalne).

Firma Jeffa Bezosa będzie konkurować w przestrzeni kosmicznej ze SpaceX Elona Muska, który już wcześniej uzyskał pozwolenie amerykańskich władz na wystrzelenie 12 000 satelitów Starlink. 500 z nich zostało już umieszczonych na orbicie, a testy beta systemu zaczną się jeszcze latem 2020.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)