Android 8.0 Oreo – osiem największych nowości nowego Androida

Strona głównaAndroid 8.0 Oreo – osiem największych nowości nowego Androida
21.08.2017 22:07
Android 8.0 Oreo – osiem największych nowości nowego Androida

Z wielkiej chmury mały deszcz. Google miało dziś zaprezentować w pełnej krasie nowe możliwości Androida Oreo. Tak się jednak nie stało, a hucznie zapowiadana impreza ograniczyła się do pokazania nowej figurki i animacji.

bELcdnAl

Nie oznacza to jednak, że o Androidzie Oreo nie wiemy nic. Wręcz przeciwnie – dzięki kolejnym wersjom deweloperskim i licznym przeciekom o Androidzie 8.0 wiemy w zasadzie wszystko, mimo że zapewne wiele wody upłynie, zanim zobaczymy go na swoich smartfonach. Przygotowaliśmy dla Was subiektywne zestawienie 8 ważnych nowości, jakie wnosi Android Oreo.1. Android Treble[img=g_--x---81007x20170512215031_1][join][img=g--x---_81007x20170512215031_0]Android Treble to mechanizm, który ma ograniczyć występowanie mniej lub bardziej rozdmuchanego problemu, jakim jest fragmentacja systemu. Google chce zachęcić producentów do rozwijania swojego firmware i sterowników niezależnie od frameworka kolejnych wersji Androida. W ten sposób możliwe będzie dostarczenie OTA kolejnej wersji systemu niezależnie od aktualizacji oprogramowania dostarczanego przez producentów słuchawek.

<ol start="2"><li>Bezszwowe aktualizacje</li></ol>

Kolejne usprawnienie w procesie aktualizacji systemu mają stanowić bezszwowe aktualizacje. Jest to rozwinięcie już wykorzystywanego systemu i poskutkuje nie tylko szybką instalacją systemu, ale przede wszystkim możliwości aktualizacji nawet przy braku miejsca w pamięci urządzenia. Nowa wersja zostaje pobrana (a nie, jak w Nougacie, tylko zainstalowana) na oddzielną partycję, która podmieniona zostanie po ponownym uruchomieniu smartfonu.

<ol start="3"><li>Nowe powiadomienia</li></ol>

źródło: 9to5google.com
źródło: 9to5google.com

Spore nowości czekają nas oczywiście także w warstwie zauważalnej (czy nawet walczącej o uwagę) użytkownika – powiadomieniach. Wprowadzone zostaną tutaj kanały powiadomień, czyli możliwość grupowania. Każdej grupie będzie można nadać priorytet. Do dyspozycji deweloperów oddano także możliwość większej konfiguracji wyglądu powiadomień: będą oni mogli dostosowywać ich wygląd (np. umieszczać grafiki w tle), co z kolei budzi pewne obawy. Producenci aplikacji zapewne będą chcieli przyciągnąć uwagę użytkownika, co może poskutkować infantylizacją i wścieczą kolorów.4. Limity w tleTo rozwiązanie, przynajmniej z rezultatów, znane użytkownikom Chrome’a. Mowa o budżecie czasowym, który będzie przyznawał aplikacjom i stronom w tle tylko ograniczony limit czasowy na powtarzanie zadań i wysyłania powiadomień. Takie ograniczenia dotkną przede wszystkim twórców aplikacji i stron, ale końcowemu użytkownikowi mają zaoferować dłuższy czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu.

<ol start="5"><li>Picture-in-Picture</li></ol>

źródło: 9to5google.com
źródło: 9to5google.com

Tryb Picture-in-Picture znamy już choćby z aplikacji YouTube’a. Pozwala on na wyświetlania odtwarzanego aktualnie filmu także po ukryciu aplikacji. Wówczas bowiem odtwarzacz zostanie wyświetlany w formie niewielkiego pływającego okna, co ma pozwolić użytkownikowi na jeszcze bardziej efektywną wielozadaniowość. Oprócz oprogramowania samego Google, już dziś tryb ten obsługuje między innymi popularny także na smartfonach odtwarzacz VLC.

bELcdnAn

6 Autofill API

Android Oreo ma także usprawnić wypełnianie formularzy, dzięki czemu wprowadzanie wrażliwych informacji ma być równie wygodne, jak w przeglądarkach internetowych. Autofill API. W systemie otrzymamy de facto wbudowany menedżer haseł, którym zarządzać będzie można z poziomu ustawień. W ten sposób Android usprawni proces logowania w aplikacjach. Będzie to oczywiście wymagało dodatkowej autoryzacji. 7. Ikony[img=Zrzutekranu2017-08-21o21.54.53]W kwestii ikon wprowadzono zmiany w dwóch kwestiach – estetycznej i użytkowej. W pierwszym przypadku chodzi o ich adaptowalność. Launcher będzie mógł modyfikować jej kształt tak, by finalny efekt był bardziej jednolity. Dzięki powiększeniu grafik ikon mają zniknąć z problemu z brzydkimi, poucinanymi krawędziami. Ikony będą teraz także stanowiły nową metodę serwowania powiadomień – użytkownik będzie powiadamiany o aktywności odznaką. Po przyciśnięciu ikony dostępny będzie zaś podgląd.

<ol start="8"><li>Blokada niebezpiecznych okien</li></ol>

Popularne w ostatnim czasie ataki przeprowadzane dla okupu nie mogły nie znaleźć odzwierciedlenia w nowościach najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie, który będzie ich celem coraz częściej. Google zidentyfikowało najczęściej wykorzystywane do tego okna i wyłączyło ich obsługę. Rozszerzeniem tej funkcji jest przycisk, który pozwoli wymusić zamknięcie dowolnej wyświetlanej aplikacji.To oczywiście subiektywny zbiór tylko niektórych nowości, jakie pojawiły się Androidzie Oreo. W komentarzach możecie podzielić się swoimi propozycjami oraz odpowiedzią na kluczowe pytanie: Android 8.0 Oreo to kamień milowy w rozwoju tego systemu operacyjnego, czy też zbiór poprawek i dodatków do Nougata?

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bELcdnBj