Analitycy wieszczą upadek peceta jako sprzętu do gier i masową migrację na konsole

Analitycy wieszczą upadek peceta jako sprzętu do gier i masową migrację na konsole

Analitycy wieszczą upadek peceta jako sprzętu do gier i masową migrację na konsole
Piotr Urbaniak
26.04.2019 18:11

Do ciekawego wniosku doszła agencja analityczna John Peddie Research, przygotowując raport na temat stanu rynku gier wideo. Zdaniem analityków, do 2020 r. nawet 20 mln użytkowników peceta przesiądzie się na którąś z konsol.

Wysokie koszty, malejące różnice

Analitycy zauważają, że sprzęt komputerowy z każdą kolejną generacją drożeje. Jednocześnie zmniejsza się ich zdaniem liczba argumentów przemawiających za wyborem peceta. Oprawa graficzna nie robi już takiej różnicy jak jeszcze w czasach PS3 czy Xboksa 360, które większość wymagających gier uruchamiały w rozdzielczości 720p lub niższej.

Ponadto, konsole mają wysokobudżetowe tytuły ekskluzywne, które przyciągają efektowną rozgrywką i równie dopieszczonymi kampaniami reklamowymi. W pecetowe produkcje więcej inwestuje tylko Microsoft i to wyłącznie za sprawą Xboksa i Windowsa 10, które siłą rzeczy musi promować. A sam Xbox de facto pozostaje zauważalnie tańszą alternatywą.

Dziesiątki różnych platform

Specjaliści z JPR zwracają także uwagę na fragmentację rynku, wywołaną wielorakością platform zakupowych. Każda konsola ma własny sklep, jedną listę znajomych i przejrzysty zestaw usług. Tymczasem pecetowiec, chcąc zagrać w każdą nowość, musi posiadać co najmniej pół tuzina różnych klientów: Steam, Epic, Uplay, Origin, Rockstar Social Club, Battle.net itd.

PS4 sprzedało się w ponad 90 mln sztuk / Fot. Materiały prasowe
PS4 sprzedało się w ponad 90 mln sztuk / Fot. Materiały prasowe

Według raportu, nie sprzyja to ani przywiązaniu do peceta jako systemu gier, ani prostocie obsługi, patrząc z perspektywy graczy niedzielnych. A tych jest de facto najwięcej.

Zyskać może także streaming

Wniosek? Agencja spodziewa się, że do roku 2020 liczba graczy konsolowych wzrośnie o co najmniej 20 mln. I mowa tu wyłącznie o osobach, które na rzecz konsoli porzucą peceta. Jednocześnie odpływ pecetowców ma być jeszcze większy, gdyż część z nich wybierze ponoć platformy streamingowe, takie jak Google Stadia, Microsoft xCloud czy Nvidia Grid.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (155)