Android 10 zdobywa rynek szybciej niż poprzednicy. Są oficjalne dane

Android 10 stosunkowo szybko zdobywa rynek, fot. Getty Images
Android 10 stosunkowo szybko zdobywa rynek, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

10.07.2020 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android 10 pojawia się w kolejnych smartfonach szybciej niż jego poprzednie wersje. Google podsumował na swoim blogu, jak innowacje wprowadzone w ostatnim czasie do Androida wpłynęły na tempo jego aktualizacji i wymienia tu na pierwszym miejscu Project Treble.

W uproszczeniu chodzi o oddzielenie frameworka Androida od innych modyfikacji, które są do niego wprowadzane przez producentów sprzętu. O Project Treble po raz pierwszy słyszeliśmy w 2017 roku, a dzisiaj według Google'a można obserwować jego zalety. Android 10 szybciej zdobywa rynek niż Android 9 czy 8 – po 5 miesiącach od premiery działał w 100 milionach urządzeń.

Tempo wdrażania Androida 10 na tle poprzednich wersji systemu, źródło: Google.
Tempo wdrażania Androida 10 na tle poprzednich wersji systemu, źródło: Google.

Project Treble to jednak nie wszystko. Stosunkowo szybkie wdrażanie Androida 10 to zasługa także innych zmian. Google wspomina o udostępnieniu czystego obrazu Androida (GSI), który ułatwia deweloperom testowanie oraz wdrożeniu aktualizacji komponentów i mechanizmów zabezpieczeń przez Sklep Play. Jako przykład tych ostatnich podawane jest uruchomienie API związanego ze śledzeniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Interfejs trafił do 2 miliardów urządzeń w ciągu 4 tygodni.

Jeśli tempo zmian zostanie zachowane, już niedługo będziemy mogli obserwować jeszcze większe wzrosty. Android 11 pojawi się na rynku w drugiej połowie 2020 roku i w świetle przedstawionych przez Google'a wykresów można oczekiwać, że jeszcze szybciej trafi do użytkowników. Ciekawe czy i kiedy Android dorówna w tym kontekście iOS-owi, który do znakomtej większości iPhone'ów na rynku trafia w zaledwie kilka miesięcy od premiery.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (51)
Zobacz także