Android 11 – premiera w pierwszych smartfonach. Przegląd najważniejszych nowości

Android 11 w smartfonach Google Pixel, fot. YouTube / Google (Android)
Android 11 w smartfonach Google Pixel, fot. YouTube / Google (Android)
Oskar Ziomek

09.09.2020 10:48, aktual.: 09.09.2020 11:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android 11 trafia na rynek, a konkretnie do pierwszych smartfonów z serii Google Pixel. Oferuje kilka interesujących nowości, które ułatwią obsługiwanie multimediów, zarządzanie powiadomieniami i pomogą zadbać o bezpieczeństwo, dzięki nowym opcjom dotyczącym uprawnień aplikacji.

Android 11 nie miał jednak łatwego początku. Jego pierwsza wersja testowa miała zostać zaprezentowana 3 czerwca, ale ostatecznie premierę przełożono i odbyła się mniej hucznie z powodu serii zamieszek związanych ze śmiercią George'a Floyda. Prezentacja i tak miała mieć formę jedynie internetowego pokazu – z powodu pandemii koronawirusa nie odbyła się bowiem konferencja Google I/O 2020.

Android 11 – nowości

Jedną z nowości, która użytkownikom Androida 11 rzuci się w oczy w pierwszej kolejności, jest nowy obszar powiadomień przeznaczony tylko dla komunikatorów. Dzięki niemu wszystkie wiadomości (niezależnie od tego, czy chodzi o SMS-y, wiadomości z Messengera lub WhatsAppa), będą dostępne w jednym miejscu na pasku powiadomień, co przyspieszy do nich dostęp.

Top Features in Android 11

Rozmawianie będzie także łatwiejsze dzięki obsłudze tak zwanych dymków czatu, które już teraz w autorskim wydaniu Facebooka mogą znać na przykład użytkownicy Facebook Messengera. Android 11 pozwoli za ich pomocą szybko odpisywać na wiadomości z wielu komunikatorów, bez konieczności opuszczania innych, używanych w danej chwili aplikacji.

Jak podaje Google, w komunikacji ma także pomóc natywna obsługa nagrywania ekranu przez Androida 11. Nie będzie już więc konieczne używanie zewnętrznych aplikacji i ewentualne rozterki w zakresie ich bezpieczeństwa. Wszystkie smartfony z Androidem 11 będą w stanie nagrywać zawartość swojego ekranu w formie filmu z dźwiękiem z aplikacji, z mikrofonu lub obydwu jednocześnie.

Android 11 to m.in. wygodniejsza obsługa multimediów, źródło: Google.
Android 11 to m.in. wygodniejsza obsługa multimediów, źródło: Google.

Oprócz tego Android 11 to także odświeżony obszar obsługi odtwarzaczy na pasku powiadomień, szybszy dostęp do wszystkich smart-urządzeń w otoczeniu oraz bezprzewodowa obsługa Androida Auto – choć tutaj należy jeszcze pamiętać o konieczności posiadania zgodnego samochodu.

W Androidzie 11 do tego dochodzi jeszcze więcej kontroli nad prywatnością i danymi. Wśród nich możliwość nadawania uprawnień na potrzeby pojedynczego użycia aplikacji, automatyczne restartowanie uprawnień aplikacjom, które nie są regularnie wykorzystywane, obsługa poprawek bezpieczeństwa udostępnianych przez Sklep Play oraz dodatkowe zabezpieczenia dostępne dla administratorów służbowych smartfonów.

Użytkownicy smartfonów Google Pixel mogą czerpać jeszcze więcej korzyści z Androida 11. Dla nich dostępne są dodatkowe opcje, w tym zaznaczania tekstu czy szybkiego grupowania aplikacji na ekranie głównym.

Android 11 – lista smartfonów

Jak zwykle, nowy Android w pierwszej kolejności jest dostępny tylko na smartfony produkcji samego Google'a. Zgodnie z informacją na blogu dla deweloperów, Androida 11 można już pobrać w całej serii modeli Pixel, w praktyce wraz ze swoimi większymi odpowiednikami, czyli:Google Pixel 2 i 2 XL,Google Pixel 3 i 3 XL oraz 3a i 3a XL,Google Pixel 4 i 4 XL oraz 4a i 4a XL.

Pojawienie się systemu Android 11 w smartfonach innych marek to tylko kwestia czasu. Google już teraz pisze o dostępności dla wybranych modeli OnePlus, Xiaomi, OPPO oraz realme – więcej na ten temat można przeczytać na Komórkomanii. Doświadczenie nauczyło nas jednak, że mimo starań Google'a, by proces ten przebiegał jak najszybciej, aktualizacja modeli innych marek bywa bardzo czasochłonna, toteż warto uzbroić się w cierpliwość.

Dla porównania, zgodnie z najświeższymi statystykami w Android Studio, udostępniony rok temu Android 10 działa dzisiaj zaledwie w 8,2 proc. wszystkich urządzeń z Androidem na rynku.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)