AMD Zen 4 pojawi się w 2021 roku, Zen 3 ukończony i datowany na 2020

AMD Zen 4 pojawi się w 2021 roku, Zen 3 ukończony i datowany na 2020

AMD Zen 4 pojawi się w 2021 roku, Zen 3 ukończony i datowany na 2020
Piotr Urbaniak
10.08.2019 15:37, aktualizacja: 10.08.2019 17:17

Na czwartkowej konferencji Epyc Horizon, obok premiery procesorów Epyc 7002, AMD krótko omówiło swoje plany na najbliższą przyszłość. Jak wynika z ujawnionych informacji, mikroarchitektura Zen 3 została właśnie ukończona i już w przyszłym roku trafi na rynek.

Co wiemy o Zen 3? Na ten moment tylko tyle, że jest to projekt tworzony z myślą o procesie litograficznym klasy 7 nm EUV (extreme ultraviolet). Teoretycznie zmiana względem "zwykłego" 7 nm wydaje się marginalna, ale w praktyce zbliża się mała rewolucja na poletku czipów krzemowych.

Obecnie do produkcji układów wykorzystuje się laser UV z fluorkiem argonu, który pozwala osiągnąć długość fali równą 193 nm. Wiązkę tę rozbija się poprzez układy refleksyjne. Tymczasem technologia EUV zakłada wykorzystanie fal z zakresu dalekiego ultrafioletu, o długości do 122 nm, a w bardziej odważnych wizjach – skrajnego ultrafioletu, czyli do 10 nm.

Co ciekawe, o EUV mówiono już w latach 90. minionego wieku, zanim masowo zaczęto wdrażać metody rozbijania klasycznej wiązki UV, ale były to wówczas rozważania głównie teoretyczne. Im krótsza fala, tym łatwiej o jej rozproszenie, a to oczywiście nie ułatwia produkcji układów. Fale krótsze niż 193 nm łatwo absorbuje znajdujący się w powietrzu tlen. Tak więc produkcja musi zostać przeniesiona do komór próżniowych. Znacząco wzrastają koszty.

Tak czy inaczej, AMD jest pewne swego i operuje jasnym przekazem: Zen 3, EUV, 2020 rok. Pozostaje trzymać kciuku za powodzenie tego niezwykle ambitnego planu.

A na tym nie koniec, bo już w 2021 roku ma zadebiutować Zen 4. Niemniej siłą rzeczy o tej generacji nie wiadomo właściwie niczego. Można co najwyżej spekulować, że "czwórka" jako drugie podejście do EUV zaoferuje jeszcze bardziej zwiększoną gęstość, a co za tym idzie większą liczbę rdzeni.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)