iWork 09 w praktyce - Numbers

iWork 09 w praktyce - Numbers06.08.2010 11:43

Zapraszamy do kolejnej, ostatniej już, odsłony cyklu artykułów poświęconych pakietowi iWork 09 firmy Apple. Jak dotąd opisaliśmy już Pages - edytor tekstów i Keynote, który pozwala na tworzenie bogatych prezentacji. Ostatnim programem dostępnym w ramach pakietu jest Numbers. To ciekawy arkusz kalkulacyjny, który pozwoli nie tylko na dokonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych obliczeń, ale również interesujące ich zaprezentowanie. Podobnie jak w przypadku pozostałych programów wchodzących w skład iWork 09, także podczas powstawania Numbers jego twórcom przyświecała idea „Myśl inaczej” („Think different”). Czym arkusz kalkulacyjny firmy Apple różni się od innych tego typu rozwiązań? Zapraszamy do lektury tekstu.

Na początek - paleta szablonów

Numbers - tak samo jak pozostałe programy w ramach pakietu - oferuje listę szablonów, które możemy wykorzystać podczas pracy. Są one przeznaczone do różnych typów działalności, niekoniecznie tylko obliczeń czy księgowości. Motywy dostępne są podczas uruchomienia programu, a także z poziomu paska menu. Podzielone są na grupy - Puste, Finanse osobiste, Prywatne, Przedsiębiorczość oraz Edukacja. Użytkownik może podejrzeć dany szablon zaznaczając go kursorem myszki, bądź powiększając za pomocą suwaka.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworknumbers/1.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>EkranpowitalnyNumbersrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworknumbers/2.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Ekranstartowy-wybieraniemowywów

Apple postarał się, aby szablony były spójne pod względem graficznym. Wybierając dany motyw otrzymujemy jednocześnie określone kolory, które będą wykorzystywane w tworzeniu dokumentu, czcionki, wykresy i przykładowe zdjęcia. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są szablony z kategorii Prywatne. Pozwalają one na tworzenie takich dokumentów jak Kronika dziecka, menu na obiad (z wykazem spożytych kalorii), Plan uroczystości czy Plan podróży. Pokazuje to, że Numbers można wykorzystać także do codziennych zdań, a nie tylko w biurze.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworknumbers/3.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Motywy-Prywatnerel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworknumbers/4.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Motywy-Edukacja

Pasek narzędziowy

W pasku narzędziowym Numbers oprócz znanych z pozostałych programów ikon, mamy również zupełnie nowe. Tak więc obok Wykresów, Pola tekstowego czy Inspektora pojawiają się Listy formuł, Arkusz i Funkcja. Pomogą one podczas tworzenia nowego dokumentu. Listy formuł otwierają u dołu okna przestrzeń, w której wyszczególnione będą zastosowane przez nas formuły. Numbers pozwala nie tylko na ich przeglądanie, ale również wyszukiwanie i edycję. Z kolei narzędzie Funkcja służy dodawania takich funkcji jak suma, średnia, minimum, maksimum, liczba, iloczyn. Nie jest to jednak jedyny sposób na prowadzenie obliczeń, o czym kawałek dalej. Oprócz tego z listy dostępnych rozwiązań można wybrać też przeglądarkę funkcji. Jest ona dostępna w osobnym oknie i pozwala na wybór elementów, które chcemy zastosować w obliczeniach. Wszystkie funkcje są szczegółowo opisane, co ułatwia z nich korzystanie.

Pasek narzędziowy Ikona Arkusz, jak zresztą łatwo się zorientować, służy do dodawania nowych arkuszy w dokumencie. W pasku narzędziowym przydatny będzie też element oznaczony jako Reorganizuj. Pozwala on na sortowanie zawartości kolumn i wierszy lub też całej tabeli. Do stworzonego dokumentu można również dodawać komentarze czy notatki. Mogą być one przypisane do poszczególnych kolumn albo wierszy, tudzież tworzone niezależnie.

Reorganizuj Ważnym elementem paska narzędziowego są też Style i narzędzia do edytowania wyglądu danego arkuszu. Style dostępne w bocznym pasku Numbers pozwalają na szybki wybór kolorystyki i kształtów dla arkusza. Możemy również tworzyć nowe, a także edytować nazwę czy zmieniać ustawienia gotowych szablonów. Z kolei dodatkowe narzędzia do edytowania arkusza dostępne są w górnym pasku obok kroju czcionki i adiustacji. Umożliwiają one ustalenie krawędzi czy koloru wypełnienia dla dokumentu, kolumn, wierszy, a nawet pojedynczych komórek. Możemy też wprowadzać specjalne znaki, ułamki, datę i tekst do pliku.

Style arkusza kalkulacyjnego Nie ma jak InspektorTak samo jak w Keynote czy Pages, także w Numbers nie obejdziemy się bez Inspektora. To znaczy, można z powodzeniem pracować bez jego pomocy, ale korzystanie z tego narzędzia znacznie przyśpiesza pracę i ułatwia dostęp do najbardziej potrzebnych funkcji. W programie Numbers Inspektor oprócz edycji czcionek czy ustawień drukarki pozwala na zmianę ustawień arkusza, kolumn i komórek, a także wykresów, kształtów lub multimediów dołączanych do dokumentu. Możemy zmieniać makietę, numerację i marginesy strony, krawędzie tabeli czy wysokość poszczególnych wierszy. Ciekawym rozwiązaniem jest także edytor komórek dostępny w Inspektorze. Za jego pomocą można ustalić format komórki, a także format warunkowy.

Inspektor Jak liczyćPodstawową funkcją w arkuszu kalkulacyjnym jest oczywiście liczenie. Numbers, podobnie jak Calc czy Excel pozwala na proste, a także bardziej skomplikowane obliczenia. W tym celu przyda nam się wspomniana już ikona Funkcja dostępna w pasku narzędziowym aplikacji. Po wpisaniu ciągu liczb w kolumnie wystarczy zaznaczyć interesujące nas rekordy i wybrać odpowiednią funkcję - na przykład Sumę. Numbers pozwala na szybkie kopiowanie zawartości komórki (należy przeciągnąć zaznaczenie, a także uzupełnianie ciągu liczb następujących po sobie. Wystarczy, że wpiszemy do komórki liczbę i złapiemy kwadrat, który widnieje w prawym dolnym rogu zaznaczonej komórki. Jego przeciągnięcie spowoduje automatyczne numerowanie kolejnych komórek. Funkcja ta dotyczy nie tylko cyfr czy liter alfabetu, ale również dni tygodnia.

Korzystanie z Funkcji Przydatna jest też możliwość zdobycia informacji o wpisanych rekordach bez korzystania z ikony Funkcji i dokonywania obliczeń. Numbers automatycznie wyświetla sumę, średnią, minimum, maksimum i liczbę zaznaczonego przez nas obszaru. Informacje te dostępne są w lewym dolnym roku okna otwartego arkuszu. Jest to przydatny drobiazg, podobnie jak na przykład w Pages informacja o liczbie stron czy użytych znakach.

Suma, średnia, minimum, maksimum WykresyNumber oferuje użytkownikom dostęp zarówno do standardowych wykresów, jak i tych w 3D. Możemy wstawiać je bezpośrednio do arkusza albo też zamieszczać jako notatkę. Liczba wykresów dostępna jest w lewym, bocznym pasku dokumentu, gdzie też można zmieniać ich nazwę czy edytować. Do dyspozycji mamy wykresy słupkowe, kołowe, liniowe, paskowe, punktowe czy mieszane. Osobno wyszczególnione są wykresy 3D.

Wykres standardowy Wykresy 3D mogą być przesuwane wokół własnej osi, a także edytowane pod względem tekstury. Pozwoli to na dostosowanie ich do wyglądu dokumentu, jak również umożliwi wyeksponowanie najważniejszych informacji. Kolejne funkcje to wyświetlanie legendy, edycja obrysu i cienia czy stylów dodatkowych informacji. Wykresy mogą być budowane na podstawie nowych informacji albo tych już zapisanych w arkuszu kalkulacyjnym. W tym ostatnim wypadku należy zaznaczyć dane, które nas interesują, a następnie wybrać z paska narzędziowego komendę Wykresy.

Wykres 3D Zapisywanie i drukowanieOprócz domyślnego formatu Numbers oferuje możliwość zapisywania plików w formacie PDF, Excel i CSV. W przypadku eksportu dokumentu do Exclea można dołączać arkusz zbiorczy, zaś w CSV możemy ustalić kodowanie tekstu. Jeśli plik zapisywany jest w formie PDF prócz jakości obrazka dostępna jest także edycja makiety. Możemy ustawić widok arkusza, lub widok strony, jak również dodać opcje zabezpieczeń (hasło). Numbers pozwala również na podgląd wydruku w formie pliku PDF. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcemy sprawdzić, jak będzie wyglądał w rzeczywistości stworzony przez nas dokument.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworknumbers/13.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>EksportdoplikuPDFrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworknumbers/14.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>EksportdoplikuExcel

Podobnie jak Keynote i Pages, także Numbers pozwala na przesyłanie plików na serwery iWork.com. Wystarczy wybrać z paska menu zakładkę Udostępnij albo odpowiednią ikonę w pasku narzędziowym. W ten sam sposób możemy wysłać gotowy plik za pośrednictwem klienta poczty Mail lub opublikować dokument w kreatorze stron internetowych iWeb.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworknumbers/15.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>UdostępnianiewiWork.comrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworknumbers/16.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Udostępnianie-klientpocztyMail

Pomoc

Numbers oferuje nowym użytkownikom samouczki wideo w języku angielskim na stronach wsparcia firmy Apple, jak również podręcznik w języku polskim. Podręcznik dostępny jest zarówno w formacie PDF, jak również w formie stron internetowych. Pomaga w korzystaniu z podstawowych funkcji takich jak importowanie dokumentu czy dodawanie tabeli, ale również oferuje możliwość rozwiązywania problemów. Co więcej, w zakładce Pomoc możemy przejrzeć dostępne skróty klawiszowe, a także Funkcje i formuły iWork.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworknumbers/17.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Pomoc-skrótyklawiszowerel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworknumbers/18.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Pomoc-podręcznikinastronachApple'a
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.