AMD Ryzen 3000, Epyc 2. gen i karty graficzne "Navi" w 7 nm – oficjalna zapowiedź

AMD Ryzen 3000, Epyc 2. gen i karty graficzne "Navi" w 7 nm – oficjalna zapowiedź
Piotr Urbaniak

16.05.2019 16:29

Korzystając ze spotkania z inwestorami, szefowa AMD, Lisa Su, oficjalnie potwierdziła przybliżoną datę premiery wszystkich oczekiwanych obecnie produktów. Procesory Ryzen 3. generacji i Epyc 2. generacji, a także karty graficzne "Navi" zadebiutują w trzecim kwartale 2019 r.

Nie ma co ukrywać, proces litograficzny klasy 7 nm, w którym mają zostać zrealizowane nadchodzące czipy czerwonych, rozpala wyobraźnię. Plotki mówią o konsumenckim Ryzenie 9 z aż szesnastoma rdzeniami, jak również wydajności grafik "Navi" porównywalnej do GeForce'a RTX 2070.

Wydaje się więc, że dzięki szybszej adaptacji nowej technologii produkcji, AMD może wreszcie na poważnie zagrozić konkurencji we wszystkich segmentach rynku.

Lisa Su potwierdziła ponadto wcześniejsze pogłoski, jakoby "Navi" miały koegzystować z wydanym w lutym br. Radeonem VII. Ten ostatni utrzyma status propozycji flagowej.

Co ciekawe, pojawiły się przez to komentarze, że nowe akceleratory czerwonych mogą być słabsze niż się przewiduje, skoro "siódemka" nie spadnie z cokołu. Niemniej trzeba pamiętać, że o ile "Navi" zapowiada się na sprzęt sensu stricto zoptymalizowany pod kątem gier, o tyle architektura Radeona VII pochodzi z koprocesorów Instinct. Zdecydowanie lepiej radzi sobie z liczeniem SI niż grami.

Harmonogram najbliższych premier AMD / Fot. Materiały prasowe
Harmonogram najbliższych premier AMD / Fot. Materiały prasowe

A skoro o segmencie profesjonalnym mowa – pomimo zapowiedzi 7-nanometrowych Epyców, ani słowem nie zostały wspomniane wydawałoby się pokrewne Threadrippery. To nakazuje sądzić, że na nowości od AMD w segmencie stacji roboczych poczekamy nieco dłużej.

Podobnie jest w przypadku wspomnianych już akceleratorów obliczeniowych Instinct. Jak wynika z zaprezentowanego slajdu, czołową pozycję w ofercie wciąż dzierżyć będzie model MI60, czyli "Vega".

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)