AMD Radeon Image Sharpening nie pojawi się w Radeonach Vega i VII… może kiedyś

AMD Radeon Image Sharpening nie pojawi się w Radeonach Vega i VII… może kiedyś

AMD Radeon Image Sharpening nie pojawi się w Radeonach Vega i VII… może kiedyś
16.09.2019 22:50, aktualizacja: 17.09.2019 08:38

Metoda poprawiająca ostrość obrazu w grach AMD Radeon Image Sharpening początkowo zarezerwowana dla AMD Radeonów 5700 i 5700 XT nie ma przeszkód do rozszerzenia na Polaris. Niestety pominięto: RX Vega 64, RX Vega 56 i Radeon VII. Przynajmniej czasowo.

Wraz z nowymi sterownikami obsługę Radeon Image Sharpening dostały: RX 590, RX 580, RX 570, RX 480 i RX 470. Z pewnością Vegi i VII mają pokłady mocy, które umożliwiłyby wprowadzenie RIS, a kwestie uzyskania kompatybilności od strony softwareowej to nie problem. Dlatego dziwił fakt, że pominięto wspominane karty graficzne.

AMD Radeon Image Sharpening trafi do kolejnych kart?

Spekulowano, czy to tylko podział prac i niedługo Vegi czy Radeon VII dostaną RIS. W końcu AMD nie musi czekać na zakończenie prac na wszystkich kartach, jeśli dodanie funkcji w sterownikach dla części z nich nie jest jeszcze gotowe. Zamiast opóźniać premierę RIS na RX 5xx i RX 4xx, można więcej niż raz podejść do jej dostarczenia w innych produktach. Czy to właściwe spekulacje?

Redakcja jednego z zagranicznych portali uzyskała od AMD komentarz w tej sprawie. Nie jest zupełnie negatywny, ale też nie napawa jednoznacznie optymizmem. Według niego AMD chce najpierw ocenić odbiór i zapotrzebowanie na Radeon Image Sharpening. Dopiero wtedy rozważy w przyszłości możliwość dodania obsługi tej technologii do innych kart graficznych. Nie jest też powiedziane, że nastąpi to wkrótce. Nic nie wiadomo o możliwym czasie prac. To trochę jakby "nie chce nam się tego teraz robić, ale musimy mieć ładne wytłumaczenie."

Rozszerzenie obsługi RIS to sprawa potencjalnie otwarta

RIS to całkiem ciekawa funkcja, która przy minimalnym spadku wydajności zapewnia zauważalną poprawę ostrości obrazu. Z pewnością gracze mogliby ją docenić, ale wątpliwe, że jej nowi posiadacze będą ją tłumnie ręcznie włączać w ustawieniach. Jako czytelnicy portali technologicznych jesteśmy przyzwyczajeni do grzebania w opcjach, ale ogół odbiorców to już co innego.

Biorąc pod uwagę udział wszystkich nabywców RX 5xx i RX 4xx, a nie samych entuzjastów, to możliwe że AMD wcale nie będzie miało dostatecznych bodźców, aby wprowadzić to udogodnienie w późniejszym czasie na większą liczbę kart. Chociaż pożyjemy zobaczymy, może firma miło zaskoczy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)