Android 4.4 KitKat to już prawie 18% rynku. Czy jesienią czeka nas zwiększenie fragmentacji?

Android 4.4 KitKat to już prawie 18% rynku. Czy jesienią czeka nas zwiększenie fragmentacji?
08.07.2014 20:55
Android 4.4 KitKat to już prawie 18% rynku. Czy jesienią czeka nas zwiększenie fragmentacji?
Redakcja
Redakcja

Jak co miesiąc, także w lipcu Google przedstawiło statystyki dotyczące udziału poszczególnych wersji Androida. Teoretycznie są one przeznaczone tylko dla developerów, w praktyce mogą posłużyć również do krótkiej analizy i przeglądu rynku systemu, który jest najpopularniejszy w świecie mobilnym. Jak można się spodziewać, swój udział ciągle powiększa wersja KitKat. Wszystko to kosztem starszych wersji, które ciągle jednak stanowią duży problem.

350109965215819713

Największy wzrost odnotowała ostatnia odsłona Androida w wersji 4.4 KitKat. W ubiegłym miesiącu jej udział wynosił 13,6%, obecnie sięga aż 17,9%. W skali samego Androida może to wydawać się wartością niewielką, weźmy jednak pod uwagę, że urządzeń z tym systemem jest na rynku najwięcej. W efekcie te niecałe 18% to już liczba większa, niż wszystkich urządzeń niejednej innej niszowej platformy takiej jak Windows Phone, Firefox OS czy mobilne Ubuntu. Ta wzrostowa tendencja pokazuje coś jeszcze: to nie tylko duże zainteresowanie najnowszymi urządzeniami poszczególnych producentów, które wypadku wysokiej półki dostarczane są z najnowszym Androidem. Ta zmiana to również dostarczanie aktualizacji do starszych smartfonów i tabletów, oczywiście nie wszystkie, ale dużej ich części.

Gdy spojrzymy na statystyki innych wersji widzimy w większości przypadków delikatny spadek. Nie da się tutaj wyłonić wersji, kosztem której KitKat mógłby zyskać najwięcej. Wciąż najpopularniejsza pozostaje gałąź Jelly Bean, niemniej tu mamy spore rozbicie: wersja 4.1.x odnotowała spadek do 27,8% (poprzednio 29%). Podobnie nowsza 4.3, której obecnie używa już tylko 9% użytkowników Androida (poprzednio 10,3%). Ciekawostką jest natomiast gałąź 4.2.x. Tutaj mamy do czynienia z co prawda niewielkim, ale jednak wzrostem z 19,1% w miesiącu ubiegłym do 19,7% na chwilę obecną. Zmiana ta może obrazować dużą popularność sprzętu z średniego segmentu cenowego, który najczęściej nie jest wyposażany przez producentów w najnowszą aktualnie dostępną wersję systemu od Google.

Na pozostałych miejscach lokuje się Ice Cream Sandwich, czyli wersje 4.0.x z udziałem zmniejszonym do 11,4% w porównaniu do 12,3%, a także Gingerbread. Ta grupa obejmuje wersje od 2.3.3 do 2.3.7, nie może liczyć na jakiekolwiek aktualizacje, a i tak nadal korzysta z niej aż 13,5% użytkowników tego systemu mobilnego. Spadek jest jednak spory, bo w ubiegłym miesiącu dane statystyczne z usług Play mówiły o udziale na poziomie 14,9%. Póki co najnowsza wersja szybko przekracza kolejne progi popularności… ale jak sytuacja będzie wyglądać jesienią, gdy pojawi się stabilna wersja Androida L? Przynosi on bardzo rozległe zmiany, a to skuteczna wymówka od wprowadzania przez producentów aktualizacji do swoich urządzeń. Możliwe więc, że fragmentacja znacznie się pogłębi.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)