Analiza haseł wykradzionych z Hotmaila

Analiza haseł wykradzionych z Hotmaila

Redakcja
09.10.2009 14:53, aktualizacja: 09.10.2009 18:42

Nie wiadomo do końca w jakich okolicznościach 20 tysięcy haseł do różnych kont pocztowych zostało skradzionych i opublikowanych na pewnej stronie WWW. Nie mniej jednak, ujawnienie listy pozwoliło wyznaczyć panujące wśród Internautów przyzwyczajenia jeśli chodzi o budowanie haseł.

O kradzieży loginów i haseł do skrzynek pocztowych w takich serwisach jak Hotmail, Gmail, Yahoo! Mail pisaliśmy już kilkakrotnie. Bogdan Calin, analityk bezpieczeństwa, przyjrzał się liście 10 tysięcy haseł do kont pocztowych w Windows Live Hotmail i podzielił się swoimi przemyśleniami.

Calin odkrył, że najpopularniejsze hasło to "123456", które chroniło konta 64 użytkowników. Na drugim miejscu znalazło się hasło nieco bardziej już skomplikowane - "123456789", użyte 18 razy. Calin zauważył również, że 42% haseł zbudowanych zostało wyłącznie z małych liter.

Dla niektórych Internautów zasady tworzenia bezpiecznych haseł nie były obce. Niespełna jedna trzecia użytkowników zastosowała hasła składające się z dużych i małych liter oraz liczb. Z hasła składającego się z 6 znaków korzystało 22% Internautów, z 7-znakowego 14%, z 8-znakowego 21%, z 9-znakowego 12%. Co ciekawe, znalazło się również konto, które chroniło hasło składające się z 30 znaków.

Jak informują niektórzy analitycy, hasła z Hotmaila i innych skrzynek zostały wykradzione za pomocą oprogramowania szpiegowskiego zainstalowanego na komputerach użytkowników. Stosowanie mocnych haseł jest niewątpliwie dobrym nawykiem, lecz w ochronie przed tego typu działaniami może pomóc jedynie zachowanie zdrowego rozsądku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)