AMD Zen 4 pojawi się w 2021 roku, Zen 3 ukończony i datowany na 2020

AMD Zen 4 pojawi się w 2021 roku, Zen 3 ukończony i datowany na 2020
Piotr Urbaniak

10.08.2019 15:37, aktual.: 10.08.2019 17:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na czwartkowej konferencji Epyc Horizon, obok premiery procesorów Epyc 7002, AMD krótko omówiło swoje plany na najbliższą przyszłość. Jak wynika z ujawnionych informacji, mikroarchitektura Zen 3 została właśnie ukończona i już w przyszłym roku trafi na rynek.

Co wiemy o Zen 3? Na ten moment tylko tyle, że jest to projekt tworzony z myślą o procesie litograficznym klasy 7 nm EUV (extreme ultraviolet). Teoretycznie zmiana względem "zwykłego" 7 nm wydaje się marginalna, ale w praktyce zbliża się mała rewolucja na poletku czipów krzemowych.

Obecnie do produkcji układów wykorzystuje się laser UV z fluorkiem argonu, który pozwala osiągnąć długość fali równą 193 nm. Wiązkę tę rozbija się poprzez układy refleksyjne. Tymczasem technologia EUV zakłada wykorzystanie fal z zakresu dalekiego ultrafioletu, o długości do 122 nm, a w bardziej odważnych wizjach – skrajnego ultrafioletu, czyli do 10 nm.

Co ciekawe, o EUV mówiono już w latach 90. minionego wieku, zanim masowo zaczęto wdrażać metody rozbijania klasycznej wiązki UV, ale były to wówczas rozważania głównie teoretyczne. Im krótsza fala, tym łatwiej o jej rozproszenie, a to oczywiście nie ułatwia produkcji układów. Fale krótsze niż 193 nm łatwo absorbuje znajdujący się w powietrzu tlen. Tak więc produkcja musi zostać przeniesiona do komór próżniowych. Znacząco wzrastają koszty.

Tak czy inaczej, AMD jest pewne swego i operuje jasnym przekazem: Zen 3, EUV, 2020 rok. Pozostaje trzymać kciuku za powodzenie tego niezwykle ambitnego planu.

A na tym nie koniec, bo już w 2021 roku ma zadebiutować Zen 4. Niemniej siłą rzeczy o tej generacji nie wiadomo właściwie niczego. Można co najwyżej spekulować, że "czwórka" jako drugie podejście do EUV zaoferuje jeszcze bardziej zwiększoną gęstość, a co za tym idzie większą liczbę rdzeni.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (72)
Zobacz także