Google Chrome: nowej wersji póki co nie będzie. Programiści skupiają się na łatkach

Strona głównaGoogle Chrome: nowej wersji póki co nie będzie. Programiści skupiają się na łatkach
19.03.2020 09:44
Prace nad nowymi wersjami Chrome'a i Chrome OS-a zostały wstrzymane, fot. EAST NEWS

Google Chrome nie otrzyma kolejnej dużej aktualizacji aż do odwołania. Z uwagi na zmienione grafiki programistów (w tym zapewne pracę zdalną) i sytuację związaną z koronawirusem, Google zdecydował się zawiesić prace nad rozwojem nowych wersji i skupić uwagę pracowników wyłącznie na bieżących błędach. Na razie nie wiadomo, jak długo taka sytuacja będzie mieć miejsce.

Decyzja wydaje się być rozsądna i na pewno jest dużą ulgą dla samych pracowników. W czasie zagrożenia wirusem i pracy zdalnej, wywieranie na nich presji związanej z rozwojem nowych funkcji, w dodatku w ramach nieprzesuwalnych terminów, byłoby niemal nieludzkie, szczególnie że odsunięcie w czasie premiery nowego wydania Google Chrome (oraz Chrome OS-a) w praktyce raczej nie zmieni wiele w życiu samych użytkowników. Google woli wydać nowe wersje później, ale mieć pewność co do ich jakości.

Nie oznacza to oczywiście, że programiści Chrome'a i Chrome OS-a siedzą w domu bez zajęć. Google deklaruje, że na bieżąco zajmują się błędami i będą reagować w przypadku luk bezpieczeństwa, wydając łatki do oprogramowania. Ulga dotyczy tylko prac nad nowymi funkcjami, co miałoby prowadzić do wydania nowej "dużej" wersji przeglądarki i systemu.

Większość komentujących szanuje takie posunięcie i popiera decyzję Google'a, ale niektórzy zwracają przy okazji uwagę, że najnowszy Google Chrome 80 nie jest pozbawiony istotnych wad. Jedna z nich dotyczy obsługi kodeków podczas wideokonferencji, co obecnie jest szczególnie problematyczne. Google potwierdził, że usterki są znane i trwają prace nad ich jak najszybszym rozwiązaniem.

Przeglądarkę Google Chrome na Windowsa, macOS-a, Androida oraz iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.