Android 7.1.1 to kontekstowe skróty aplikacji i poprawniejsze politycznie emoji

Android 7.1.1 to kontekstowe skróty aplikacji i poprawniejsze politycznie emoji

Android 7.1.1 to kontekstowe skróty aplikacji i poprawniejsze politycznie emoji
Oskar Ziomek
06.12.2016 22:23, aktualizacja: 06.12.2016 23:10

Światło dzienne ujrzała właśnie aktualizacja mobilnego Nougata do wersji 7.1.1. Choć przynosi raczej niewielkie zmiany, z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym wyrażać swoje myśli i emocje w sposób graficzny – korzystając z emoji oraz krótkich animacji GIF.

Przełomowy zestaw emoji Google po raz pierwszy przedstawiło wraz z premierą Pixela, autorskiego smartfonu będącego następcą cenionej linii Nexus. Pomimo, że dołączanie malutkich grafik w tekście możliwe jest od wielu lat, dopiero od niedawna zaczęto zwracać uwagę na kwestię karnacji obrazków ludzkiej twarzy. Wszystko to z obawy przed zarzutami o dyskryminację rasową.

Zmianom uległy więc buźki przedstawiające ludzi wykonujących konkretne czynności, typowe dla różnych zawodów – obecnie znaleźć można wśród nich również fryzjerów, a nie tylko fryzjerki, a także panie z kluczem francuskim lub palnikiem w ręku. Tak zmodyfikowany, bardziej politycznie poprawny zestaw emoji od teraz dostępny jest nie tylko dla Pixela, ale wszystkich urządzeń, do których trafi aktualizacja 7.1.1.

W najnowszej wersji Androida zadbano także o fanów GIF-ów – krótkich animacji, które dołączone do wiadomości uatrakcyjniają wypowiedzi. Od teraz możliwość ich dodawania zintegrowana jest z systemową klawiaturą, a tym samym dużo łatwiej dostępna i teoretycznie niezależna od możliwości samej aplikacji, z której w danym momencie korzystamy. W praktyce, póki co Google gwarantuje jej współpracę jedynie z Allo, Google Messenger oraz aplikacją Hangouts.

Ostatnią nowością (dla osób, które dotychczas nie miały styczności z Pixelem) przy okazji aktualizacji Nougata do wersji 7.1.1 jest obsługa kontekstowych skrótów aplikacji na ekranie głównym. To swego rodzaju odpowiednik 3D Touch znanego z iOS-a. W nowym Androidzie dodatkowe opcje uruchomienia wybranego programu wyświetlimy po dłuższym przyciśnięciu jego ikony. Dzięki temu możliwe będzie na przykład przejście bezpośrednio do ekranu subskrypcji, zamiast do strony głównej w serwisie YouTube, czy też uruchomienie konkretnej konwersacji w komunikatorze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Android w wersji 7.1.1 jest już dostępny i na bieżąco aktualizowany na urządzeniach poprzez OTA. Jak często w takich sytuacjach bywa, nowe oprogramowanie przewidziano na razie tylko dla produktów bezpośrednio związanych z Google – modelu Pixel, Pixel XL, Pixel C, Android One oraz Nexusów: 5X, 6, 6P oraz 9. Na najnowszego Androida dla innych smartfonów i tabletów przyjdzie nam jeszcze zapewne sporo poczekać. Nie zapominajmy, że znakomita większość z nich wciąż nie dostała aktualizacji nawet do bazowego Nougata.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)