AMD okradzione! Haker zdobył kod źródłowy nowych kart Navi

AMD okradzione! Haker zdobył kod źródłowy nowych kart Navi

Doszło do kradzieży danych firmy AMD, fot. Joseph GTK/Shutterstock
Doszło do kradzieży danych firmy AMD, fot. Joseph GTK/Shutterstock
26.03.2020 09:23, aktualizacja: 26.03.2020 09:40

Doszło do poważnej kradzieży danych w firmie AMD – informacje na ten temat podano wczoraj 25 marca 2020. Skradziono kod źródłowy dotyczący kart graficznych nowej generacji, w tym również GPU użytego w nadchodzącej konsoli Xbox Series X. Haker domaga się niemałego okupu i grozi, że udostępni kod za darmo.

Haker żąda 100 milionów dolarów od AMD

Haker o pseudonimie Palesa podał do informacji na portalu TorrentFreak, że skradzione przez niego dane AMD są warte ponad 100 milionów dolarów. Według tego źródła obejmują one szczegóły dotychczasowo wydanych kart Navi (architektura RDNA 1), jak i nowych układów RDNA 2 dla PC oraz Arden GPU użytego w nowej konsoli Microsoftu Xbox Series X. Część kodu trafiło na GitHub, ale AMD zareagowało błyskawicznie, doprowadzając do jego usunięcia na mocy ustawy DMCA. Jak haker wszedł w posiadanie kodu źródłowego? Rzekomo znajdował się on na niezabezpieczonym komputerze/serwerze.

AMD wydało w tej sprawie oświadczenie

AMD wydało komunikat w tej sprawie, z którego dowiadujemy się, że w grudniu 2019 z firmą skontaktowała się osoba, która twierdziła, że jest w posiadaniu plików testowych związanych z nowymi GPU firmy. Niektóre z nich zostały opublikowane w sieci, ale wszystkie z nich zostały ostatecznie zdjęte. Amerykański koncern przyznał również, że haker jest w posiadaniu dodatkowych, nieupublicznionych danych.

Firma zaznaczyła zarazem, że udostępnienie plików zawierających kod źródłowy w żaden sposób nie zagrozi bezpieczeństwu kart graficznych AMD. Producent GPU jest również zdania, że nie wpłynie na konkurencyjność ich produktów. AMD zarazem podkreśliło, że współpracuje z organami ścigania, które prowadzą obecnie śledztwo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)