Google Chrome z blokadą dostępu do czujników światła i ruchu – nowość można już testować

Testowa edycja Google Chrome otrzymała nowe ustawienia
Testowa edycja Google Chrome otrzymała nowe ustawienia
Oskar Ziomek

21.03.2019 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Testowa edycja przeglądarki Google Chrome otrzymała nowe ustawienia, które spodobają się wszystkim osobom chcącym w jak największym stopniu kontrolować zachowanie witryn. Do ustawień związanych z uprawnieniami stron trafiła nowa sekcja, w której można samodzielnie zdecydować o dostępie do czujników ruchu oraz światła.

W przypadku desktopów nie będzie to więc na ten moment szczególnie przydatne, ale mogą to docenić osoby korzystające z Chrome'a na laptopach, tabletach oraz smarfonach z Androidem, bo jak zwraca uwagę serwis GHacks, nowe opcje dostępne są także tutaj. Domyślnie dostęp jest możliwy, ale dzięki ustawieniom użytkownik może go wyłączyć lub zarządzać listą wyjątków.

Aby dotrzeć do nowych ustawień należy dysponować przeglądarką Chrome w odmianie Canary. Co istotne, nowe opcje są dostępne od razu po instalacji i w tym przypadku nie ma konieczności uprzedniego szukania nowej eksperymentalnej opcji wśród flag. Ustawienia czujników znaleźć można w ustawieniach w sekcji "Prywatność i bezpieczeństwo", gdzie należy wejść na listę opcji w ramach "Ustawień witryn".

Ustawienia czujników ruchu i światła w Chrome Canary.
Ustawienia czujników ruchu i światła w Chrome Canary.

Dostępnych możliwości nie jest wiele, przez co obsługi łatwo się po prostu domyślić. Jednym suwakiem można stąd całkowicie włączyć lub wyłączyć wspomniany dostęp do czujników lub alternatywnie – stworzyć listę wyjątków. Do dyspozycji pozostaje tworzenie białej lub czarnej listy witryn. Warto dodać te same opcje można zmienić także podczas wizyty na danej stronie – szczegóły dostępu do czujników można wyświetlić po kliknięciu na symbol kłódki informujący o bezpiecznym połączeniu.

Status ustawień można także podejrzeć podczas wizyty na konkretnej stronie.
Status ustawień można także podejrzeć podczas wizyty na konkretnej stronie.

Więcej prywatności zapewni odświeżony tryb incognito

Użytkowników Chrome'a ceniących prywatność z pewnością ucieszy także inna zmiana. Już niebawem do stabilnej wersji przeglądarki trafi bowiem także odświeżony od strony technicznej tryb incognito. Dzięki zmianom w obsłudze API związanego z zapisywaniem plików, witryny nie będą już mogły w dotychczas stosowany sposób rozpoznać, że zostały odwiedzone właśnie z poziomu trybu prywatnego.

Pozostając w temacie Google Chrome, a w tym przypadku silnika Chromium, na którym przeglądarka bazuje, nie należy także zapominać, iż trwają intensywne prace nad zaprezentowaniem nowej wersji przeglądarki Microsoft Edge. Testowa wersja jest już w rękach testerów, a jeśli przypuszczenia się potwierdzą – stabilne wydanie Edge'a bazującego na Chromium trafi do Windowsa 10 już w nadchodzących tygodniach, wraz z systemem w wersji 19H1.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)