Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Infantylizacja i wściecz kolorów!

Niniejszy krótki ezoteryczny wpis kieruję wyłącznie do estetów i frustratów mi podobnych.

Świat informatyki, a konkretnie interfejsy graficzne, od niedawna chorują na zespół nowotworów: przesadny minimalizm, zubażanie, wręcz wściekle kontrastową grafikę. A jakby tego było mało to na dodatek jeszcze na wszechobecny infantylizm. Jak do tego doszło? Dlaczego, po co i dla kogo? Quo vadis GUI?

Dawno, dawno temu, pierwsze komputery które były już na tyle mocne, aby mogły pozwolić sobie porzucić CLI w codziennym kontakcie z użytkownikiem, niebyły w stanie poradzić sobie z większą rozdzielczością niż 320x240 (zaokrąglając) i to w porywach w 16 kolorach. W takich warunkach ciężko odwzorować cokolwiek znanego ze świata po tej stronie monitora. Człowiek projektując wirtualne biurko dla siebie i innych homo sapiens sapiens, starał się (i dalej stara) imitować rzeczywistość. Abstrakty plików i folderów odział w ikonki przypominające kartki i dokumenty, teczki, segregatory, szafki, szuflady, nośniki informacji, urządzenia itp.

GeOS dla Commodore64 i Mac OS dla Macintosh.

Nowoczesność przeszłością

Wraz z platformami 16, 32 i 64 bitowymi tendencja nie tylko nie uległa zmianie co wręcz nasiliła się. I nie ma się czemu dziwić, ostatecznie technologia pozwoliła na tak duży realizm w projektowaniu grafiki na jaki tylko stać projektanta.

Microsoft Windows 7

Szczytowe osiągnięcie Microsoftu w dziedzinie GUI. Czyż nie jest piękny? Nie jest. Gdzieniegdzie cukierkowaty, a gdzieniegdzie niespójny (choćby te ikony pamiętające Windowsa 95, na które szczęśliwie nie tak łatwo trafić). To samo można powiedzieć o Windows Vista.

Apple OS X 10.9 Mavericks

Świetny projekt z absolutnie rewelacyjnymi ikonami i kontrolkami w dekoracji okna. Niestety reszta, czyli same okna i przyciski trącą nieco Mac OS 8.

Cinnamon na Linux Mint 17.3

Tradycyjne środowisko graficzne, czerpiące garściami z nieodżałowanego w niektórych kręgach Gnome 2. Jest przykładem najlepszej adaptacji gradientów i spójności w całym systemie (z jakiegoś powodu czcionki w Live są niewyraźne - nie sugeruj się tym).

Unity na Linux Ubuntu 15.10

Drugie obok Gnome3 estetyczne linuksowe biurko, które nie próbuje imitować komercyjnych braci i jeszcze trzyma się pierwotnej formy. Udana fuzja kilku różnych stylów, choć również nie bez łyżki dziegciu – nie wszystkie ikony są wektorowe i nie wszystkie rastrowe odpowiednio duże (stąd część jest niewyraźna).

KDE4 na Linux Kubuntu 14.04.4

Przykład środowiska graficznego z całkiem nieźle zaprojektowanym pół szklanym interfejsem (oczywiście ze znienawidzonym zestawem ikon Oxygen ;)).

Z powyższych przykładów dają się wyodrębnić trzy specyficzne filozofie dla GUI. Szkło, gradient i realizm (skeumorfizm). Wszystkie trzy się przenikają tu i ówdzie, negocjując dla siebie dominującą rolę. Zależnie od fantazji projektantów i założeń, w każdym z interfejsów graficznych jest motywem przewodnim.

Zdawać by się mogło, że naturalnym ich sukcesorem będzie rozwinięcie o trójwymiar (czyli animowane obiekty 3D) – tyle że na to nie jest gotowy żaden procesor i żadna pamięć. To może w takim razie hiper realizm? Niestety, choć zmiany nastąpiły to „coś poszło nie tak...”

Przeszłość nowoczesnością

Rewelacyjnym wzorcowym materiałem do wyszydzenia jest oczywiście MetroUI (obecnie przechrzczone na ModernUI) w Windows 8, jego kameleonie 8.1 i dalszej mutacji, czyli Windows 10. Wszystko co można było zepsuć zostało zepsute, każdy zakątek systemu który dotychczas zachowywał dobry smak został podeptany i odtworzony na nowo. Grafik płakał jak malował (ale czy aby na pewno grafik?).

Skąd te zmiany? Zapewne z założeń:

  • karkołomnej unifikacji UI pod myszkę i palec,
  • lekkości z myślą o trupach w muzeum (brak blurowania, przezroczystości i cieni to kop wydajnościowy i razem z tzw. Fast Boot cała tajemnica wychwalanej szybkości)
  • modnego minimalizmu
  • prostoty dla zwykłego użytkownika (ale o tym szerzej dalej).

Na pierwszy ogień porównanie ekranów logowania Windows 7 i Windows 8/8.1 (w Windows 10 jest niewiele acz zauważalnie lepiej), które jest do tego stopnia wymowne, że z czystym sumieniem mógłbym odpuścić sobie dalsze wbijanie szpil...

Po zalogowaniu, zależnie od wersji abominacji, użytkownika witają znienawidzone kafelki lub od razu pulpit. O ile ich idea nie jest zła i da się z nimi żyć, to wykonanie woła o pomstę do nieba. Użytkownik jest zmuszony korzystać z motywu kolorystycznego, parafrazując: „jaki jest twój ulubiony kolor i dlaczego fioletowy?” (zniknęła możliwość dopasowania kolorów RGBA, teraz dostępnych jest kilkanaście odgórnie ustalonych i pasujących do siebie jak niedźwiedź polarny do dżungli). Obrazu nędzy i rozpaczy dopełnia jedna z paskudnych kolorowych „secesyjnych” (kobiecych?) tapet pełniąca rolę ich tła (w Windows 8.1 można już wybrać własną). Co znajdziemy na kafelkach? Wojnę stylów. Kafelki pobłogosławione to wściekły kolor, na który nałożono białą lub równie szaloną ikonkę. Terakota informacyjna to zwykle wycinek zdjęcia z tekstem, zaś te sklepowe od niezależnych deweloperów potrafią być przezroczyste, gradientowe, cieniowane etc. Cała kompozycja jest jak projekcja snu Claude'a Monet po imprezie u Salvadora Dali.

Ekrany Start w Windows 8.1 i Windows 10 (bo przecież nie stare menu Start).

Przyjmijmy na chwilę, że użytkownik wcale nie musi oglądać ani ekranu logowania, ani nawet przesłaniać sobie pracy kafelkami. Wciąż jednak będzie molestowany „nowoczesnym UI”: a to w dwóch różnych panelach sterowania (bezpłciowym płaskim i tradycyjnym rodem z „siódemki”), a to dekoracją okna (de facto brakiem jakiejkolwiek), a to straszony kontrastowością w managerze plików, a to w Windows 10 ikonami (które w dalszym ciągu można znaleźć jeszcze z połowy lat 90-tych).

Część przedpremierowych ikon w Windows 10 pochodzących z buildu 10036 (po lewej) i finalne, równie koszmarne (po prawej).

A jak mógłby wyglądać Windows 8 w dniu premiery? Przykładów na to jak zaprojektować profesjonalny, nowoczesny, minimalistyczny i niekrzyczący wygląd, Microsoft dostał sporo i to od użytkowników jego systemu zupełnie za darmo.

Bezdyskusyjnie najlepszą wizją swego czasu podzielił się z nami niejaki Phyek. Można się przyczepić do zbyt wysokich dekoracji czy niewyśrodkowania elementów, to jednak cała reszta jest świetna.

A co dostaliśmy od Microsoftu w Windows 10? Cóż...

Apple na szczęście nie poszło w aż tak radykalne zmiany jak Microsoft w swoich Windows 8+ (skrzywdzono nawet system w Xbox One). Odkryli szkło i blur, niemniej jednak spłaszczyli do tej pory rewelacyjny dock. iOS też nie uniknął przemeblowania i także został okaleczony w podobny sposób (nieodżałowany fioletowy „mikrofon Siri” na przycisku ze szczotkowanego aluminium był idealny).

Apple Mac OS X v10.11 El Capitan z paskudnym dockiem i bezpłciowymi kontrolkami.

To może Google postawiło na tradycję? Nic z tych rzeczy, ichni „Material Design” to również płaskie jak naleśnik, choć podobnie jak jabłkowe, lekko gradientowe ikony z dość charakterystycznym cieniem. I nie byłoby jeszcze to tak złe gdyby nie… kolorystyka.

Nowe KDE5, czyli Plasma 5 to także dramat, choć jeszcze nie aż tak wielki jak w Windows.

OpenSUSE Leap 42.1 z Plazma 5 i niekompletnym zestawem ikon. ;)

Kontrast i walec drogowy

W porządku, wystarczy już tych przykładów. O co w tym tak naprawdę chodzi? Czy wszystkich nagle dopadło te same szaleństwo? Czy wszyscy porozumieli się pod stołem i uwzięli na estetów? Czy gusta i tolerancja wszystkich ludzi jest aż tak giętka, że wystarczy jakoś to PR-owo przedstawić, aby sami zaczęli powtarzać jak Klakier za Gargamelem te same puste slogany o nowoczesności?

Podejrzewam, że tajemnica zaklęta jest w uwadze użytkownika - a więc chodzi o jej skupienie na konkretnych elementach GUI, które nie mogą się komponować z resztą interfejsu, ponieważ ZU miałby trudności z ich dostrzeżeniem.

Jest jeszcze drugi powód, finansowy. Przygotowanie całego GUI w tym stylu wymaga mniejszych nakładów pracy, a więc niepomiernie szybciej można go przygotować i jest tańszy we wdrożeniu. Nie trzeba się nawet martwić o różne zaawansowane opcje jakiegoś np. programu, których w przesadnym minimalizmie po prostu nie ma.

Głupotyzacja

Pozostaje ostatnia kwestia – dostosowywania GUI do wszystkich użytkowników, szczególnie tych którzy komputera do tej pory nie używali lub używali w taki sam sposób jak telewizor czy przycisk do papieru. Takie przynajmniej odnoszę wrażenie. Dostrzegam tendencję możliwie jak największego uproszczania np. ikon, które przyjmują postać monochromatycznych piktogramów. Są często tak oczywiste jak symbole WC, zagrożeń, znaków drogowych etc. Czy to źle czy dobrze, ciężko stwierdzić. Niestety idzie to również w parze z infantylizacją. Różne czynności i ich opisy przedstawiane są w formie dziecięcej. Uproszczone, kolorowe, przyjazne, radosne, roześmiane mordki, ludki i sielanka. Można zwymiotować.

GUI którejś starszej wersji znanego oprogramowania antywirusowego Avast, który mnie wręcz zaszokował (i to nie tylko cwaniacką próbą wyłudzenia pieniędzy na wersję płatną...).

Można też nie używać i poszukać oprogramowania które jeszcze się tej zarazie nie dało. Można, ale coraz ciężej. Wszystkie serwisy społecznościowe czy komunikatory skażone są historyjkami obrazkowymi itp. cudakami. Nawet systemy operacyjne powoli zaczynają przypominać Domowe Przedszkole.

Tak wyglądał kiedyś BSOD. A tak wygląda dziś...

Jaka przyszłość czeka GUI? Czy jesteśmy skazani na dostosowywanie interfejsów graficznych do mas, które mimo licznych ukłonów w ich stronę i tak mają problemy z obsługą? Ostatecznie - czy jesteśmy skazani na całkowite ubezwłasnowolnienie w zarządzaniu zasobami? Bowiem długofalowo do tego to wszystko prowadzi. Ludzie zaczynają być hodowani. Przedstawia się im świat jako miejsce o nieograniczonych możliwościach rozwoju, wtłacza do głów od najmłodszych lat posłuszeństwo i schematyczność, powoli zdejmuje odpowiedzialność za decyzje, tresuje wskazując urzędy którym podlegają. Temat z pozoru banalny, ale jest częścią większej całości, konsekwencją światowych trendów, które w taki właśnie sposób przejawiają się w szeroko pojętej informatyce.

Mitologia

O gustach się nie dyskutuje.

To jeden z tych słynnych, bezmyślnie powielanych szkodliwych mitów. Oczywiście że się dyskutuje! W przeciwnym razie nie powstałby termin sztuka, a wokół nas wszędzie rozlewałoby się byle jakie byle co. Zatem jeśli nie zgadzasz się z tezami autora, prawdopodobnie gust masz zły. Przykro mi. ;}

System ma działać, a nie wyglądać!

Drugi paskudny mit. System winien być jednocześnie stabilny i nie gwałcić gałek ocznych. Jedno nie wyklucza drugiego i nie daj sobie wmówić że jest inaczej, a tym bardziej nie racjonalizuj braków i niedociągnięć wynikających z nieudolności i cięcia kosztów. Nie zadowalaj się byle czym!

System powinien być przystępny dla każdego

Niezupełnie. Przystępny dla docelowej grupy odbiorczej. System dla dzieci powinien działać i wyglądać jak dla dzieci, systemy dla dużych dzieci mamy obecnie, systemy dla profesjonalistów nie powinny żenować ani straszyć kolorystyką, ludzikami, uśmieszkami, bombkami, brzędkami, bzdurami. Oczywiście z projekcją na dostępne funkcje i opisy. Takiej kategoryzacji jeszcze się nie doczekaliśmy, ale tak to powinno według mnie wyglądać...

Zrzuty ekranu (z wyjątkiem Windowsów i Linuksów) pochodzą z Wikipedii i różnych czeluści internetu. 

oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
GBM   22 #1 11.03.2016 12:58

Widzieć el Captain'a na zrzucie ekranu, a widzieć fizycznie na ekranie (zwłaszcza z Retiną) to jest kolosalna różnica ;-)

Nie nazwałbym tamtejszych kontrolek bezpłciowymi. Są skromne, fakt - ale jednocześnie bardzo ładne i w sam raz :)

Berion   16 #2 11.03.2016 13:43

@GBM: Widziałem, mam sąsiada z iMac-iem. "Retina" to jest zwyczajny LCD z pokryciem AdobeRGB ~96% i rozdzielczości matrycy 2560xileśtam. Nic szczególnego (chyba że w porównaniu z moim trupem na którym kolory muszę ogarniać z pamięci :d).

W porównaniu do poprzednich - są nijakie. Zwyczajne, pospolite trzy kropki. Stare szklane o wiele lepiej pasowałyby do przezroczystych, blurowanych okien.

Wiele psuje silnik skalujący pliki graficzne na DP. Nie da się wrzucić screenu 1:1 bo zostanie zmielony, nawet jeśli docelowa rozdzielczość jest identyczna. Ale o tym zapewne wiesz (to tak w nawiązaniu trochę do tego na żywo).

Autor edytował komentarz.
MiL-   9 #3 11.03.2016 16:07

Nic dodać, nic ująć. Brzydota postępuje, a Windows 10 jest tutaj liderem. DOS był ładniejszy.

neverek   8 #4 11.03.2016 16:08

@GBM: Jestem pewien, że za technologią Retina kryją się małe krasnoludki, które w locie poprawiają wygląd interfejsu. Musi to być amejzing!!1111

GBM   22 #5 11.03.2016 16:24

@neverek: Na pewno bardziej "amejzing" niż Twoja pupa na avatarze ;-)

Autor edytował komentarz.
  #6 11.03.2016 17:04

Amejzing!

Coś poszło nie tak w 2006r wraz z premierą visty i kde4. Teraz tylko próbuje się odwrócić negatywny trend i oczojebną papkę zamienić w funkcjonalny interfejs.

Oczywiście niektórym udaje się to lepiej (np. KDE5, OSX) a innym gorzej (np. Windows 10).

Darthnorbe   13 #7 11.03.2016 17:15

Hahahaha tak głupiego wpisu dawno nie widziałem. Cukierkowy windows 7 ładny? człowieku jak mam coś robić tam to muszę wyłączyć te przeźroczystości bo mnie oczy bolą i nie wiem nawet które okno jest aktywne. A na W8 nie ma takiego problemu bo nie aktywne jest szare.
Tak samo z KDE5 - bardzo ładnie.
Szaleju się najadł

tylko_prawda   11 #8 11.03.2016 17:15

Mam zły gust ;) Płaskie ikony i dock w OS X mi się podobają. A na widok ekranu logowania W10 chce mi się wymiotować. A ekran logowania W7 mi się podoba. A jeśli chodzi o 7kę, to bardziej podoba mi się jej wygląd, niż GUI w 10tce.

Lawstorant   9 #9 11.03.2016 17:17

Ja mam tutaj różne odczucia. Na Androidzie codziennie modlę się do naszego pana DuArte który zesłał nam Material Design, a na Windowsie klnę jak szewc. Pozabierali rozwiązania, rozwalili menu start (przeglądanie programów to jakiś żart) a i skalowanie jakoś dziwnie działa. Tak jakby system skalował grafikę już po wyrenderowaniu. 3/4 programów wygląda okropnie na 4K.

tylko_prawda   11 #10 11.03.2016 17:20

@Darthnorbe: Przecież napisał "Czyż nie jest piękny? Nie jest.".
Ja wolę przezroczystości niż wygląd 10. 8 jest jeszcze do wytrzymania, jak się zainstaluje Classic Shell albo coś takiego, ale WSZYSTKO jest lepsze od 10. No, prawie.

Darthnorbe   13 #11 11.03.2016 17:23

@tylko_prawda: Jednego nie rozumiem. Po co zastępować świetny ekran start jakimś badziewiem?

Kolejna sprawa interfejsy konkurencji. Jeźeli W8 jest brzydki to dlaczego wszyscy rżną jego wygląd? Dlaczego iOS7 wygląda jak WP? Dlaczego android lolipop tak samo zerżnął wygląd WP? Dlaczego MaxOS wygląda jak W8? No i nawet KDE wygląda jak windows modern. Bo producenci chcą zrobić ładny system. Tyle w temacie.

Autor edytował komentarz.
WolfX   13 #12 11.03.2016 17:37

@Darthnorbe:
>Świetny
>Ekran Start

Wybierz jedno

A o gustach się nie dyskutuje, do żadnego z tych os nie mam zastrzeżeń w kwestii wyglądu. Choć dalej twierdzę że 8.1 bez Classic Shell nie istnieje.

Berion   16 #13 11.03.2016 17:45

@Darthnorbe: Widziałem, że mogę na Ciebie liczyć w tym temacie. :D

Gdybyś się tak nie zachłysnął obecnością słów: Windows, 7 i piękny w jednym zdaniu, a uważnie przeczytał całość to dowidziałbyś się dlaczego wszyscy postawili na minimalizm plus kontrast. Nie mam monopolu na rację, ale z moich obserwacji wynika że wymienione powody są trafną oceną sytuacji.

@tylko_prawda: Ale podobają się bardziej od starego czy podobają tak po prostu? Istotą hmm... problemu, jest to że wg. mnie dobre zastąpiono nowym (czyli gorszym). "Stare Jabłko" miało te elementy ładniejsze.

  #14 11.03.2016 17:56

"dlaczego wszyscy postawili na minimalizm plus kontrast."
Bo google i apple postawiło na minimalizm i kontrast.

  #15 11.03.2016 18:13

Mnie też te prymitywne geometryczne figury w 8-bitowej palecie napawają obrzydzeniem. Nawet androida od 5 wzwyż nie trawię. Dzięki za informację nt. unity - od dawna się zastanawiałem, dlaczego nie wykorzystać tej mody na brzydotę przynajmniej po to, by wprowadzić łatwo skalowalne ikony wektorowe.
No i nie zwracaj uwagi na darthnooba - to stare, wypasione trolisko...

Berion   16 #16 11.03.2016 18:18

@sdj (niezalogowany): Windows 8 pierwszy wystąpił przed szereg. :)

KyRol   19 #17 11.03.2016 18:22

Ależ może być minimalistycznie i kontrastowo i wcale nie musi to trącić myszą:

http://kyrol.mydevil.net/Sailfish/20160223005122.png
(skokowe cienie spowodowane formatem pliku, w rzeczywistości przejścia tonalne w systemie Sailfish OS nie jest takie skokowe)

Kwestia znajomości zasad w designie czegokolwiek, w szczególności umiar w doborze proporcji i znajomość teorii kolorów się tu kłania. Jakoś w naturze ubarwienie jakiegokolwiek zwierza nie wzbudza takich kontrowersji, jak ubarwienie np. ostatniego systemu z oknami.

Berion   16 #18 11.03.2016 18:36

@KyRol: To nie jest kontrastowe tylko stonowane. Żadna barwa nie walczy z drugą, wszystkie pochodzą z jednej rodziny. I bardzo dobrze, że to wkleiłeś - GUI łódki jest przykładem na profesjonalne podejście do idei minimalizmu. Z jednym mankamentem - użyta kolorystyka wyklucza stosowanie dowolnej tapety. Ikony też są nie najlepsze, ale przynajmniej niekrzykliwe i tak jak w Material Design, wszystkie muszą być (powinny) utrzymane w konkretnym stylu. W każdym razie porównując to do Windows Phone 8 i nowszych to Sailfish jest jak Mercedes stojący przy rykszy.

PS: Swoja drogą to terminal mógłby być delikatnie przezroczysty i tak jak w innych miniaturkach, z blurowanym tłem.

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #19 11.03.2016 18:53

@Berion:

Ambience czy atmosfera ma to do siebie, że pobierane są próbki z tapety i kolory czcionek, ikon i elementów graficznych są ustalane algorytmem. Było - nie było akurat takie elementy pomiędzy sobą muszą jednak kontrastować i działa to zaskakująco dobrze, bo ktoś najwidoczniej dobrze znał teorię kolorów.

http://kyrol.mydevil.net/Sailfish/20160223023348.png
http://kyrol.mydevil.net/Sailfish/20160223023652.png
http://kyrol.mydevil.net/Sailfish/20160223023821.png

PS.: Cholera wie czy tak nie jest w stockowym fw, trzeba mieć na względzie, że to port, który ledwo co wszedł do bety.

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #21 11.03.2016 19:16

Czyli na my kolejne dowody, że społeczeństwo głupieje.

biomen   8 #22 11.03.2016 19:25

E tam, infantylizacja. Jakoś autor zapomniał że taki uśmiechnięty spinacz-pomocnik w pakiecie Office i radosny piesek-wyszukiwarka, pojawili się dobrą dekadę temu więc takie *uprzyjemniacze* nie są tylko i wyłącznie domeną naszych czasów.

A że kolory jaskrawe: na obniżonym natężeniu kolorów ekranu, nie biją tak po oczach. Kolejny wpis autora który próbuje coś na siłę kategoryzować, szufladkować i pokazywać że "mój gust/opinia jest wyznacznikiem dobrego smaku/jakości".

tylko_prawda   11 #23 11.03.2016 19:54

@Darthnorbe: "Jednego nie rozumiem. Po co zastępować świetny ekran start jakimś badziewiem?"
Może i do ekranu Start można się przyzwyczaić, ale ja (i nie tylko) mam kafelkofobię, gdzie nie spojrzę, tam kafelki. Programy antywirusowe, przeglądarki internetowe i do tego Windows. Można zwymiotować.
"Kolejna sprawa interfejsy konkurencji. Jeźeli W8 jest brzydki to dlaczego wszyscy rżną jego wygląd? Dlaczego iOS7 wygląda jak WP? Dlaczego android lolipop tak samo zerżnął wygląd WP?"
To są systemy na urządzenia mobilne. Tam kafelki wyglądają idealnie i Androidowi do Windows Phone daleko.
"Dlaczego MaxOS wygląda jak W8?"
MaxOS jest tak popularny, że nie znam nikogo, kto go zna.

Co do KDE on akurat jest najbardziej "cukierkowaty" (może po Unity) ze wszystkich GUI Linuxa i żre od cholery RAMU.

PS Nie uważam, że Win8.1 jest brzydki, po prostu nie lubię ekranu Start.

tylko_prawda   11 #24 11.03.2016 19:57

@Berion: Podobają tak po prostu.

WODZU   18 #25 11.03.2016 20:02

"Bezdyskusyjnie najlepszą wizją swego czasu podzielił się z nami niejaki Phyek".

Czy niejaki Phyek to ta sama osoba co Sputnik8?
http://www.dobreprogramy.pl/Sputnik8-zawstydzil-Microsoft-projektem-interfejsu-W...

Autor edytował komentarz.
  #26 11.03.2016 20:45

Windows 8 to synkretyzm, jeden wielki miszmasz różnych idei, pomysłów, pakietów ikon itd.

Początki minimalizmu w wykonaniu MS to zune i windows phone.

  #27 11.03.2016 20:47

@Berion
DUŻO racji, ale jeszcze o wiele za słabo powiedziane.
Nawiasem mówiąc, nie mogę się zgodzić w ocenie Unity z Ubunciaka. Dla mnie to równe dno, jak Modern - wizualnie (ach, te róże i
fiolety..!), a jeszcze większe dno - funkcjonalnie.
Co do tryndów 'tfurcuf' systemów dla użytkowników domowych, ogólne dążenie jest proste: Jeśli nawet jeszcze nie wszyscy
dzisiejsi użytkownicy komputerów są infantylnymi debilami, to przecież kiedyś ci nie-debile zestarzeją się, przestanie im zależeć, zostaną zmarginalizowani (co już widać na forach takich, jak to), a wreszcie wymrą. I nie będzie już żadnych dyskusji ani protestów. Ogłupione i wytresowane rzesze entuzjastów - konformistów będą radośnie klikać w cztery wesołe ikonki na
wypełnionych pulsującymi i wrzeszczącymi reklamami pulpitach swoich komputerów: "facebook", "Siri/Cortana/Google/Bing",
"Chmura" i "Rozrywka"...

#r2d2#   13 #28 11.03.2016 20:47

Cóż, chyba nie mogę zrobić nic innego jak tylko zgodzić się z autorem. Dodam tylko tyle: niech sobie producenci robią interfejsy szpetne jak tylko chcą. Ale niech dodadzą jakąś możliwość modyfikacji tego ich cuda. Chyba najlepszym (bo jedynym?) tego przykładem jest KDE.

paneres   3 #29 11.03.2016 22:21

Bardzo dobry wpis @Berion Od siebie dodam tylko tyle że dla mnie ideałem interfejsu na desktopy był ten sprzed Windowsa 7 (czyli prosta, acz łagodna dla oka szarość) no i nie odżałowane GNOME 2. Na chwilę obecną jestem zadowolonym użytkownikiem Ubuntu z Unity i podoba mi się takie połączenie w Unity kilku interfejsów i dodania coś od siebie:
- pasek inspirowany MacOS
- Menu "inspirowane" Windows 8.
Gdyby Ekran Start w Windows 8/8.1 był taki jak w Unity - to może i by to zawojowało rynek. A tak to jedynie pozostaje Classic Shell.

czosnek17   7 #30 11.03.2016 22:59

Zgadzam się w 100% z autorem. Najgorsze, że to nie dotyczy tylko wyglądu, bo zaczyna wpływać na funkcjonalność oprogramowania.

Berion   16 #31 11.03.2016 23:01

@WODZU: Zastanawiałem się nad tym, ale wszystkie nicki są ze sobą powiązane profilami, więc to raczej ta sama osoba (sputnik8, phyek, kgb itd.).

Jeszcze jeden gościu zrobił świetny projekt, któremu było znacznie bliżej do Metro w 8.1, ale kompletnie zapomniałem jak on to nazwał i nie mogę znaleźć.

@#r2d2#: W KDE można wrócić do starej stylizacji. A jeśli chodzi o ikony to w ogóle we wszystkich środowiskach można je podmienić. Na Androidzie ten Material Design jest w porządku pod warunkiem, że deweloper nie zastosuje się do zaleceń na dev stronie co do kolorystyki, a użytkownik używa launchera który pozwala na podmianę wyświetlanych ikon. Tylko ile to bezsensownej, nadprogramowej pracy... Podobno w OS X można przeszczep zrobić starego docka i ikon, więc też jest jakiś to półśrodek. Tylko Windows... no właśnie, jak zwykle. ;}

@paneres: Tych celowo nie umieszczałem, nawet Luny z XP ponieważ uważam je za okres przejściowy pomiędzy tym co widać na początku moich wypocin, a tym co prezentuje już np. Windows 7. Złe nie były, ale dla mnie są zbyt toporne jak na rok 2016.

Nie sądzę. Ludzie ani nie zapamiętują nazw programów, ani nawet ich nie chcą wpisywać tylko klikać w ikonki. Ja nawet kompletnie nie rozumiem po co komukolwiek wyszukiwarka w OS-ie, a co dopiero pomysły na Cortanę czy Unity.

@biomen: To była smutna próba zrobienia inteligentnej wyszukiwarki na miarę lat 90-tych i konsekwencja popełnienia BOBa. Przypadek jednostkowy. Dzisiaj wszystko takie próbuje być (reklamy pewnie widujesz, przykład z wielu).

Pewnie, zamiast narzekać na głupie pomysły producenta lepiej przyciemnić ekran...

@lucas__: Rozumiem, że to sugestia? Gdyby mi za to płacono to chętnie podzieliłbym się z community moimi mądrościami, a tak to... ;)

Autor edytował komentarz.
kreciu81pl   5 #32 12.03.2016 00:20

@Shaki81 społeczeństwo nie tyle głupieje, co po prostu coraz większa część niezbyt rozgarniętego społeczeństwa ma dostęp do komputerów i internetu. Rynkiem rządzi pieniądz, więc nie ma się co dziwić producentom, że chcą sprzedawać swój produkt, dostosowując się do tych początkujących. Nie się ukryć, że cierpią na tym użytkownicy zaawansowani, ale to grupa ludzi która tak czy tak sobie poradzi.
@Berion jeśli chodzi o OS X, to jak dla mnie spłaszczony interfejs jest OK, dawny wygląd (np. Mavericks) miejscami był dla mnie za bardzo odpustowy wraz z Yosemite cały interfejs stał się bardziej spójny, chociażby wspomniane przez Ciebie okna wreszcie pasują zarówno do dock'a jak i belki systemowej. Co by nie mówić o OS X to każda wersja wyglądała dość dobrze, a zmiana designu nie odbijała się na funkcjonalności, tak jak ma to miejsce w przypadku Win 10, gdyby nie nowości rodem z rodziny Linux, bądź OS X to ten system byłby równie niepraktyczny jak Win 8 i nie dorównywałby Siódemce, która była jednym z bardziej dopracowanych systemów MS (mankamenty wymieniłeś). Nie dramatyzowałbym tak bardzo przy KDE5 Plasma, to młoda koncepcja, która jest rozwijana i coraz bardziej spójna, z każdym kolejnym wydaniem ikonek przybywa, a niespójności jest coraz mniej. Nie mam wiele do zarzucenia nowemu KDE, poza tym, że wieje od niego nudą.
Lubię pracować na systemie, który dobrze wygląda, pracuje się wtedy przyjemniej i chciałbym by producenci OS-ów przykładali do tego wagę, bo dziś nie zawsze wszystko wygląda "ładnie, pięknie" (w domu pracuję na Win10, OS X i kilku dystrybucjach Linux-a, w pracy niemal na wszystkim co spotkam i niestety nie ma systemu, który nie kłuł by w oczy, jednak są takie które kłują mniej :) ).

  #33 12.03.2016 10:11

@sdj (niezalogowany): Odnośnie tego trendu to już źle poszło przy XP. Vista tylko przeciągnęła ten trend.

  #34 12.03.2016 10:17

Hm, ja do OS'a podchodzę jak do młotka, wiertarki, czy wyrzynarki - czym prostszy w formie tym lepiej - sympatyczne są dzisiejsze, kosmiczne designy elektronarzędzi - zerknijcie na sprzęt Hitachi VS stare modele Bosch. Oczywiście niektórym te kosmiczne projekty się podobają, tak jak kiedyś zapewne podobały się dżi aj dżo ;)
Z perspektywy pracy jednak, czym prościej, a nawet prostacko, tym lepiej wg mnie. Ale rozumiem, że sprzęt ma się niektórym podobać i powinien wyglądać kozacko.
Ciekawe jak wyglądają spory projektantów nad opracowywaniem kolejnych modeli elektronarzędzi :)

maciekk26   13 #35 12.03.2016 10:26

System o nazwie QcubeX11 wolny od wszystkich wad na interfejsie windows a jądrem systemu będzie Ubuntu, Ciekawy projekt , odporny na wszelkiego syfu i stabilny:) Ja z kolegami informatykami i programistami pracujemy nad takim systemem ale narazie nie ujawniam szczegółów

Autor edytował komentarz.
hyouka   9 #36 12.03.2016 10:34

Koncepty graficzne mają to do siebie że często podczas użytkowania są niewygodne, zupełnie jak przystanki w pewnym mieście kupione za x zł a nie chroniące przed deszczem, gui ma nie tylko być ładne ale i ergonomiczne, czyli wygodne. Mi tam 10 pasuje, bo działa lol. Serio kilka interfejsów w jednym systemie i to działa to jednak pewien cud, a że nic z niczym nie gra to już inna kwestia, może ms zatrudnia studentów na stażu jako grafików.
Idziemy w czasy kiedy to nie gui ma nasz cieszyć tylko treści jakie przez to gui przeglądamy, kiedyś nie było tyle neta, tyle 4k, a teraz są i memy sieć się zmienia, ludzie rzadziej odpalają choćby vlc, a filmy oglądają online, wszystko online, jedyny program jaki niektórzy używają to przeglądarka, a system to kwestia drugorzędna, znam ludzi co nawet eksploratora nie widzieli ale używają przeglądarki i jak działa to są szczęśliwi.

  #37 12.03.2016 10:42

@Berion: Ale on napisał prawdę. Że nie podoba się tobie to nie narzucaj swojego poczucia estetyzmu innym. Artykuł napisałeś jak wytrawny krytyk, a nim nie jesteś. Akurat to windows 7 wyglądał jak lukrowana kupa. Tego nie zmienisz.

mikolaj_s   15 #38 12.03.2016 10:55

Sam używam Numix na Ubuntu i całkiem mi się podoba, minimalizm dobrze zrobiony ma swoje zalety. Tylko nie może straszyć swoją szpetotą.
Dziwny jest fakt, że społeczność robi lepsze projekty niż firmy. Może firmom po prostu się nie chce i tną koszty?
Wypada też zgodzić się z tezą, że jest to jeden z elementów idiocenia społeczeństw. Zdejmuje się z ludzi brzemię myślenia, dokonywania wyborów, zarządzania własnym systemem. Niestety jest to nieuniknione bo ludzie nie stają się mądrzejsi i ich mózgi nie rosną, zaś ilość wiedzy jaka jest dostępna i nas codziennie bombarduje jest coraz większa.

" Ludzie ani nie zapamiętują nazw programów, ani nawet ich nie chcą wpisywać tylko klikać w ikonki. Ja nawet kompletnie nie rozumiem po co komukolwiek wyszukiwarka w OS-ie, a co dopiero pomysły na Cortanę czy Unity. "

Ludzie nie, ale np. programiści tak. Unity z wyszukiwarką jest dla mnie idealne, wolę wpisać nazwę niż szukać ikony programu. Natomiast niezaawansowani użytkownicy ustawiają sobie ikony na pasku i wyszukiwarka im nie zawadza.

daras28-82   9 #39 12.03.2016 11:06

Cóż, mi dycha pasuje.
Ikony nie powinny się zmieniać bo to ich szukamy.

Berion   16 #40 12.03.2016 11:35

@Pupcia jak orzeszek (niezalogowany): "DUŻO racji, ale jeszcze o wiele za słabo powiedziane"

Ocenzurowałem sam siebie. W pierwotnej wersji było coś o pedalizmie i ludziach gorszego sortu, ale uznałem że nie ma sensu wykraczać tak daleko po za samą grafikę. ;p

"Dla mnie to równe dno, jak Modern - wizualnie (ach, te róże i fiolety..!), a jeszcze większe dno - funkcjonalnie."

Funkcjonalności się nie dotykałem, jedynie samych wizualiów i Ubuntu ładne przecież jest. ;] Też ma swoje mankamenty i też nie lubię różu i fioletu.

@mikolaj_s: "Może firmom po prostu się nie chce i tną koszty?"

Słyszałem, że za logo Windows 8 jakaś firma wzięła 700000$, a ta stroboskopowa tapeta do dziesiątki też niewiele mniej. Więc wątpię w to. Skłaniałbym się w stronę teorii skupiania uwagi na kontrastujących ze sobą elementach - a takie GUI z samego założenia piękne nie będzie.

@hyouka: Zaprojektowałem kilka konsolowych i kilka biurkowych GUI, plus kawałek jednego "na papierze" do wpisu o EximiusOS. Z projektami graficznymi jest tak jak napisałeś, jednakże już podczas projektowania trzeba się zastanawiać nad nawigacją i funkcjonalnością. Często wyobrażałem sobie jak się tego będzie używało, smyrałem palcem czy myszką po ekranie. Zostawiałem to na kilka dni aby wrócić ze świeżym spojrzeniem. Zdarzało się, że coś co wydawało mi się genialne okazywało się idiotyczne (albo nieczytelne) i trzeba było z tego zrezygnować. Tego zabrakło projektantom Metro lub zostali ograniczeni przez managerów nie mających o tym pojęcia założeniami projektowymi (bo przecież i tak mogło być).

@kreciu81pl: Ja wiem, że "KDE5" jest jeszcze nieskończone i gdzieniegdzie jeszcze kryje się Oxygen, dlatego nie wchodziłem w szczegóły.

@KyRol: Zapomniałem o tym. Jest w stocku bo chwalono się tym w materiałach promocyjnych wideo jeszcze przed premierą telefonu.

Autor edytował komentarz.
KR60   9 #41 12.03.2016 11:37

Infantylizacja rzeczywiście postępuje Berionie. Zarówno GUI jak Userów.

Jest oczywiście tak jak napisał kreciu81pl ze komputery upowszechniają się obecnie wśród ludzi o słabszych "predyspozycjach technicznych" że ujmę to tak oględnie.

Do tego dochodzi systematyczne obniżanie wieku grupy docelowej. Ostatecznie to dzieci są najlepszym klientem, bo są bezkrytyczne i łatwe do manipulacji. A rodzice z reguły prędzej sobie czegoś odmówią aby uszczęśliwić swoją pociechę. Poza tym zapał dzieci jest krótkotrwały i szybko zapragną nowej zabawki.Jednym słowem - klient doskonały.

A jednak infantylizacja dorosłych mężczyzn także daje się zauważyć. Nawet tutaj na Portalu największe emocje wzbudzają ikonki i wygląd, czyli rzeczy w zasadzie drugorzędne.
Drugorzędne kiedyś, bo obecnie zdają się być najważniejsze. Najzacieklejsze dyskusje dotyczą właśnie interfejsu. No może także szpiegowania.

Spójrz, w dyskusji na temat popularności starszych systemów wypowiedzi adminów wyliczających koszty migracji pozostają bez odzewu a jak ktoś napisze że nienawidzi kafli to jakby kij w mrowisko włożył.

Czytam DP od samego ich początku i trudno abym nie zauważył jak odbiegają od dawnego poziomu i kierunku. Ja sam coraz rzadziej się wypowiadam bo nie mam nic do powiedzenia o grach, telefonach i ikonkach. I choć jest tu kilka osób, których wypowiedzi warte są lektury, to znakomita większość... [zmilczę bo nie chcę, aby mi zarzucono "mowę nienawiści"]

walgav   16 #42 12.03.2016 11:50

Jestem od jakiegoś czasu użytkownikiem Minta z Cinnamonem właśnie. Jak dla mnie wygląd systemu jest zdecydowanie lepszy niż Windows, układ funkcji też jest logiczniejszy.

Berion   16 #43 12.03.2016 12:01

@KR60: Osobiście stawiam znak równości pomiędzy wyglądem, a funkcjonalnością. Nie mogę poświęcić jednego na rzecz drugiego. Tak oczywiście bywa w praktyce, ale ta równowaga jest ideałem którego należy oczekiwać. Zawsze. Po prostu chcę aby to czego używam pozwalało mi jak najszybciej i jak najwygodniej zrobić to czego potrzebuję, ale również sam wygląd ma mi sprawiać przyjemność. Nie zgodzę się z Tobą, że jest to oznaka mojego zdziecinnienia. Nawet przeciwnie, świadomości klienta który oczekuje produktu doskonałego w każdym calu, a wszelkie niedoróbki wpływają na ocenę firmy i produktu, de facto na decyzje o przyszłych zakupach.

Zdziecinnienia doszukuję się w czymś innym. W kolorystyce, ludkach, historyjkach, zdawkowych opisach.

Darthnorbe   13 #44 12.03.2016 12:01

@tylko_prawda: "Może i do ekranu Start można się przyzwyczaić, ale ja (i nie tylko) mam kafelkofobię, gdzie nie spojrzę, tam kafelki. "
Czyli jesteś jak reszta polaczków. Wie że źle robi ale zmiana głupich przyzwyczajeń jest za trudne.

Darthnorbe   13 #45 12.03.2016 12:10

@Berion: "Nie mam monopolu na rację, ale z moich obserwacji wynika że wymienione powody są trafną oceną sytuacji. "
Obserwator Berion:
W 1989 roku widziałem milion fiatów 126p i pół miliona 125p więc z tego wysuwam wniosek że fiat 126p jest najpopularniejszym samochodem świata.
LOLLOLOLOLLOL

adi0922   12 #46 12.03.2016 12:22

O gustach się nie dyskutuje. Chodzi tu o to, że pewna osoba narzuca komuś, że to właśnie jej gust jest lepszy. "Zatem jeśli nie zgadzasz się z tezami autora, prawdopodobnie gust masz zły." Czy wiesz co to gust? To SUBIEKTYWNE poczucie, ze coś jest piękne. Każdy gust "jest dobry". Bo każdy ma swoją opinię. To tak jakby narzucać komuś, że tak naprawdę masz złe kubki smakowe bo smakuje Ci pomidorowa a innemu nie. Każdy woli co innego. To, że ty lubisz efekty 3D to twój gust i jest on okej. To, że ktoś woli Material Design to też jest jego gust i również jest on okej.

Berion   16 #47 12.03.2016 12:23

@Darthnorbe: Dedykuję Ci ten obrazek. Aż chciałoby się krzyknąć: dzieło doskonałe, nowoczesne, artyzm w każdym calu monitora, które go wypełnia! Kunszt nad kunsztami. Ileż to mecenasów sztuki doglądało tego projektu, ileż potu i łez wylanych. Ale o to jest, zjawił się ekran logowania doskonały. Ave Windows 8! Ave o wielki!

http://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/71279/g_-_-x-_-_-_71279x20160311110036_1.png

@adi0922: Powiedz to wykładowcy na ASP oddając pracę. Zapewne oceni ją bardzo dobrze "bo przecież każdy gust jest inny i o gustach się nie dyskutuje". ;)

Autor edytował komentarz.
Darthnorbe   13 #48 12.03.2016 12:28

@Berion: No powiedz mi czego brakuje w tym ekranie logowania? Bo ja nie wiem. Nie możesz się zalogować czy co?
Jest ładny nie jebie ci w oczy jakimiś głupimi kolorkami dla dzieci, żebyś nie mógł się skupić na tym co najważniejsze czyli wpisaniu hasła.

Ale pewnie ty masz 15 lat i musisz tam mieć całą tęczę kolorów rodem z W7?
I kto tu jest infantylny??

Berion   16 #49 12.03.2016 12:53

@Darthnorbe: Jest piękny, już ustaliliśmy. I można się logować - tyle wystarczy aby pozostał piękny. :]

Wskazówka - znajdź różnice:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Malevich.black-square.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Matejko_Battle_of_Grunwald.jpg

Autor edytował komentarz.
Darthnorbe   13 #50 12.03.2016 12:59

@Berion: Ty wiesz co to ekran logowania? To nie ma przedstawiać nic. Może wolałbyś żeby tam napisali Potop? Człowieku jesteś debilem jak chcesz umieszczać jakieś treści w INTERFEJSIE. Taki interfejs będzie Cię rozpraszał i zamiast zająć się robotą będziesz patrzył na niego i czytał epopeję. Bezsens i strata czasu. Taki interfejs jest nieproduktywny. Ale jak już mówiłem dla dzieci liczą się tylko kolorki i przeźroczystości nie ważne czy da się na tym pracować.

jakubm87   3 #51 12.03.2016 13:02

Tak się składa, że od jakiegoś roku używam Windows 8.1 + Chocolatey. Windows 8 wydawał mi się koszmarny od samego początku, niedawno support się zakończył. O Windows 8.1 mam zdanie pozytywne, system został zoptymalizowany względem Windows 7/8, poprawiono mankamenty Windows 8. Ładuje się szybko, przyzwyczaiłem się do wielu funkcji, które z pozoru na początku mi się nie podobały. Podobnie miałem z Windows 7 po przesiadce z XP. Nigdy nie pasowało mi grupowanie uruchomionych programów na ikonie na pasku zadań, przyzwyczaiłem się i nie jest to złe rozwiązanie. Ekran start mnie nie rusza, jak do czegoś go używam, to na ogół wciskam przycisk Windows i wpisuję nazwę szukanej aplikacji. Ewentualnie przeglądam jakie programy mam zainstalowane. Z kafelek nawet nie korzystam, to co potrzebne mam na pulpicie. System sprawdza się na co dzień bez zastrzeżeń. Przyglądam się ostatnio Mintowi z Cinnamon i zastanawiam się nad przejściem, ale nic mnie specjalnie nie przekonuje. Cinnamon wygląda zdecydowanie lepiej. Tego Windows-a bym się nie czepiał przecież większość czasu siedzę w przeglądarce lub narzędziach developerskich.

Berion   16 #52 12.03.2016 13:15

@jakubm87: "Nigdy nie pasowało mi grupowanie uruchomionych programów na ikonie na pasku zadań, przyzwyczaiłem się i nie jest to złe rozwiązanie."

Mnie też nie i dlatego zamiast się przyzwyczajać to je wyłączyłem. ;)

Autor edytował komentarz.
  #53 12.03.2016 13:18

Temat "infantylizacji" wydaje się dość zabawny użytkownikowi windows 98 ;P
Pamiętacie?

Przypomnijcie sobie, panel sterowania miał 1/3 obecnie dostępnych opcji, o narzędziach administracyjnych czy konsoli mmc można było sobie tylko pomarzyć...
Ale infantylizacja się dokonała bo ktoś usunął długi i bezużyteczny komunikat z bsod i zastąpił go bardziej adekwatnym :)

Panowie jeżeli ten komunikat i zestaw ikon naprawdę powoduje taki problem to zainstalujcie sobie jakiegoś forka RHELa, będziecie mieli profesjonalny system i to za darmo.

ludendorf   7 #54 12.03.2016 13:20

Najpiękniejsza Vista, a 10 najprostszy i jednocześnie dla mnie najładniejszy.
Jedni będą całe życie siedzieć na XP a drudzy cóż albo 7 albo to co najnowsze.

fiesta   15 #55 12.03.2016 13:33

@MiL-: i tak nic nie przebije cukierków od Androida ;)

jakubm87   3 #56 12.03.2016 13:38

@Berion: W7 też wyłączałem. W 8.1 zostawiłem i przy dużej liczbie pootwieranych okien się sprawdza.

tylko_prawda   11 #57 12.03.2016 13:39

@Darthnorbe: Wcale nie głupich. Czy na twoim ulubionym ekranie Start da się uruchomić aplikację czytając jednocześnie ten komentarz?

Anirer   3 #58 12.03.2016 14:02

plasma 5 zła ??????????????????????? O.o "Nowe KDE5, czyli Plasma 5 to także dramat, choć jeszcze nie aż tak wielki jak w Windows." WTF autor chyba ma bezguście

dawidsab   9 #59 12.03.2016 14:07

"Windows 10" nie jest taki zły.
Idzie się przyzwyczaić ;-).

A jak kogoś rażą kolory, to powinien sobie zmniejszyć jasność i kontrast ekranu monitora.

Kuragari91   12 #60 12.03.2016 14:20

Jak słyszę o secesji na tapetach Windows 8, to mnie coś strzela.
Do tego nie zgodzę się do ekranu logowania na windows 8. Nawet nie wiesz jak bardzo mnie irytował fakt posiadania jakieś określonej tapety na ekranie logowania. Nie zdajesz sobie sprawy jak się cieszę z możliwości wyłączenia jej w W10. Do tego możemy doliczyć brak zbędnej ramki wokół awatara. Mógłbym się jedynie przyczepić do ikonki dalej w polu tekstowym.

Do tego przy niewielkim nakładzie pracy można wykonać coś takiego. http://1drv.ms/1QTB1X7

KR60   9 #61 12.03.2016 14:42

@Berion: Pewnie mnie nie za dobrze zrozumiałeś, akurat Tobie nie zarzucam zdziecinnienia. I sam także wolę aby system był ładny chociaż jak pokazuje życie każdy ma inne wyobrażenia piękna.

W moim przypadku akurat uroda systemu jest na drugim miejscu, może dlatego że pamiętam jeszcze interfejsy znakowe programów DOSowych, które można było długo obsługiwać bez okularów (wraz z wprowadzeniem wersji graficznych programów dla Windows moje użytkowniczki owe okulary pozakładać musiały). Te interfejsy nie były zbyt ładne ale za to niezwykle wygodne. Szybkość z jaką Koleżanka Fakturzystka wystawiała dokument była porażająca i niedościgniona. Zostawmy to jednak, to już historia.

Fizycznie jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby użytkownik miał możliwość dowolnego dopasowania interfejsu do swojej estetyki, podobnie jak to jest ze skórkami oraz alternatywnymi zbiorami ikon, prawda? Przecież Tobie podoba się co innego niż mnie. Jeżeli tego wyboru nie mamy to dlatego że traktują nas jak dzieci, paternalistycznie. Oni wiedzą lepiej. Co gorsza,jak się okazuje w przypadku większości wychodzi na to że mają rację. Bo niektórzy daliby się pokroić za ten narzucony a nie proponowany im wybór. Jak dzieci.

AlbatrosZippa   14 #62 12.03.2016 15:04

Microsoft mógł wsiąść się do roboty i dodać do redstone nowy GUI, bo nowy system wygląda dziwnie i nienowocześnie

Darthnorbe   13 #63 12.03.2016 15:10

@tylko_prawda: Zdecyduj się co chcesz robić, bo jak tak będziesz robić to ani aplikacji dobrej nie uruchomisz ani komentarza nie przeczytasz. Rozumem że jak np filmy oglądasz to jeden po lewej drugi po prawej równocześnie? Ta. Boże co za dzieciak.

koneton   6 #64 12.03.2016 15:20

@paneres: doucz się trochę, bo pomyliło Ci się, kto kim się inspirował.

J_23   4 #65 12.03.2016 15:25

Osobiście wolę 8.1 od 7, (i od 10 ale to akurat wina zbyt agresywnej moim zdaniem strategii microsoftu). Płaski interfejs wygląda lepiej, tylko trzeba ustawić sobie bardziej stonowane kolory. Brakuje mi tylko opcji przestawienia koloru nieaktywnych okien i teł w oknach na ciemne. Pasek start, tapeta, przeglądarka, IDE i najczęściej używane strony (dodatek stylish) mam ustawione na ciemne kolory, ale jak włączam np. mój komputer, to działa to na mnie jak granat błyskowy.

  #66 12.03.2016 15:30

boże... Co za dzieciak z tego @Darthnorbe weźcie go zablokujcie, bo komentarzy nie da się czytać.

takiktoś   11 #67 12.03.2016 15:36

@Darthnorbe: Dajesz, dajesz, ciśniesz lewactwo. xD

Domker   8 #68 12.03.2016 15:42

Dla mnie Plasma 5 i motyw Breeze jest jak najbardziej okej. Przynajmniej jest praktycznie.
Mam kompa pod 4k TV podłączony i w high DPI egzamin tylko plasma zdaje.

  #69 12.03.2016 15:57

Znakomity wpis, szczególnie w konkluzji. Niestety niewielu już ludzi rozumie o czym piszesz. A piszesz o fundamentalnych sprawach, których skutki ciężko odczujemy w przyszłości. Świat chowa sobie niewolników przekonanych o nieograniczonej wolności. Brawo.

  #70 12.03.2016 16:01

@Darthnorbe: ...akurat nie o tym jest ten wpis. Myslenie nie boli, czasmi zalecam.

dragon321   12 #71 12.03.2016 16:37

"Drugie obok Gnome3 estetyczne linuksowe biurko, które nie próbuje imitować komercyjnych braci i jeszcze trzyma się pierwotnej formy." - to o Unity. Spytam się tak:
To żart, prawda?

Unity ściąga jak może, tylko, że nie od Windowsa jak wiele środowisk Linuksowych, ale od OSX. Podobieństwa:
-Globalne menu na górnym pasku
-Pasek boczny(bardzo podobne działanie jak dock z OSX)
-Ustawienia systemowe(również podobne do OSX)
-Przyciski okna po lewej stronie

Unity od innych środowisk różni się tym, że zamiast naśladować Windowsa, to stara się naśladować OSX. Nie twierdzę, że to złe środowisko, ba, lubię je, ale mówienie, że niczego nie imituje jest błędne, bo widać inspiracje OSX i to bardzo. Nie potępiam go za to, bo dla mnie OSX jest sporo wygodniejszy niż Windows. Sam mam KDE ułożone tak, by przypominało OSX w obsłudze.

A właśnie, KDE. Z racji tego, że Unity nie dostanę na innej dystrybucji(niby był port na Archa, ale zdechł), to używam KDE. Inne środowiska do mnie nie docierają i zawsze mi w nich czegoś brakuje, a Plasma ma wszystko, czego oczekuje. Działa stabilnie, poza paroma bugami jest niemalże idealnie. Używam domyślnego motywu(Breeze), bo jest ładny. Ten w KDE4(Oxygen) jak dla mnie miał ikony brzydkie, reszta była do zniesienia, ale ikony to były brzydkie. Breeze ma już dużo ładniejsze.

Ciekawy wpis, fajne porównanie różnych środowisk. Co do Windowsa, jak dla mnie, to najlepszy interfejs, który mi się najbardziej podobał, miała Vista. 7 to już nie to samo, dla mnie Vista była lepsza pod tym względem. Drugie miejsce ma interfejs klasycznych Windowsów do 2000 i z lini 9x. XP mi się nie podobał nigdy zbytnio, a 8 i wyższe już lepiej przemilcze :D

Autor edytował komentarz.
banita71   8 #72 12.03.2016 16:56

Jeśli ktoś nie lubi "kwiatków" może używać tylko konsoli.

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #73 12.03.2016 16:57

Kde5/plasma5/kf5 i Windows 8/10 to najpaskudniejsze interfejsy jakimi miałem styczność pracować , kwesti kde5 jest lepiej względem zmiany stylów, ale kuleje technologia highdpi interfejs na monitorze sd 1600x900 jest olbrzymi bardzo .

Assassin Z Gothica   8 #74 12.03.2016 17:19

"A co dostaliśmy od Microsoftu w Windows 10? Cóż..." Płaskie, byle jakie ikony. Windows Vista już fajnie zaczęło a 7 poprawiona, z wyglądu elegancko, aż się oko "cieszy". Efekty cieniowania i blur to było coś, i ikony ładne.
Skoro 10 idzie w tym kroku. To po 7 jaki system będę miał? Bo wygląd mi się nie widzi!

jasio99   1 #75 12.03.2016 19:07

Przeczytałem cały tekst. W życiu większych bzdur nie czytałem. Pozwolę sobie zacytować pewnego mędrca. "Chopie, chciałbym mieć Twoje problemy". Zdanie " i to nie tylko cwaniacką próbą wyłudzenia pieniędzy na wersję płatną... " mnie zwyczajnie powaliło.

Rosward   10 #76 12.03.2016 19:45

@Darthnorbe: Nie używaj określenia "polaczków", gimbusie, nie nazywaj kolegów debilami. Chowasz się za głupawym nickiem i siejesz hejt. Ciekawe, czy miałbyś odwagę powiedzieć to samo, stojąc oko w oko z którymś z nas. Jedyny debil i dzieciak na tym forum - to zgadnij, kto?

Rosward   10 #77 12.03.2016 19:47

@dragon321: Na szczęście XP można było paroma kliknięciami upodobnić do Windows 2000.

Darthnorbe   13 #78 12.03.2016 19:48

@Rosward: O co Tobie dziecko chodzi?

tylko_prawda   11 #79 12.03.2016 19:49

@Darthnorbe: "Zdecyduj się co chcesz robić, bo jak tak będziesz robić to ani aplikacji dobrej nie uruchomisz ani komentarza nie przeczytasz."
To był przykład. Chodziło mi o to, że nie lubię, jak Start zasłania cały ekran.
"Rozumem że jak np filmy oglądasz to jeden po lewej drugi po prawej równocześnie?"
Nigdy nie potrzebowałem oglądać dwóch filmów na laptopie (na stacjonarce W7 nawet się nie instaluje), ale na stacjonarnym na Ubuntu mi to nie przeszkadza.
"Ta. Boże co za dzieciak."
Tak samo nazwiesz 40 % użytkowników internetu?

Darthnorbe   13 #80 12.03.2016 19:51

@tylko_prawda: "
To był przykład. Chodziło mi o to, że nie lubię, jak Start zasłania cały ekran. "
Acha. Rozumiem też że na 24 calowym monitorze aplikacje też otwierasz w wielkości 1/8 ekranu bo nie lubisz jak Ci zasłania się pulpit? No chyba tak bo przecież nie chcesz mieć treści i aktualnych spraw na ekranie tylko jakieś pierdoły.

"
Tak samo nazwiesz 40 % użytkowników internetu?""
40% użytkowników internetu na pewno jest poniżej 18 roku życia, bardziej niż pewne :P

xomo_pl   24 #81 12.03.2016 19:57

@Berion świetny wpis - ukazanie w jednym miejscu paskudztwa jakie ogarnęło systemy i co gorsze aplikacje w jednym miejscu. Jedyna moim zdaniem nadzieja w Apple, które w OSx i iOS nadal jednak trzyma poziom a ich
GUI mimo, że to po części mix rozwiązań z najładniejszych Windows jakie wyszły czyli Visty i 7 z nowymi trendami pokazuje jedno: da się zrobić coś co nie tylko jest wygodne, intucyjne, ale przy tym ładne w zasadzie dla sporej grupy osób bowiem każdy tam znajdzie coś dla siebie. Microsoft na odwrót: w imię ślepej rewolucji stworzył gniota na szybko i teraz próbują go łatać.... mając
przy tym niewielkie ale jednak, grono przyklaskujących im internautów, którzy nazywają ten syf nowoczesnością.

Rosward   10 #82 12.03.2016 19:58

@Darthnorbe: O chamstwo, ... (tu sobie wstaw coś z własnego repertuaru, gimbusie).

Kuba Informatyk   6 #83 12.03.2016 20:04

Ten cały Flat design to koszmar. Windows XP, Vista i 7 - trio systemów z najlepszym GUI.

tylko_prawda   11 #84 12.03.2016 20:06

@Darthnorbe: "Acha. Rozumiem też że na 24 calowym monitorze aplikacje też otwierasz w wielkości 1/8 ekranu bo nie lubisz jak Ci zasłania się pulpit? No chyba tak bo przecież nie chcesz mieć treści i aktualnych spraw na ekranie tylko jakieś pierdoły. "
Na 24 calowym monitorze nie mam Windowsa tylko Ubuntu z doinstalowanym XFCE (nie Xubuntu!). A menu ma służyć do uruchamiania programów, a nie do wyświetlania treści i aktualnych spraw. Nie mam nic przeciwko kafelkom na dotykowym ekranie, ale takiego nie posiadam.

Autor edytował komentarz.
Darthnorbe   13 #85 12.03.2016 20:15

@Rosward: O prawdę się obraża tylko ten kto wie dokładnie że jest w błędzie.

Darthnorbe   13 #86 12.03.2016 20:17

@tylko_prawda: To co złego w tym że masz łatwiejsze wyszukiwanie programu który akurat chcesz włączyć? Co w tym złęgo? Wiesz co jak masz XFCE to chyba tam albo w KDE dało się zwiększyć i zmniejszyć menu start. Powiedz mi dlaczego skoro nie jest ważne wielkość jego to czy się da zmniejszyć np do wielkości 50x50px?? DA SIĘ? WYGODNIE? PRZECIEŻ TO MENU CI ZASŁANIA!!!!!! ZMNIEJSZ JESZCZE!

tylko_prawda   11 #87 12.03.2016 20:44

@Darthnorbe: "To co złego w tym że masz łatwiejsze wyszukiwanie programu który akurat chcesz włączyć? Co w tym złęgo?"
Nic nie jest w tym złEgo. Ale ja wolę małą ikonę i napis ułożone jedn pod drugim niż 3000 ikon na ekranie. Nie będę Cię przekonywał, bo masz swoje zdanie tak jak ja.
"Wiesz co jak masz XFCE to chyba tam albo w KDE dało się zwiększyć i zmniejszyć menu start."
To chyba w KDE było.
"Powiedz mi dlaczego skoro nie jest ważne wielkość jego to czy się da zmniejszyć np do wielkości 50x50px??"
Wielkość jest ważna. Tylko że taka jak jest w siódemce mi odpowiada.
"DA SIĘ?"
Nie mam tego jak sprawdzić, bo stacjonarka zdechła po 7 latach (u mnie, ona była używana i tylko RAM dołożyłem do 4 GB DDR1). Może jeszcze będzie działać, nie wiadomo.
"WYGODNIE?"
Zależy na jakim ekranie - na 5 calach było by wygodnie.
"PRZECIEŻ TO MENU CI ZASŁANIA!!!!!!"
PRZECIEŻ TE KAFELKI SĄ ZA MAŁE!!!!!!!!!!! POWIĘKSZ JE DO 10 CM/10 CM KAŻDY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111111111111111!!1!!!!!!!!!!!!!!
"ZMNIEJSZ JESZCZE!"
ZWIĘKSZ JE JESZCZE DO 100 M/100 M!

  #88 12.03.2016 20:46

Za material design to ktoś powinien ponieść porządną karę. Chyba nawet kafle w 8 nie są tak obrzydliwe.

Rosward   10 #89 12.03.2016 20:57

@Darthnorbe: Gdybym miał Ci powiedzieć prawdę, byłyby to słowa powszechnie uznane za obraźliwe.

dsrp   8 #90 12.03.2016 21:04

Dawno nie widziałem większych bzdur. Wygląd to kwestia mocno subiektywna. Flat design to krok w przyszłość, a nie to ohydne Aero z Visty i 7.

Inventer89   6 #91 12.03.2016 21:09

Uważam wygląd Windows 7 za najlepszy, nawet lepszy od starego OSX (Leopard, Lion), zaś obecnie OSX wygląda lepiej. Spłaszczenie w mojej opinii nie jest najlepszym zabiegiem, ale i tak lepiej wyszło to Apple niż Microsoftowi.

Fafrocel   9 #92 12.03.2016 22:03

Dobry wpis.
Całe szczęście że istnieją alternatywne theme pisane przez ludzi i nawet paskudne w8.1, w10 da się upiększyć i na to patrzeć.
W w7 przynajmniej jako tako da się jeszcze ingerować w wygląd:
http://s1.bild.me/bilder/030315/2545130okno.png

Autor edytował komentarz.
  #93 12.03.2016 22:09

Dla mnie wygląda to trochę jak historia z Nintendo 3DS.
3DS - niesamowicie denerwujący suwak głośności, rysy na gótrnym ekranie od dolnego.
3DS New - suwak w porządku, rys brak, ale karta pamięci pod obudową i strasznie niewygodne przyciski L2 i R2 i C-stick.
Kolejna wersja 3DS zapewne - powyższe w porządku, ale skopią coś jeszcze innego.

Smutna prawda jest taka, że ideałów robić się nie opłaca. Lepiej wydać coś kiepskiego (i ludzie to kupią), a za rok wydać to samo, tylko że ulepszone (i też to kupią), patrzcie Vista i Win 7, czy wspomniane wyżej 3DS.

Za to smutniejsza prawda jest taka, że nawet społeczność open-source nie chce/boi się zabrać za robienie takiego "ideału" tylko ślepo podąża za modą (KDE), albo uparcie sterczy, nie robiąc zmian (Unity)

Darthnorbe   13 #94 12.03.2016 23:41

@tylko_prawda: Kaflelki mogę zmniejszać, zwiększać, zmieniać ich miejsce, robić co chcę, mam możliwość personalizacyjne, a Ty nic nie masz.

tylko_prawda   11 #95 12.03.2016 23:51

@Darthnorbe: I mi to nie przeszkadza. Nie potrzebuję kafelków, mam Menu. Nie chcę personalizacji kafelków, wolę zwykłe skróty.

Darthnorbe   13 #96 12.03.2016 23:55

@tylko_prawda: To co za problem zmniejszyć je do najmniejszego rozmiaru, wtedy to są zwykłe ikony. Widzisz. Nie masz logicznego wytłumaczenia. Masz to samo ale hejcisz dla zasady.

halwiefal   4 #97 13.03.2016 00:21

Mi się Android nawet podoba (w sensie - może być), iOS też - chociaż te wersje sprzed iOS 7 (chyba 7? Gdy zmienili całkowicie wygląd) bardziej. Jednak Windowsów nowych nie cierpię. Nie dość, że wg mnie okropne z wyglądu, to jeszcze bardzo nieergonomiczne ("menu start" w Win8 to już byl szczyt głupoty, zwłaszcza gdy się ma masę programów o dziwnych nazwach i nie są pogrupowane w folderach).
W nowych KDE tez nie przepadam za domyślnym motywem Breeze, ale żaden problem przeciez go zmienić, a w niektórych dystrybucjach od początku jest inny ustawiony. Unity z wyglądu może być, ale dla mnie niewygodne w obsłudze, te same zarzuty co dla Win8 - trudno cokolwiek znaleźć bez znajmości nazwy programu.
Na laptopie mam Debian z XFCE4 i dla mnie to najbliższe optymalnemu rozwiązanie.

doministry   3 #98 13.03.2016 01:29

Generalnie zgoda! Choć moim zdaniem Windows 10 jest bardziej zunifikowany niż 8.... Moim zdaniem szkoda wielka że Microsoft nie poszedł w MetroUI na full wtedy kiedy go po raz pierwszy zastosowali. Nie wykorzystali tej szansy a wizję mieli super. Ogólna tendencja jest głupawa... Ze wszystkich interfejsów szczerze mówiąc najmilej używa się Androida 5.xxx.... I Windows 7.

Berion   16 #99 13.03.2016 02:58

@doministry: Jest. Po prostu ósemka była ładniejsza, ponieważ jedyne Metro na jakie użytkownik się natykał (potykał) było w ekranie start i aplikacjach WinRT. W dziesiątce choroba opanowała znacznie większą część systemu. :}

Android z linii 5 to już Material Design. Holo było obecne do 4.4 włącznie (tak przynajmniej mi się kojarzy).

Skoro jesteśmy przy tym co MS powinien, a czego nie to przede wszystkim trzeba odchudzić jądro z głupot, zmodularyzować system i porzucić raz na zawsze rejestr (a przynajmniej w takiej formie jak obecnie). Bez tego odpadną w erze mini komputerów która coraz szybciej się zbliża. Ale tego nigdy MS nie zrobi ponieważ zerwie wsteczną kompatybilność... Czarno widzę, czyli równię pochyłą w najbliższej dekadzie. Kto wie czy nawet nie detronizację.

@halwiefal: Tak, w iOS 7 porzucono szkło i realizm.

@Fafrocel: Ja polecam Shine 2.0 (i też koloruję tytuł okna na biało, jakoś tak świeżej :)).

@xomo_pl: Z wyjątkiem ikon, z wyjątkiem ikon. ^^"

Oni nawet nie bardzo są w stanie poprawić wygląd. Nie tak dawno czytałem o problemach z zamulaniem po włączeniu przezroczystości dla paska... I to nie jakaś plotka tylko świergot samego MS. Jeśli to nie jest PR-owa ściema to ręce opadają...

@Kuba Informatyk: Ciekawy awatar. Ale nie wywołuj wilka z lasu. :D

@Rosward: Siódemkę także.

@dragon321: Górny pasek miało choćby Gnome, ale i wiele środowisk/systemów przed nim. Jeśli masz na myśli osadzanie menu programów na belce to gdzie ty takie coś widziałeś w OS X? Albo mi umknęło (nie mam codziennego kontaktu z tym systemem) albo się nie zrozumieliśmy.

Boczny pasek to rzeczywiście dock, a ten wymyśliło Apple. D oWindowsów i Linuksów zawitało w postaci niezależnych aplikacji, ale można przyjąć że ostatecznie Unity zaczerpnęło ten pomysł od jabłka.

Ustawienia systemowe są kategoryzowane w taki sam sposób we wszystkich systemach po za Windows. ;)

Przyciski min-max-zamknij zgoda, chociaż nie dam sobie głowy uciąć że ktoś przed Apple ich nie umieszczał po lewej.

Windows 7 ma dokładnie taki sam co Vista. Zmieniono jedynie kolorystykę i z morskiej na błękit i oszklono pasek/dekoracje (akurat ikony bardziej mi się podobały z Visty z racji że zielony jest moim ulubionym kolorem ;p).

@Kuragari91: Motywy roślinne to właśnie secesja. ;)

Wokół awatara jest ramka, choć ledwo widoczna.

Ta ikonka strzałki to wisienka na torcie.

Aby to było ładne brakuje jeszcze masy nieistniejących opcji do ustawienia. To co przedstawiłeś to jest przypudrowany denat (jak na mój gust oczywiście ;]).

@Darthnorbe: "Ty wiesz co to ekran logowania? To nie ma przedstawiać nic."

A jak wygląda nic? Przy założeniu że nic jest próżnią, na nasze oczy, była by to pusta czarna przestrzeń. Obawiam się że w takim przypadku nie byłbyś w stanie zalogować się do systemu. Więc może jednak lepiej, że ekran logowania przedstawia "coś" zamiast "nic" - ale to tylko moje przypuszczenia.

"Człowieku jesteś debilem jak chcesz umieszczać jakieś treści w INTERFEJSIE."

Od początku istnienia jakiegokolwiek interfejsu graficznego, ludzie umieszczają w nich treści. To muszą być debile!

A swoją drogą, oddychaj. Jak jeszcze raz spróbujesz mnie obrazić to po prostu nie będę z Tobą więcej rozmawiać (wiem, straszne, przejmujące).

"Taki interfejs będzie Cię rozpraszał i zamiast zająć się robotą będziesz patrzył na niego i czytał epopeję. Bezsens i strata czasu. Taki interfejs jest nieproduktywny. Ale jak już mówiłem dla dzieci liczą się tylko kolorki i przeźroczystości nie ważne czy da się na tym pracować."

To jest ciekawe zjawisko socjologiczne. Naprawdę. Zawsze najwięcej do powiedzenia o pracy mają ludzie, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia.

Autor edytował komentarz.
  #100 13.03.2016 06:37

A nie jest to przypadkiem to całe gadanie o "estetyce" oznaką starzenia się?:D
"Ach ta młodzież, za naszych czasów..." ;-P
Mierzi mnie gadanie "estetów", o tym jacy oni są "inteligentni" bo im się podoba "koło" i wszyscy inni którym się podoba "kwadrat" to godni pożałowania "przygłupy";-(((
LITOŚCI

tylko_prawda   11 #101 13.03.2016 08:05

@Darthnorbe: Nie używam za dużo aplikacji, które działają tylko pod Windowsem. Nie potrzebuję kafelków. Nie podobają mi się, nie są dla mnie wygodne. Jeśli ktoś ma 2000 aplikacji i potrzebuje mieć do wszystkiego szybki dostęp to może i dla niego kafelki są wygodne. Dla mnie nie - wolę menu. Zresztą - czy ty masz logiczny powód do hejcenia menu? Jak na razie powtarzasz "za małe, za małe, niewygodne".

Pawel Jaworski   3 #102 13.03.2016 08:58

Ludziom się nie dogodzi, zrobisz interfejs z wypukłymi, ładnymi ikonami - powiedzą, że cukierkowaty - zobisz z płaskimi, estetycznymi, powiedzą że pymityw. Zrobisz tradycyjne GUI to powiedzą, że zero oryginalności, nie nadaje się do ekranów dotykowych - zrobisz nowoczesny interfejs całkiem zmieniony i przystosowany do ekranów dotykowych to powiedzą, że po co tak wymyślać, że to głupie, po co zmieniać coś co jest dobre i użytkownicy sobie chwalili (byli do tego po prostu przyzwyczajeni). Tyle marudzenia o nic a przecież większość środowisk graficznych, szczególnie w Linuksie daje bardzo dużo możliwości konfiguracyjnych i można sobie dostosować wszystko do swoich potrzeb. W Windowsie może jest trochę gorzej ale sądzę, że dla chcącego nic trudnego :)

sacc   10 #103 13.03.2016 09:32

Jeżeli tym DEBILOM z M$ zależało i zależy na redukcji kosztów związanych z modyfikacjami interfejsu to wystarczyło po prostu nie mieszać.
Ale...
Ale o czy wówczas mieli by pisać różnego rodzaju pismacy? (dziennikarzami ich nie nazwę).
Wszak to oni na łamach czy to periodyków drukowanych czy też serwisów sieciowych zawsze przy okazji zbliżającej się prezentacji (czy też po niej) nowego softu wołają o "nowości" a potem utyskują ze "nowości zbyt mało albo w ogóle" nie zwracając przy tym uwagi na sens wprowadzania takiej czy innej "nowości".
Nie ważne jaka.
Nie ważne po co wprowadzona - MA BYĆ NOWOŚĆ!
MA BYĆ INACZEJ NIŻ DOTYCHCZAS!!!
W efekcie, gdy nałoży się na te wycia i skomlenia pismaków żądania zarządów oraz działów marketingu firm (z MS na czele) by nowy produkt wyraźnie odróżniał się od poprzedniej wersji by znaleźć jakieś - jakiekolwiek uzasadnienie do nakłonienia potencjalnych klientów do ZAKUPU nowej wersji softu, mamy takie GOOWNO jakie mamy.
Poczynając od kretyńskich wygłupów z ikonkami po zmianę nazw funkcji konfiguracyjnych i ich lokalizacji po coś stanowiącego "wzorzec metra głupoty programistów" to jest interfejs ribbon oraz minimalizm interfejsów.
Zmiany jakim podlega w funkcji czasu interfejs Dobrych Programów wcale nie odbiegają od opisywanego "tryndu".
Przestańcie wreszcie jak debile gnać za idiotycznymi pomysłami kretynów z firmy opiewanej przez Ks.Proboszcza i włączcie samodzielne myślenie!!!!

xomo_pl   24 #104 13.03.2016 11:33

@Berion: "o problemach z zamulaniem po włączeniu przezroczystości dla paska... I to nie jakaś plotka tylko świergot samego MS. Jeśli to nie jest PR-owa ściema to ręce opadają..."

też to czytałem - i na większą bzdurę próbującą wytłumaczyć czemu paskudztwo w nowych systemach jest super to chyba nigdy wcześniej nie trafiłem.
Microsoft sam się zapędził w tym swoim dążeniu do rewolucji a teraz nie wie jak z tego wyjść i się miota między tym co było i jest teraz - a efektem tego jest Windows 10...

Farkas   12 #105 13.03.2016 13:09

Mnie najbardziej denerwują te super uproszczone ikony systemowe tzn. wewnątrz aplikacji. Są po prostu tak proste, że nierzadko praktycznie nic nie mówią same z siebie. Rozumiem, a nawet popieram stosowanie takich o rozmiarze np. 16x16, bo wtedy i tak niewiele szczegółów widać, ale uznać je za normę w całym interfejsie? https://design.google.com/icons/

kkowalewski   8 #106 13.03.2016 13:10

W KDE Plasma 5 masz niekompletny zestaw ikon, ponieważ w OpenSUSE jest starsza generacja powłoki

Berion   16 #107 13.03.2016 13:26

@kkowalewski: A jaką dystrybucję polecasz, która na bieżąco aktualizuje KDE? Arch?

@xomo_pl: Efektem tego był również Windows 8. ;) Generalnie rzecz biorąc MS zakładał przeskok na same "aplikacje uniwersalne", tak aby mieć bogaty sklep, do którego każdy użytkownik, bogatego biurkowego "ekosystemu" mógłby zajrzeć. A z czego MS ciągnąłby gigantyczne zyski. Plan był/jest bardzo dobry. :) Niestety nie wyrobili się ze wspólnym API, więc aplikacje WinRT były osobne dla Windows 8, osobne dla Windows RT i osobne dla Phone 8. Głupim pomysłem było także ograniczenie programów w sklepie wyłącznie do samych WinRT i nie danie molochom żadnej atrakcyjnej zniżki (bo przecież Adobe czy Autodesk nigdy nie poszliby na przepisywanie swoich aplikacji, a tym bardziej na oddawanie 30% od licencji). Gdyby im się to wszystko udało, można by nawet uniemożliwić instalację programów z poza sklepu (na początku byłby "dev mode", żeby nie było żali i wielkiego larum). Po za tym kontrola HV nad dostępem do zasobów mocno zredukowałaby rynek złośliwego oprogramowania. Tak mi się wydaje, że takie było zamierzenie i w dalszym ciągu je realizują (zresztą, odwrotu już z tej drogi nie ma bez kompromitacji wizerunkowej...).

@Pawel Jaworski: Na Linuksie nie ma problemu, ale na Windows już jest. Skóry są podpisywane i aby wgrać niepobłogosławione to trzeba złamać licencję i prawo (ikony z kolei są porozrzucane jak gnój na polu po... DLL). W nowych Windowsach nie ma już wsparcia dla aero (przezroczystości i bluru), więc możliwości są ograniczone. Na dodatek nie ma możliwości ingerencji skóry w zawartość okna w "aplikacjach metro". Użytkownik, tak jak napisał @KR60, traktowany jest paternalistycznie.

Autor edytował komentarz.
  #108 13.03.2016 14:09

SUSE 42.1 ma kompletny zestaw ikon, ten screen tutaj pochodzi z jakiejś wybrakowanej wersji (pewnie alfa/beta).

dragon321   12 #109 13.03.2016 14:19

@Berion: Globalne Menu ma też OSX. Chodzi mi poprostu o to, że na górnym pasku wyświetlane jest menu aplikacji, zamiast w samej aplikacji. Zwróć proszę uwagę na górny pasek:
http://1.bp.blogspot.com/-7lbuKXCq0EE/VEHM4p43h2I/AAAAAAAAEbQ/AMv9kVRI_EY/s1600/...

i teraz to samo w Unity:
http://i.stack.imgur.com/Ibno8.png

widzisz podobieństwo? Nie chodzi mi o samo położenie paska, ale właśnie o to globalne menu. To teraz pytanie: Które środowisko Linuksowe, poza Unity oczywiście, ma globalne menu w standardzie? Prawdopodobnie właśnie się nie zrozumieliśmy.

Co do ustawień, to masz racje, ale mimo wszystko ustawienia Ubuntu najbardziej skojarzyły mi się z ustawieniami OSX. Ale dobra, trochę słaby przykład dałem, przyznaje się.

Przyciski po lewej racja, zapewne Apple nie było pierwsze. Ale w Linuksach to raczej właśnie Unity tym zasłynęło. A Unity pojawiło się w Ubuntu 10.10 bodajże - znacznie później niż OSX. Tak czy siak chyba w każdym środowisku Linuksowym, a przynajmniej w tych najpopularniejszych, da się przestawić przyciski okna na lewą stronę, żaden problem. W Unity też można na prawą.

Właśnie nie do końca. Vista miała parę pomniejszych zmian w Aero, jak to, że np. nie działało ono na zmaksymalizowanych oknach. No i mówię tu o samym motywie. Vista miała inny pasek Start, który moim zdaniem był lepszy niż ten w Win7(mniej miejsca zajmował). Okienka wyglądały chyba identycznie, różniło się troche ich wnętrze w aplikacjach systemowych. Ogółem Vista to nieco inny wygląd niż 7 i dla mnie te "nieco" przeważa właśnie na korzyść Visty. Poprostu sprawia wrażenie bardziej eleganckiej w stosunku do nieco cukierkowatego Win7.

"A jaką dystrybucję polecasz, która na bieżąco aktualizuje KDE? Arch? "
Tak się wtrące do tego. Wydaje mi się, że Plasma 5 obecnie ma największy sens właśnie w dystrybucjach Rolling Release typu Arch. To ciągle młode środowisko, które ciągle jest dopracowywane, więc im szybciej dostajesz update tym lepiej. A najnowsze wersje właśnie najszybciej się dostaje na rolling release.

Autor edytował komentarz.
dragon321   12 #110 13.03.2016 14:26

@Rosward: I to właśnie był plus. No i ilość nieoficjalnych motywów. XP to jedyny Windows, który możliwościami zmiany wyglądu pozwalał choć trochę przypominać Linuksa.

Berion   16 #111 13.03.2016 14:39

@dragon321: Tego nie zauważyłem. Na pewno tak było w każdym OS X?

Pasek Visty jest dokładnie tych samych rozmiarów co w Siódemce - po zaznaczeniu "użyj małych ikon".

Autor edytował komentarz.
Darthnorbe   13 #112 13.03.2016 14:51

@tylko_prawda: Jest gorsze od ekranu start a ja nie będę się cofał w rozwoju tylko dlatego że gościowi który przegląda sobie neta mu się nie podoba. Ekran start jest dla ludzi pracujących. Jak chcesz się bawić to nie masz prawa się wypowiadać o produktywności interfejsu.

  #113 13.03.2016 15:54

@Darthnorbe -nie żartuj z tym ekranem startu. Człowiek pracujący zobaczy ten ekran raz dziennie. Kiedy będzie uruchamiał programy w których pracuje. Cipowate kafelki są dobre do pooglądania jak się nie ma co robić na kompie.

tylko_prawda   11 #114 13.03.2016 16:01

@Darthnorbe: "Jest gorsze od ekranu start"
To jest ten logiczny powód?
" a ja nie będę się cofał w rozwoju tylko dlatego że gościowi który przegląda sobie neta mu się nie podoba"
Mi nie przeszkadza to, że masz Win8. Ale przestań obrażać wszystkich, którzy mają inne zdanie.
"Ekran start jest dla ludzi pracujących"
Raczej tych, którzy do pracy potrzebują dużo programów.

Dyskusja z Tobą nie ma sensu, proponuję ją zakończyć.

Darthnorbe   13 #115 13.03.2016 16:03

@tylko_prawda: "To jest ten logiczny powód? "
Nie no spoko jak wolisz korzystać z gorszych rzeczy to nie ma problemu. Pewnie jeździsz maluchem itp. Spoko. Wolna wola. Ale nie mów nikomu że to jest logiczne.

"Mi nie przeszkadza to, że masz Win8. Ale przestań obrażać wszystkich, którzy mają inne zdanie. "
Ja nikogo nie obrażam ale nie gadam takich głupot jak Ty. Jak chcesz siedzieć sobie na tym skaszanionym systemie to spoko ale nie mów nikomu że jest lepszy od czegokolwiek dobra? No.

"
Raczej tych, którzy do pracy potrzebują dużo programów. "
No tak, nie dla dzieciaków.


"
Dyskusja z Tobą nie ma sensu, proponuję ją zakończyć."
Jak nie masz argumentów to możesz skończyć.

moh3r   11 #117 13.03.2016 16:22

@Darthnorbe - człowiek posiadający wyłączność na prawdę, guru produktywności, jeśli się z nim nie zgadzasz i nie robisz tego co on, jesteś tylko głupim dzieciakiem.

PS Masz świadomość, że nikt tutaj nie traktuje twoich wypocin poważnie i występujesz jedynie w roli "wioskowego głupka"?

Darthnorbe   13 #118 13.03.2016 16:24

@moh3r: Nie przejmuję się idiotami. Jak są głupi to trudno, wolna wola.

tylko_prawda   11 #119 13.03.2016 16:32

@Berion: Przecież jest weekend, redakcja ma wolne, ni ma co czytać ;)

aa.bb   8 #120 13.03.2016 16:33

ponad setka komentarzy i żadnej wzmianki o tango desktop project? ta stylistyka od lat pozostaje niezmienna i dziś jest stosunkowo szeroko dostępna. używam na symbianie, w przenośnym odtwarzaczu muzyki i oczywiście na wszystkich komputerach. niestety android w kwestii personalizacji kuleje, co osobiście uważam za skandaliczne :)

tylko_prawda   11 #121 13.03.2016 16:39

@Darthnorbe: "Nie no spoko jak wolisz korzystać z gorszych rzeczy to nie ma problemu"
Gorszych BO TAK? Masz monopol na prawdę?
"Ja nikogo nie obrażam ale nie gadam takich głupot jak Ty"
Jeśli nazywanie co drugiej osoby idiotą to nie obraza, to spoko. Dobrze się dowiedzieć.
"Jak chcesz siedzieć sobie na tym skaszanionym systemie to spoko ale nie mów nikomu że jest lepszy od czegokolwiek dobra?"
Uważam, że jest lepszy np. od 10tki. Więc dlaczego mam tak nie mówić? Bo ty uważasz inaczej?
"Jak nie masz argumentów to możesz skończyć."
Czytając twoje komentarze czuję się tak: http://goo.gl/MvrJkw

Reszty nie skomentuję, bo powtarzasz o 8 raz.

Darthnorbe   13 #122 13.03.2016 16:43

@tylko_prawda: "Gorszych BO TAK? Masz monopol na prawdę? "
Nie. Mam doświadczenie.

"Jeśli nazywanie co drugiej osoby idiotą to nie obraza, to spoko. Dobrze się dowiedzieć. "
Większość ludzkości to idioci. Słuchaj jak ktoś piecze chleby jest piekarzem, jak ktoś muruje jest murarzem, a jak ktoś robi idiotyczne rzeczy jest idiotą, a ludzkość pokazała że w większości jest idiotami. Wyniki wyborów, teraz właśnie ten debilizm z W10 i W8. Wszystko na to wskazuje. Takie są dowody.

"Uważam, że jest lepszy np. od 10tki. Więc dlaczego mam tak nie mówić? Bo ty uważasz inaczej?"
Bo tylko idiota powie że system bez wsparcia jest lepszy od czegokolwiek. To tak jabyś powiedział że twój samochód jest lepszy od mojego. Tylko ma jeden problem. Jak pojedziesz szybciej od 30km/h to prawdopodobieństwo że mu się koło urwie wynosi powyżej 50%. No sorry ale to się nazywa idiotyzm.

"
Czytając twoje komentarze czuję się tak: http://goo.gl/MvrJkw "
Dzięki, masz rację. Nie będę z tobą gołąbku dyskutować jak argumenty nie mają dla Ciebie znaczenia to nie mamy o czym mówić.

tylko_prawda   11 #123 13.03.2016 16:50

@Darthnorbe: "Większość ludzkości to idioci. Słuchaj jak ktoś piecze chleby jest piekarzem, jak ktoś muruje jest murarzem, a jak ktoś robi idiotyczne rzeczy jest idiotą, a ludzkość pokazała że w większości jest idiotami. Wyniki wyborów, teraz właśnie ten debilizm z W10 i W8. Wszystko na to wskazuje. Takie są dowody."
Znowu używasz argumentów politycznych - co ma polityka do DP albo Windowsa?
"Bo tylko idiota powie że system bez wsparcia "
Ma wsparcie do 2020. A nowych funkcji nie potrzebuję.
"argumenty nie mają dla Ciebie znaczenia to nie mamy o czym mówić"
Argumenty typu "bo ja mam rację"/"bo tak"/"bo ja tak uważam" nie mają dla mnie znaczenie.

A skoro mam licencję na udany W7, to po co mam kupować -nawet, gdyby był lepszy- W8?

Berion   16 #124 13.03.2016 16:55

@tylko_prawda: Są ciekawsze zajęcia. Ja na ten przykład walczę z Xperią J i dziadowizną zwaną Flashtool, co kilka minut wciskając F5 w przeglądarce i dowiadując się że jestem debilem albo idiotą od ludzi "mających doświadczenie" - tak wielkie, że nie umieli zainstalować Ubuntu, twierdzących że jest różnica między zachowaniem instalatora na VM, a na RHW i przekonanych że ekran logowania ma, cytuję "nie przedstawiać nic". :D
Ale żeby to było jakieś szczególnie rozrywkowe to nie powiem.

@aa.bb: Stylistyka okresu przejściowego - jak ja to nazywam (ale używam w Filezilli). Takie hm... Haiku albo AmigaOS. ;p

Autor edytował komentarz.
Berion   16 #125 13.03.2016 17:02

Microsoft najwyraźniej tego nie wie i wspiera system do 2020 roku...
http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/lifecycle

A co do tego "za darmo": ja mam Windows 7 HP SP1 BOX, jak "za darmo" zaktualizuję do dziesiątki, zamieni się w OEM. Okazja i interes życia! :D

Darthnorbe   13 #126 13.03.2016 17:07

@Berion: styczeń 2015 już dawno był. Wiem że żyjesz w technologicznym średniowieczu ale jednak w rzeczywistości jest już 2016 rok.

No i wymiana na wspierany średni bo średni ale używalny system z systemu który już wsparcia nie ma plus jest tragiczny to jest super oferta.

xomo_pl   24 #127 13.03.2016 17:14

@Berion: tak, dokładnie - utrzymywanym trochę w tajemnicy celem było i zapewne jest dalej właśnie wyeliminowanie z czasem Win32-64 apps na rzecz modern/universall-apps. Mnie nie dziwi to jakim monstrum było 8 i 8.1 jeśli spojrzymy na to czym się skończył podobny eksperyment bez żadnej fazy przejściowej pomiędzy Windows Mobile 6 i WP7 - kompletną klęską, która choć wielu próbuje nadal udawać, że jest inaczej zabiła MS na rynku smartfonów i spowodowała, że jeszcze długo będą się liczyć tylko iOS i Android (oczywiście z wyjątkami) co wcale nie jest dla rynku dobre.

Dlatego to co zrobił MS nie dziwi, dziwi jednak to, że aż tak się nie przygotowali do startu nowej ery dla Windows - gdyby 8.0 było tym czym jest 8.1 lub 10 podejrzewam, że wszystko by się toczyło inaczej....

Berion   16 #128 13.03.2016 17:14

@Darthnorbe: Praca domowa na dziś: "Czym się różni wsparcie dodatkowe od podstawowego?".

Ja widzę to tak: Windows 7, względnie estetyczny i spójny, względnie dopracowany, z licencją która mnie nie przywiązuje ani do sprzętu, ani do osoby. Kontra Windows 10, który jest paskudny, niespójny, z masą problemów i niedoróbek, z żadnymi nowymi istotnymi funkcjonalnościami z których będę korzystać, szpiegujący w sposób do tej pory niewyobrażalny, kontrolujący za użytkownika ustawienia systemu i aktualizacji, z reklamami, z licencją przypisaną do konta. Nie ma się więc nawet nad czym zastanawiać, to jest absurd a nie oferta, do tego kompletny brak szacunku do mnie jako klienta.

@xomo_pl: Jeszcze obiecywali, że wszystkie telefony z WP7 dostaną upg do WP8, więc kochani klienci kupujcie teraz, nie przejmujcie się...

Patrząc po problemach z dziesiątką, i nie koniecznie wyczytanych tylko moich ofiar które sobie zażyczyły tej rozkoszy, nie potoczyłoby się.

Autor edytował komentarz.
moh3r   11 #129 13.03.2016 17:20

@Berion: To nic nie da, on tego i tak nie jest w stanie zrozumieć.

Darthnorbe   13 #130 13.03.2016 17:21

@Berion: "Praca domowa na dziś: "Czym się różni wsparcie dodatkowe od podstawowego?"."
Tym że w dodatkowym masz tylko aktualizacje dodające reklamy do przesiadki na W10.

"Nie ma się więc nawet nad czym zastanawiać, to jest absurd a nie oferta, do tego kompletny brak szacunku do mnie jako klienta. "
Absurd to taki ignorant jak Ty. Myślisz że się znasz na IT a siedzisz na niewspieranym systemie. Czy to nie jest idiotyzm? No właśnie.

"eszcze obiecywali, że wszystkie telefony z WP7 dostaną upg do WP8, więc kochani klienci kupujcie teraz, nie przejmujcie się... "
Gdzie tak obiecywali?

Berion   16 #131 13.03.2016 17:30

@moh3r: Prawda, ja już sobie odpuszczam.

@Darthnorbe: Jak włączę usługę Windows Update to dziwnym zbiegiem okoliczności mam kilkadziesiąt aktualizacji, a tylko dwie odpowiedzialne za śmiecie z GWX. Matrix!

A więc teraz się znam na IT? Dzisiaj dowiedziałem się, że jestem debilem, tydzień temu podobno jeszcze się nie znałem czego dowodem miało być używanie Windows 7 i Androida 4.1. W tym tempie to za miesiąc niechybnie wpadnie Nobel!

W internetach tak obiecywali, a potem tłumaczyli się, że to zupełnie inny system, że to że tamto, że się tak nie da, że przykro nam, ale dołożymy wszelkich starań w przyszłości bla bla PR bla bla... I nie oczekuj linków bo nie robię kopii publicznych oświadczeń korporacji...

Darthnorbe   13 #132 13.03.2016 17:34

@Berion: Jak nie aktualizowałeś systemu przez 5 lat to tak jest. Przyjdą ci updaty do stycznia 2015. Całkiem możliwe jest to po tobie skoro na androidzie siedzisz w wersji 4.1 to co za problem tuta.


"W internetach tak obiecywali, a potem tłumaczyli się, że to zupełnie inny system, że to że tamto, że się tak nie da, że przykro nam, ale dołożymy wszelkich starań w przyszłości bla bla PR bla bla... I nie oczekuj linków bo nie robię kopii publicznych oświadczeń korporacji..."
Nie oczekuje że znajdziesz czegoś czego nie ma. Miałem sprzęty z Wp8 i WP7 i to było wiadome że nie będzie aktualizacji, M$ normalnie to powiedział w czasie prezentacji WP8.
Ale trolle będą trollować bo to M$. M$ zły. DLA ZASADY.

Berion   16 #133 13.03.2016 17:41

@Darthnorbe: Ale wiesz, że aktualizacje mają swoje daty w KB? Tak tylko się upewniam. ;}

I w tym problem właśnie... Wcześniej twierdzili, że wszystkie WP7 dostaną aktualizację/upgrade do WP8, a po premierze mądrość etapu się zmieniła.

Zły jest MS, złe jest Google, złe jest Apple bo wszystkie 'wielodziesiątkrotnie' zawiodły swoich klientów szeregiem oszustw i matactw. Nie ma gen. Andersa na białym koniu.

Rozmowa z Tobą mnie zamęcza, daj sobie spokój bo ja już Ci tłumaczyć tego nie będę. Mam nadzieję, że pewnego dnia zrozumiesz jakie brednie wypisujesz.

tylko_prawda   11 #134 13.03.2016 17:44

@Berion: Mój SGS 2 działa, to nie mogę z nim walczyć ;)
"tak wielkie, że nie umieli zainstalować Ubuntu"
Czyli przeogromne :-)

tylko_prawda   11 #135 13.03.2016 17:49

@Darthnorbe: "Wsparcie skończyło się rok temu. Tego nawet trollu nie wiesz???????????????
Jezu znowu wszytko ciemnogrodowi trzeba tłumaczyć???????????????"
Pomyliło ci się z XP.
EDIT: Piszesz o wsparciu podstawowym, a aktualizacje bezpieczeństwa nadal są.
"Ale moje dowody już pomijasz? TYPOWE HIPOKRYTO!!!!!! "
Jakie dowody? Piszesz tylko, że tak jest bardziej produktywnie i wygodnie, a wszyscy którzy myślą inaczej to idioci.
"zainstaluj W10 lub linuxa. Masz za darmo"
W10 nie tknę a Linuxa mam obok Windowsa.

Autor edytował komentarz.
Darthnorbe   13 #136 13.03.2016 17:56

@Berion: "I w tym problem właśnie... Wcześniej twierdzili, że wszystkie WP7 dostaną aktualizację/upgrade do WP8, a po premierze mądrość etapu się zmieniła. "
Acha czyli wg ciebie zanim jeszcze istniał WP8 ms powiedział że będzie aktualizacja? TO JEST LOGICZNE WG CIEBIE? BOŻE IDIOTS, TDIOTS EVERYWHERE
"Mam nadzieję, że pewnego dnia zrozumiesz jakie brednie wypisujesz."
Powiedział to gościu który bez problemu mógłby dostać nagrodę darwina za swoje brednie.

Darthnorbe   13 #137 13.03.2016 17:57

@tylko_prawda:" Pomyliło ci się z XP. "
XP to już ładnych parę latek. KOLEJNY NIEDOUCZONY TROLL!

"Jakie dowody? Piszesz tylko, że tak jest bardziej produktywnie i wygodnie, a wszyscy którzy myślą inaczej to idioci. "
No tak. Skąd poznać trolla? Dajesz mu dowód a ten powie JAKIE DOWODY?

"W10 nie tknę a Linuxa mam obok Windowsa."
To jeszcze wywal tego syfa W7 i będziesz szczęśliwszy.

tylko_prawda   11 #138 13.03.2016 18:03

@Darthnorbe: "XP to już ładnych parę latek. KOLEJNY NIEDOUCZONY TROLL! "
Tym razem masz racje, dałem EDIT jeszcze przed twoim komentarzem.
"To jeszcze wywal tego syfa W7 i będziesz szczęśliwszy."
Niestety wygląda na to, że będę musiał... problemy z aktywacją.

kkowalewski   8 #139 13.03.2016 18:03

@Berion: Po za Archem, to bardzo ładnie zrobione jest Manjaro KDE. Obecnie jest tam wersja 5.5.7 Plasmy

Darthnorbe   13 #140 13.03.2016 18:05

@tylko_prawda: HA czyli jeszcze pirat! Nieżle. Weżdzie ludzie sobie to za przykład, kto wam poleca jakiego windowsa i dlaczego. W7 dało się piracić i o to wszystkim trollom chodzi.

moh3r   11 #141 13.03.2016 18:05

@Berion: Szkoda, że system blogowy na DP nie pozwala na banowanie na własnym blogu. Może czas dodać ticket na bugtrackerze?

PS Czy tylko mi się wydaje mało prawdopodobne aby "Pan D" był aż takim idiotą? To musi być troll.

tylko_prawda   11 #142 13.03.2016 19:38

@Darthnorbe: Problemy z aktywacją OEM, naklejka z kluczem się ściera...

Autor edytował komentarz.
  #143 13.03.2016 20:53

Mi tam podoba się Material Design. Zastrzeżeń brak.

  #144 13.03.2016 21:08

a mi się podobał Windows 8 :) i minimalistyczne czarno-białe ikony na pasku w W10 też :)

  #145 13.03.2016 21:12

Musicie bardzo szanować kolegę D. Kilkadziesiąt komentarzy tylko po to by go przekonać, że brzydkie jest naprawdę brzydkie.

dziadzia9   1 #146 13.03.2016 22:16

Najpiękniejsza edycja Ubuntu to Netbook Remix 10.04, potem było już tylko gorzej, wielka szkoda , że ten pomysł został zaniechany na korzyść brzydoty. Niestety, świat stoi na głowie, szkaradę nazywa się pięknem i karmi się tym dzieci.

Autor edytował komentarz.
  #147 13.03.2016 23:10

Podzielam zdanie wskazujących na Vistę, bo najładniej z okienek zaprojektowana. A także MacOS 9 za elegancką prostotę.

dragon321   12 #148 13.03.2016 23:52

@Berion: Z tego co mi wiadomo to tak, każdy OSX miał globalne menu(no, nie licząc jego pierwszych wersji, gdzie jeszcze nie było nawet Aqua). No chyba, że da się to jakoś wyłączyć, nie wiem, nie sprawdzałem, bo z OSX jakoś dużo doczynienia nie miałem.

jajecpl   10 #149 14.03.2016 00:09

@Fafrocel: Tylko, że u mnie po wybraniu kompozycji podstawowej, okna się przycinają i nawet w firefoxie przewijanie przestaje działać płynnie...wszystko mogę powyłączać, ale kompozycje i style muszą zostać..dziwne (niby powinno być lżej)

Berion   16 #150 14.03.2016 00:17

@kkowalewski: Zbadam, dzięki.

@moh3r: Napisałem, to niegłupi pomysł. :) Profilaktycznie dopisałoby się jeszcze "proboszcza".

Autor edytował komentarz.
linqa   3 #151 14.03.2016 00:49

Trochę śmieszna wydaje mi się ta dyskusja, ponieważ przeoczony jest zupełnie fakt, że odczucie piękna jest subiektywne :). To tak samo jakby kłócić się czy lepsza jest lazania czy pierogi. Ja akurat lubię płaski styl (no, poza tym z Windows 10) i chyba nie znaczy to że jestem jakaś głupia?

kkowalewski   8 #152 14.03.2016 01:12

@Berion: Na szybkości możesz to zobaczyć na owym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=KNSfwgGbrTA

kkowalewski   8 #153 14.03.2016 01:14

@linqa: Masz rację i jak również większość osób zgadzamy się co do "piękności" Windows 10. Faktem jest, że w Windows brakuje możliwości doinstalowania własnych ikon, które w Linux-ie są powszechnie wykorzystywane.

Berion   16 #154 14.03.2016 01:23

@linqa: Waćpanna przeoczyła fakt, że napiętnuję jedynie przesadny minimalizm plus kontrastowość. A to są właśnie cechy rozpoznawcze Windows 10. Ja także lubię płaski, minimalistyczny styl. Na dowód niech będzie, że OS X ganię jedynie za zmasakrowanie docka, ikona aplikacji i kontrolek (reszta jest w porządku), a na drugi dowód że praktycznie cały SailfishOS uważam za udany.

@kkowalewski: Nie wszystko mi się podoba, ale przyznam że jest ładniej niż w starym, a przede wszystkim kolorystycznie domyślnym "KDE5".

Autor edytował komentarz.
  #155 14.03.2016 02:34

Czyli inaczej mówiąc, maratonu głupoty ciąg dalszy :)

  #156 14.03.2016 03:13

@Darthnorbe: Czy odróżniasz wsparcie podstawowe od tzw. rozszerzonego? Po zakończeniu wsparcia podstawowego system nie dostaje "ulepszeń" od Microsoftu pokroju nowa przeglądarka/nowy DirectX/nowy WMP itd. [większość z nich można zastąpić alternatywnymi programami; DXa mam gdzieś, nie gram], natomiast wciąż zaopatrywany jest w aktualizacje bezpieczeństwa (odpowiednio do 2020 dla Siódemki i 2023 dla 8.1). Strasznie się napinasz, tak bezcelowo... [;

Rosward   10 #157 14.03.2016 08:21

@moh3r: W jednym z filmów Groucho Marx mówi: "Wysoki sądzie, oskarżony wygląda jak idiota, zachowuje się jak idiota i mówi jak idiota. Ale nie dajcie się zwieść - on jest naprawdę idiotą."

  #158 14.03.2016 08:46

Świetny wpis, chyba nie mam nic do dodania. Cieszę się, że świat nie oszalał... przynajmniej nie cały i są ludzie, którzy mają podobne zdanie na ten temat.

przemo188   8 #159 14.03.2016 09:23

Generalnie dobry wpis. Człowiek - artysta, z którym współpracuje przy pracach graficznych, nad koncepcjami wyglądu stron internetowych, z zawodu plastyk po akademii kiedyś przy kawie w luźnej rozmowie porozmawiał jak artysta z informatykiem na temat wyglądu interfejsu. Dla mnie wygląd nie ma znaczenia, ma być szybko, wygodnie i funkcjonalnie. System to tylko nakładka na sprzęt służąca uruchamianiu oprogramowania. Równie dobrze mógłbym uruchamiać programy przez konsolę. Ale dla artysty już nie. Pokazałem mu KDE4, które używam na swoim lapku. On używa W7. Skrytykował mnie za wygląd okien, belki na dole, ikon. Takie sobie wybrałem mówiąc o tym jak łatwo można wszystko zmodyfikować kilkoma kliknięciami. Wziął na kolana mój laptop. - Pokaż mi tylko, gdzie to wszystko się zmienia. Pokazałem - trochę pogrzebał gdy ja dopijałem kawę. I oddał laptopa mówiąc - teraz to wygląda jak z akademii sztuk pięknych. Przypominało mi to KDE5, ale kolorystycznie wszystko ze sobą grało. Delikatne, stonowane kolory i wygrzebał fajne ikony z dostępnych na repozytoriach.

Dla mnie bez różnicy. Zmieniłem ikony na swoje ulubione. Bardziej wyraziste i o identycznych wymiarach oraz proporcjach. Takie jakie ma iOS. Nie lubię jak każda ikona ma inne proporcje, inne kolory i design. Reszta została.

Zrozum artystę.

Anonymause   5 #160 14.03.2016 09:25

System ma działać nie wyglądać - i tak ma być, z jednym zastrzeżeniem: wygląd systemu powinien być wszędzie jednolity tak aby użytkownik w każdym otwartym oknie nie musiał zastanawiać się co widzi.

System powinien być tylko nadzorcą oprogramowania, które uruchamiamy na nim. Odpalając system nie będziemy siedzieć i godzinami gapić się w menu, ikonki czy jakieś inne pierdoły. Co nam się rzuci w oczy to tapeta - którą puki co każdy system pozwala nam wybrać. Zaraz po uruchomieniu sięgamy po aplikację, która najczęściej ląduje na pełnym ekranie ... i tu moim zdaniem powinno być, że:
- aplikacja ma wyglądać,
- być estetyczna,
- nie bić po oczach kolorystyką, cukierkowością,
- i być dostosowana do tego jakim użytkownikiem jesteśmy.
Jak tak w sumie się zastanowić to coraz więcej rzeczy na komputerach robimy w przeglądarkach internetowych. Każda przeglądarka obecnie ma inny wygląd zazwyczaj mało spójny z systemem. A i tak tego wyglądu uraczymy tyle co nic po uruchomieniu pierwszej z brzegu strony internetowej.

Więc powiem raz jeszcze.

System ma działać a nie wyglądać - ale jego interfejs powinien być jednolity.

mikolaj_s   15 #161 14.03.2016 11:08

@Berion: "Słyszałem, że za logo Windows 8 jakaś firma wzięła 700000$, a ta stroboskopowa tapeta do dziesiątki też niewiele mniej. "

Zrobiłbym im jeszcze brzydsze bo jak rozumiem to było kryterium wyboru ;)

mikolaj_s   15 #162 14.03.2016 11:14

@przemo188: "Dla mnie wygląd nie ma znaczenia, ma być szybko, wygodnie i funkcjonalnie."
@@Anonymause "System ma działać a nie wyglądać - ale jego interfejs powinien być jednolity."

Totalnie się nie zgadzam ;) Jak wybieram dziewczynę to nie patrzę tylko na jej funkcjonalność, szybkość i wygodę użytkowania :D
Wygląd to coś z czym masz nieustannie kontakt i mimo, że faktycznie ważniejsza jest funkcjonalność to jednak mam prawo wymagać również estetyki. Nie dajmy sobie wmówić, że to jest alternatywa: albo wygodnie albo ładnie. Można mieć obie zalety w jednym.

Anonymause   5 #163 14.03.2016 12:07

@mikolaj_s: Ja bym systemu operacyjnego do dziewczyny nie porównał.

Nie twierdze też, że albo ładnie albo funkcjonalnie - oczywiście idzie to połączyć. Aczkolwiek "ładnie" to zawsze zależy od człowieka.

System operacyjny nie jest do oglądania i powinien być transparentny. Od systemu oczekuję aby bezproblemowo pozwalał odpalać interesujące mnie oprogramowanie i do tego działał stabilnie.

Fakt w dzisiejszych czasach nie chciałbym odpalać aplikacji z linii komend (aczkolwiek i takie się zdarzają sytuacje że trzeba) ale takie czy inne menu, takie czy inne ikonki nie robią różnicy. Bo widzę je tylko w momencie odpalenia aplikacji. A większość aplikacji/gier (przynajmniej w moim przypadku działa w trybie pełnoekranowym). Do ustawień systemu swojego wchodziłem ostatnio jak komputer kupowałem. Poustawiałem co chciałem i już tam nie zaglądam.

Reasumując system operacyjny widzę 1% czasu (a - przyrównując w twoim stylu - dziewczynę/żonę to widzę jednak częściej :P) podczas mojej normalnej pracy z komputerem - reszta to aplikacje. A

Oczywiście mógłby ktoś powiedzieć, że przyciski, paski postępu, belki tytułowe itd... Ale proszę przyjrzyjcie się dzisiejszym aplikacją. Spora ich część ma własne skórki i nawet nie korzysta z kontrolek systemowych - co mnie bardzo denerwuje z racji tego o czym wspominałem (brak jednolitości).

Berion   16 #164 14.03.2016 12:08

@mikolaj_s: Dodam to porównanie do swojego repertuaru. Genialne. :D

@kwadratczykoło (niezalogowany): Tak nigdzie nie napisałem. A w zdaniu o gustach postawiłem emotikonę.

@To się wypowiem (niezalogowany): Siódemka została wydana szybko po Viście ponieważ ta zebrała masę nieprzychylnych opinii i ciągnie się to za nią do dziś. A tak, przemalowano na 7, zmieniono pasek, ikony i mamy nowy system. Próbowano tego samego z 8.1, ale tym razem się nie udało. ;)

@Anonymause: "System operacyjny nie jest do oglądania i powinien być transparentny. Od systemu oczekuję aby bezproblemowo pozwalał odpalać interesujące mnie oprogramowanie i do tego działał stabilnie."

I oprócz tego ma właśnie jeszcze nie straszyć bo za to zapłaciłeś.

PS: aplikacjOM, a nie Ą odmiana przez przypadki się kłania. ;]

Autor edytował komentarz.
Anonymause   5 #165 14.03.2016 12:29

@Berion: "aplikacjOM, a nie Ą odmiana przez przypadki się kłania. ;]"

Ot zdarzyło się :) dzięki, postaram się więcej takich byków nie robić.

Berion   16 #166 14.03.2016 12:53

@jasio99: "Przeczytałem cały tekst. W życiu większych bzdur nie czytałem."

Na swój sposób zazdroszczę.

"Zdanie " i to nie tylko cwaniacką próbą wyłudzenia pieniędzy na wersję płatną... " mnie zwyczajnie powaliło."

Po kliknięciu w cokolwiek związanego z rzekomym oczyszczaniem, użytkownik namawiany był na wersję płatną, gdzie opcje powrotu lub anulowania były ledwo widoczne (bały mały, jasno szary tekst na białym tle, bez przycisku), podczas gry opcja upgrade krzyczała kolorami i wielkim przyciskiem.

Rzeczywiście to nie jest cwaniacka próba wyłudzenia ode mnie pieniędzy... Nic, a nic...

Polecam udać się na jakieś zajęcia z psychologii, najlepiej przed wyborami abyś nie krzywdził swoją podatnością reszty narodu.

Autor edytował komentarz.
jasio99   1 #167 14.03.2016 17:06

"Rzeczywiście to nie jest cwaniacka próba wyłudzenia ode mnie pieniędzy... Nic, a nic... "

Cały ten świat jest tak ułożony, że każdy próbuje hmm... zrobić sobie dobrze (w materialny, tzn. finansowym znaczeniu tego stwierdzenia). Innymi słowy, każdy dba o własną dupę. Masz darmowy w pełni funkcjonalny produkt na który ktoś poświęcił naprawdę kupę czasu i pieniędzy. Nie dziw się, że ktoś chce na tym zarobić. To jest tylko i wyłącznie inny sposób na osiągnięcie tego samego celu.

"Polecam udać się na jakieś zajęcia z psychologii, najlepiej przed wyborami abyś nie krzywdził swoją podatnością reszty narodu."

Ej, powinieneś wysłać mnie raczej do psychologa a nie na zajęcia z psychologii. Każdy, kto ma jakieś problemy zamiast udać się z nimi do psychologa idzie studiować psychologie. Summa summarum okazuje się, że wariatów leczą wariaci ;-) Wiem, wiem... psychologi i psychiatra, czaję różnicę ;P

mikolaj_s   15 #168 14.03.2016 21:09

@Anonymause: No to generalnie się zgadzam, tylko, że ja mam po prostu większe wymagania i poza samą stabilnością chce mieć dobry wygląd. Może nie każdy jest estetą. W przypadku używania Linuksa mam spory wybór, gorzej jak ktoś jest uzależniony od Windows.

rete290   3 #169 14.03.2016 21:58

A ja korzystam z ElementaryOS i mam te całe "nowoczesne" UI i jemu podobne rzeczy głęboko gdzieś :D

Autor edytował komentarz.
Berion   16 #170 14.03.2016 22:27

@jasio99: Jest różnica pomiędzy zarabianiem, a wyłudzaniem. Jakby etyczna... Na zakup licencji namawia się użytkownika, a nie szantażuje emocjonalnie przy łagodzeniu wizerunku. Być może nieodpowiednio wyjaśniłem co naprawdę widać na tym screenie albo w najlepszym razie masz w tym swój interes.

Autor edytował komentarz.
  #171 14.03.2016 22:35

Graficzni naziści atakują!
>system dla mas
>design zachwycający wysublimowane i delikatne gałki oczne znawców sztuki

lynx79   9 #172 15.03.2016 02:30

A ja tam lubię UI 10. Wolę to niż całe to Aero...

bystryy   12 #173 15.03.2016 06:22

@rete290: Wybór to siła Linuksa i ogólnie systemów otwartoźródłowych - można zmieniać wygląd bez zmiany "bebechów" :)

@paneres: "dla mnie ideałem interfejsu na desktopy był ten sprzed Windowsa 7 (czyli prosta, acz łagodna dla oka szarość) no i nie odżałowane GNOME 2"

Jestem podobnego zdania. Jasny szary nie kluje w oczy i nie odciąga uwagi od wykonywanego zajęcia, ot, po prostu jest tam sobie gdzieś w tyle, a do tego komponuje się nieźle z większością randomowych tapet.

@mikolaj_s: "Jak wybieram dziewczynę to nie patrzę tylko na jej funkcjonalność, szybkość i wygodę użytkowania :D "

Jak stać Cię na jadanie po drogich knajpach, jesteś głuchy na narzekania i możesz kobietę zmieniać co tydzień na inną, to kobieta może być faktycznie tylko dodatkiem estetyczym do życia ;) Jak wracasz styrany z pracy, to chciałbyś jednak zjeść coś smacznego i w miarę szybko, bez abstrakcyjnego mamrotania ;)

Autor edytował komentarz.
  #174 15.03.2016 07:48

W sumie się zgadzam z autorem. Windows 8+ wygląda, jakby robili go na stare komputery z XP (żeby wyrobiły :D) Natomiast kolory zupełnie mi nie przeszkadzają, wręcz miło się na nie patrzy przy zimowej aurze i ogólnej szarości. W ogóle lubię kolory, samochód też będę miał w jakiś perłowy odcień :D
Koncepcja designu Windows 8 bardziej przemawia do mnie anizeli to co M$ zaprezentował. A Avast... Cóż, wiadomo dla kogo jest przeznaczony :D

Berion   16 #175 15.03.2016 11:26

@faltshitt (niezalogowany): "Mamy misję". ;)

Darthnorbe   13 #176 15.03.2016 13:08

@Berion: Twoja misja się powiodła. Narobiłeś takiego bigosu ludziom że nawet jak myśleli logiczne wcześniej to już się tego będą bać, bo ich nazwiesz infantylnymi. Gratulacje.

Rosward   10 #177 15.03.2016 14:06

@Darthnorbe: Myślę, że na polu próbowania robienia z innych idiotów nikt nie może się równać z Tobą. Całe szczęście, że kiepsko Ci to idzie - może dlatego, że mało kto chciałby być taki, jak Ty.

Darthnorbe   13 #178 15.03.2016 14:13

@Rosward: Widać już że argumentów brak z resztą nie dziwne Wy trolle to nawet nie wiecie co to jest, więc jak zwykle próbujecie zmiażdżyć przeciwnika wycieczkami osobistymi. HHAHAHAHAAHah. Ej trollu, trollu.

Rosward   10 #179 16.03.2016 08:28

@Darthnorbe: Dziwne wrażenie odnoszę, że od wycieczek osobistych i wręcz wyzwisk specjalistą jesteś właśnie Ty. Zero argumentów i całe morze jadu, bo jakoś trudno Ci kogokolwiek przekonać. A w ogóle jak Ty znajdujesz czas, żeby zaśmiecać to forum, skoro setki i tysiące debili (jak to sam określasz) używających Windows 7 skamle, żebyś ich Ty, Superman IT, wyciągał z tego bagna? W końcu gdyby nie Ty, to pewno zamarłby jakikolwiek ruch w Internecie...

  #180 16.03.2016 11:55

W Linuxach jest cała masa różnych środowisk graficznych, więc można sobie wybierać. W Windows i iOs jest tylko jedno. Ikonki w menus Windows 10 są jak dla mnie paskudne - szare, płaskie i nijakie. Avast to w testach niezły antywirus, ale interface ma dla mnie koszmarny. Też rozwalały mnie te bzdurne, zdziecinniałe obrazki i kretyński "śmiecioch" (kto to wymyślił? 5-cio letni syn programisty?), ale do absolutnej pasji doprowadzała mnie jego bezustanna nadaktywność (dymki, ostrzeżenia, biegunka tzw. promocji). W końcu miarka się przebrała i Avast wylądował w koszu, zaś w systemie zagościł Microsoft Security Essentials - przy Avascie wygląda jak Spartanin przy kokietce, wszystko proste, wręcz surowe.

  #181 16.03.2016 14:51

Widze sami eksperci. Powiem tak zanim poszedlem na studia graficzne gdzie nauczyli mnie jak patrzec i oceniac ogolno pojeta grafike ,(nie chce uzywac slowa sztuka), to tez myslem ze mam gust i moge sie wypowiadac. Otoz NIE, nie moglem bo wtedy w du*** i gow** wiedzialem. Wiec ludzie ktorzy nie maja jakiegos wyksztalcenia graficznego ktorzy nie obejrzyli conajmniej z 1000 jakis ciekawych prac i dobrych konceptow niech sie nie wypowiadaja bo to strata czasu. To tak jak ja nie majac pojecia o programowaniu mowil bym wam co nalezalo by zmienic w kodzie ><. Zgadzam sie czesciowo z wpisem autora, w windowsie brakuje konsekwencji, ekran logowania jest super, kafelki tez mogby by byc okej gdyby tak jak autor pisze byly spojne a nie ze kazdy z du** wziety. Ikony w windows 10 to jest poprostu tragedia(nie mam pojecia kto to zatwierdzil) , zainstalowalem ten system i pierwsze co wpisalem w googlach to jak zmienic ikony systemowe.

  #182 16.03.2016 14:55

@adi0922: Autor ma racje. To ze tobie w dziecinwstwie powiedzieli ze o gustach sie nie dyskutuje jest tylko smutne (spoko mi tez to wcisneli i dopiero na studiach uswiadomili) przykład? Typografia , to że bedize ci się podobał jakis napis to nie znaczy ze bedzie dobry, bo w typografi sa twarde zbadane zasady np. dotyczace tego jak czyta sie dany tekst w zaleznosci od wielkosci, fonta, swiatel, przestrzeni miedzy literami, przestrzeni miedzy wierszami itd. I co z tego ze bedziesz mial swoj SUBIEKTYWNY gust, okej mozesz sobie mowic tylko ze to niema nic w zwiazku z OSTATECZNA prawda a TO SIE LICZY kiedy cos ma byc PROFESIONALNE.

Berion   16 #183 16.03.2016 15:20

@Darthnorbe: To co piszesz to głupoty, a nie argumenty (jak choćby z tym Ubuntu). A do tego wyzywasz kogo popadnie od idiotów, debili, troli, lewaków itd. nie rozumiejąc nawet znaczenia tych słów. Więc bardzo Cie proszę nie spamuj mi w blogu. :P

@Anonim (niezalogowany): Avast przez ostatnie 5 lat często zmieniał GUI. Ta ludkomania już na szczęście została wybita, ale też miałem już chęć to wywalić w diabli. Dymki można spacyfikować dostosowując "Ikony obszaru powiadomień" (chociaż kiedyś to nie działało i pojawiały się wbrew ustawieniom).

Autor edytował komentarz.
Darthnorbe   13 #184 16.03.2016 15:24

@Berion: " To co piszesz to głupoty, a nie argumenty (jak choćby z tym Ubuntu). "
Właście pisze argumenty a trolle będą trollować dalej jak Ty.

"A do tego wyzywasz kogo popadnie od idiotów, debili, troli, lewaków itd. nie rozumiejąc nawet znaczenia tych słów. "
Dokładnie rozumiem za to Ty chyba nie rozumiesz że idiota jest ten co robi głupio a lewak to socjalista, podludź.

" Więc bardzo Cie proszę nie spamuj mi w blogu. :P "
BO CO? LUDZIE DOWIEDZĄ SIĘ PRAWDY? ŻE ZROBIŁEŚ IM PRANIE MÓZGU? WEŹ PRZESTAŃ SIĘ KOMPROMITOWAĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rosward   10 #185 16.03.2016 15:49

@Darthnorbe: Jakie argumenty, taka skuteczność przekonywania. Problem polega na tym, że nie widzę żadnych rzeczowych argumentów, a jedynie wyzwiska. Uważasz, że jeśli nazwiesz nas debilami a nasze działania kretyńskim to ma to nas do czegoś przekonać? A poza tym wyłącz caps-lock i nie wydzieraj się, bo to Ci mądrości nie doda.
Jest takie schorzenie, które polega na maksymalnym wyalienowaniu: ja jestem mądry, a reszta to durnie, którzy zawiązali spisek przeciwko mnie.

Rosward   10 #186 16.03.2016 16:58

@Darthnorbe: Mistrz ciętej riposty - no, czapki z głów!

Berion   16 #187 16.03.2016 18:20

@Darthnorbe: "BO CO? LUDZIE DOWIEDZĄ SIĘ PRAWDY? ŻE ZROBIŁEŚ IM PRANIE MÓZGU? WEŹ PRZESTAŃ SIĘ KOMPROMITOWAĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

Świerzbi mnie palec przy przycisku "/!\ usuń" za każdym razem kiedy widzę powiadomienie z Twoim nickiem - to chyba szósty zmysł bo wiem co zawsze napisałeś. Pozwól więc mi w spokoju "nie przestawać się kompromitować" i "prać mózgi". Nie chcę żeby "ludzie (i podludzie też...) dowiedzieli się prawdy", którą głosisz... Prometeuszu i Syzyfie w jednym.

Berion   16 #188 16.03.2016 22:11

@sou282kki (niezalogowany): Czyli nie lubisz ComicSans? Uff! ^^

I dzięki za poparcie. Ja co prawda ASP nie kończyłem, na słowa historia sztuki dostaję gęsiej skórki, a na kubizm konwulsji, ale tak źle chyba jeszcze ze mną nie jest skoro dostrzegam amatorkę grafików z Redmond.

rete290   3 #189 20.03.2016 17:16

@bystryy: Z ciekawości poszukałem i wyczytałem że elementaryOS nie używa jakiegoś środowiska napisanego przez twórców tylko i wyłącznie dla danego systemu tylko otwartoźródłowego Pantheona - warto wiedzieć :D

bystryy   12 #190 20.03.2016 18:25

@rete290: Też tak słyszałem, choć zrzutki ekranu sugerują, że jest to coś podobnego do Enligtenmenta, tyle że skromniej wyglądającego.

  #191 13.04.2016 11:08

@Darthnorbe: Czytam sobie ciekawy wpis, czytam komentarze, ale niestety twój "słowotok" jest uciążliwy. Chłopie, cierpisz na kompleks niższości, że się tak dowartościowujesz? Albo może wyższości? Bo twój protekcjonalny, chamski ton wypowiedzi jest zaprzeczeniem jakiejkolwiek formy dyskusji. Twoje "mondrości" prócz jadu nie wnoszą nic. Kopiesz każdego kto nie myśli tak, jak ty. Argumentów za to ZERO. I tak podziwiam Beriona, że tak długo zużywał klawiaturę na ciebie. Zaiste, cierpliwy człek. Ludzie tacy, jak ty powinni dostać dożywotniego bana na internet. W normalnym życiu zapewne w "tłumie", a na forach napinki. Człowieku, daj żyć innym.

Darthnorbe   13 #192 13.04.2016 15:59

@swawolny dyzio (niezalogowany): ano tak , produkuje aż się, argumentuje aż ale trolle zawsze powiedzą że nie widzą argumentów. Typowe.

  #193 13.04.2016 19:21

@Darthnorbe: No to jeszcze raz to samo poproszę, tylko PO POLSKU. Taki mam argument.

yanko wojownik   13 #194 02.05.2016 14:10

W XP wrzucili tylko psa przy wyszukiwaniu - pies był ładny, ale nie mogłem zdzierżyć jak grzebał łapą kiedy szukałem czegoś bardzo i szybko potrzebnego i nauczyłem się go wyłączać :) Próbuję sobie przypomnieć czy przed spłaszczaniem były jeszcze jakieś cuda - może nie było? Można by wsnuć teorię, że win 10 jest kierowany przede wszystkim dla dzieci - skojarzenie na klocki - puzzle - przyzwyczai się dzieciak i będzie pragnął tego co mu się z dzieciństwem będzie kojarzyć. Myślą o przyszłych użytkownikach może bardziej niż o obecnych?

  #195 11.08.2016 11:30

Miło dowiedzieć się, że ktoś jeszcze nie trawi tego obrzydlistwa :) Latami dopracowywana stylistyka z intuicyjnym interfejsem została zastąpiona płaską szaro-burością ew. kolorystyką wywołującą jedynie mdłości. Nic to, że dotychczasowe rozwiązania ułatwiały pracę i rozróżnianie elementów dzięki kolorom i pseudoprzestrzennemu wyróżnianiu obiektów światłocieniem. Nic to, że badania pokazują, iż płaskie, monochromatyczne ikony wymagają więcej czasu i większego zaangażowania uwagi podczas wyszukiwania tej, która akurat nas interesuje. Marketingowcy i tak "wiedzą lepiej".

Jedyna zaleta powyższej mody jest taka, że jak się obecnie projektuje stronę www, to można na to cóż... poświęcić 1/5 tego czasu co kiedyś i stworzyć graficznego potworka, który i tak przejdzie, bo nie będzie się specjalnie odróżniał od innych graficznych potworków i jeszcze do tego wyglądał "nowocześnie".

Pozostaje czekać i mieć nadzieję, że ta obleśna stylistyka zostanie wcześniej czy później zapomniana.

Berion   16 #196 11.08.2016 21:56

@Freja (niezalogowany): Szczęśliwie dla nas, z czystym sumieniem można powiedzieć, że kiedyś na pewno. Wszystko płynie, a historia kołem się toczy. Sadzę, że za kilka lat wróci realizm, a za kilkanaście, kto wie, może nawet w trójwymiarze (w sensie obiektowości, nie VR i nie hologramach).

Jeśli chodzi o UI to już takim optymistą nie jestem. Główny cel to konsumenci treści, a dla nich taki interfejs jest łatwiejszy w obsłudze bo są w nim zwolnieni z pojęcia abstraktów systemu plików.

Dziękuję za komentarz.

Autor edytował komentarz w dniu: 11.08.2016 21:59
  #197 06.07.2017 12:51

"Nowe KDE5, czyli Plasma 5 to także dramat, choć jeszcze nie aż tak wielki jak w Windows."
Dobre zdanie, ale ja bym się trochę z nim nie zgodził. KDE 5 domyślnie jest nawet ładne. Oczywiście wolę starsze środowisko ze względu na wszechobecny blur i szkło, które można sobie lepiej dostosować.
Da się je lubić i z nim żyć, czego nie można powiedzieć o tym czymś z Windows 10. Interfejs tak prosty, że aż nudny, a do tego te okropne ikony. Dodam jeszcze, tak od siebie, że takie coś jak Windows 10 dobrze wygląda (choć nie lepiej od Androida),, ale na urządzeniach z małym ekranem, możliwie jak najmniejszym, bo na dużym nie ma co podziwiać. I szkoda tylko monitorek sobie psuć. Tym bardziej jak toś sobie kupi taki z 90% pokryciem barw AdobeRGB i lepiej. Mac od dawna kojarzył mi się z profesjonalizmem - to pozostało niezmienne, natomiast Windows zaczął mi się kojarzyć z tandetą, mniej więcej taką, jaka jest ukazana w interfejsie "dziesiątki". Na żadnym systemie Windows nie doświadczyłem tylu problemów z aktualizacji na aktualizację. Na systemie Windows 10 najczęściej wyskakiwał mi BlueScreen. A podobno jego cykl wydawniczy sprzyja powstawianiu różnych bugów. I jeszcze ta usługa Windows Update zużywająca 100% rdzenia procesora i inne niepotrzebne usługi działające w tle i domyślnie włączone, które również są wyjątkowo wredne pod względem zużycia zasobów. Można je wyłączyć, takie jest rozwiązanie, nawet za pomocą oprogramowania firm trzeciech, tylko, że w Windows 7 nie trzeba tego robić, bo nie spowalniają one w aż takim stopniu komputera, czyli po prostu nie są tak uciążliwe. Ktoś powinien pozwać Microsoft za spalony procesor ;D
Dobra, teraz przesadziłem. Taki Windows 7 - co takiego się może w nim nie podobać? Wspierany od x lat, więc musi być stabilny i dopracowany. Na starszych komputerach lepiej chodzi, jest bardziej responsywny.
Te gradienty, cienie, przezroczystości - to wszystko wpływa na ogólne wrażenie w odbiorze, sprawia, że korzystanie z komputera jest ciekawsze, przyjemniejsze. A taki Windows 10 - nie dość, że wygląda jak okrojona wersja "siódemki", jak prototyp, który nie przyśniłby mi się chyba nawet w najgorszym koszmarze, to jeszcze wymagania sprzętowe się dla niego zwiększyły! No, po prostu śmiechu warte.
Są takie zawody przy których trzeba się na prawdę mocno postarać, żeby z nich wylecieć. Niektórzy nie mają w ogóle powodów do takich zmartwień. Są też systemy operacyjne, które są tak popularne, że zawsze będą w czołówce, wypromowane, i przyjmą się zawsze jakkolwiek brzydkie by nie przeszły (przez czujne, bystre oczęta projektantów). Tym systemem jest właśnie Windows 10. Mogą z nim w zasadzie robić co chcą, o nic się nie muszą martwić, byleby działał i był na każdym urządzeniu. Mam prawo używać tego, co ma klasę, co mi się podoba, co było i jest dla mnie inspiracją... Niestety, tego nie mogę powiedzieć o tym systemie, nie spełnia on mych oczekiwań. Ja to mam takie postanowienie - skończy się wsparcie dla Windows 7 to przechodzę na Maca. Ciekawe, czy opłaci mi się taka zmiana.
A swoją drogą, do którejś przyszłej kompilacji ma zostać wprowadzony tzw. Neon, a więc m. in. półprzezroczystość i mocnege szkło do interfejsu. Uważam, ze wygląda pięknie. Tego mi właśnie brakowało w Windows 10. Moim zdaniem wygląda też estetycznie, zapełnia tę pustą przestrzeń, która domyślnie jest jednolita i nudna. Bo tak do tej pory to usunęli gradienty, a cały interfejs powiększyli, żeby wydawał się jeszcze brzydszy niż jest. Pozostaje mi mieć nadzieję, że to co odwalili z "dziesiątką" to już się częściowo od tego odchodzi, że jego interfejs najgorsze czasy będzie mieć już za sobą, że już nikt, jak na potęgę, nie będzie wyglądu swoich programów dostosowywać do tego brzydactwa. Ale mimo to, właśnie ze względu na to, że tak mało treści przedstawia, zraziłem się już chyba na dobre do tego systemu.

Berion   16 #198 06.07.2017 20:01

@hhhhh (niezalogowany): Nie "Neon", teraz to się nazywa "Fluent Design". ;p Na razie ciężko cokolwiek o tym powiedzieć, tym bardziej że już kilka razy zmieniano makiety. Przyjmijmy jednak, że zastąpi to obecny "ModernUI". Stawiam zgrzewkę piwa, że nie zrobią tego wszędzie globalnie i że ikony dalej zostaną te same co teraz... Czyli słabo.

Mnie się Plasma (czyli "KDE5") podoba, poza oczojebnymi ikonami (zarówno tymi aplikacji, jak i tymi funkcyjnymi). Tak samo nowy Cynamon też poszedł w płaski minimalizm i też wypadł świetnie - poza jeszcze gorszymi ikonami niż w KDE. I do dziś ten sam problem jest z macOS. Są jaskrawe lub wyblakłe, niezdecydowane czy mają być gradientowe czy zupełnie płaskie i bezpłciowe.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.07.2017 20:02
  #199 12.07.2017 19:38

Jak dla mnie to tak, w obecnej formie: MacOS - dzieło sztuki, Windows 10 - partactwo. I tak to już chyba zostanie.
Sam zaktualizowałem Windows 7 do 10, mało tego - zainstalowałem go sobie później obok Windows 7 (i nie bez problemów - był niemały kłopot z aktualizacją starszego systemu). Oba aktywowane, co świadczy o tym, że Windows 10 to był rzeczywiście darmowy system. Po ostatnim Creators Update wywaliłem go.
Nie przyzwyczaiłem się do niego mimo, że używałem go regularnie przez ponad rok... W tym systemie płaski interfejs jest chyba w najgorszym wydaniu. Jak to tak dalej będzie, to... Mam nadzieję, że zwiększy się sprzedaż komputerów Apple i wzrośnie zainteresowanie Linuxem.

Berion   16 #200 13.07.2017 18:58

@hhhhh (niezalogowany): Pomarzyć zawsze można. ;(

  #201 20.07.2017 11:52

KDE 5 jest nawet ładne? Dla mnie tak samo toporne jak interfejs Windows 10.
Też z początku tak myślałem, dopóki nie zobaczyłem dokładniej.
Bez paczki z ikonami i odpowiedniej dekoracji okna u mnie by się nie obyło. Wolę XFCE, lżejsze jest, na co mi KDE5? Efekty KWin według mnie są kiepskie. Lekkie środowisko XFCE + Compiz ze wszystkimi potrzebnymi pluginami (niewspieranymi, eksperymentalnymi) i mam najbardziej bajerancki system na świecie :DD
Nawet twórca Linuxa skłaniał się ku XFCE (zamiast Gnome 3).

  #202 31.07.2017 21:04

@linuxowiec (niezalogowany): Nie przesadzaj, nie ma nic gorszego od Windows 10.
Nie wrzucaj KDE do jednego wora z tym czyms :P

  #203 14.08.2017 01:40

Mnie śmieszy (a raczej przeraża) to, że "standardy" takie jak 4k i 3k pakowane są do laptopów. Takie rozdzielczości przydatne są ale do wielkich ekranów, a nie do laptopów, bo tak to DPI kosmiczne, więc potrzebne jest to całe skalowanie interfejsu w systemach, system zużywa więcej zasobów komputera, bo trzeba przecież wyświetlić te dodatkowe "pare" pikseli i co się z tym wiąże - jest krótszy czas pracy na baterii. Jeśliby taką rozdzielczość bez skalowania obsłużyć, to trzeba by jakiejś niezwykle czułej i nieprecyzyjnej myszki, bo jest większy obszar do ogarnięcia i więcej trzeba by się nią namachać i postarać by natrafić na pojedyncze elementy (tak na mój rozum). A jak tu np. precyzyjnie edytować grafikę, jak nie użyć "bardziej normalnego" monitora? Nie wiem o co w tym chodzi... Może o ostry jak brzytwa tekst? Wolałbym, żeby rozdzielczość w laptopach została ta sama co kiedyś, natomiast poprawiły się parametry wyświetlaczy (kontrast, kolor, jasność). Nawet pewnie byłaby tańsza produkcja.
Co idzie za tym, że teraz takie monitory się sprzedają, żeby już całkiem nie odbiegać od tematu - w przyszłości serwisy takie jak YouTube mogą być przystosowane do tego, żeby się dobrze wyświetlały na nich, a więc ich interfejsy byłyby wręcz wielgachne. Nie po to kupowałem monitor full HD by móc teraz na nim mniej pomieścić. Kiedyś się nie spodziewałem, że to wszystko może się tak stoczyć.

Berion   16 #204 14.08.2017 14:01

@nibyspec (niezalogowany): To tak nie działa jak myślisz. :) Skalowany nie jest obraz tylko elementy GUI, które albo są wektorowe albo nieskalowane bo już przygotowane rastrowe pod wyższą rozdzielczość. Nie wiem jakie to ma przełożenie na DPI myszki (bo mam plebejskiego Logitecha i 1080p na ekranie), ale nie ma tutaj żadnego problemu z grafiką. Po prostu dłużej się naklikasz lupą jeśli potrzebujesz "przybliżenia na piksele".

Wyższa rozdzielczość to gładszy obraz. Jak najbardziej jest sens ją powiększać (ale też bez przesady). Jak dla mnie prywatnie to w laptopie wystarczająca jest 1080p, desktopie 2560x1600 na TV 4K (z racji rozmiaru vs odległość oczu od ekranu), a na telefonie 720p. Problem z laptopem to problem z baterią, więc tutaj wciąż standardem jest... 720p i podobne. ;)

I znowu Waść mylisz zagadnienia. Gigantyzm, o którym piszesz nie jest spowodowany wyższymi rozdzielczościami bo jedno nie ma z drugim nic wspólnego, tylko z dostosowywaniem interfejsów pod mobile i pod dotyk.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.08.2017 14:01