Android Jelly Bean najpopularniejszy

Android Jelly Bean najpopularniejszy

Redakcja
08.09.2013 11:09, aktualizacja: 08.09.2013 12:55

Poważnym problemem systemu Android jest jego fragmentacja, co widać chociażby po czasie oczekiwania na nową wersję systemu, nawet dla drogich, flagowych urządzeń. Google na szczęście nie boi się o tym mówić i sukcesywnie publikuje statystyki dotyczące popularności danej wersji swojego systemu mobilnego. Najnowsze z nich pokazują jasno, że gałąź rozwijana jako Jelly Bean zdobyła już największą popularność.

350041297932937153

Należy jednak przystopować hurraoptymizm płynący z ostatnich statystyk. Trzeba bowiem wspomnieć o tym, że nie chodzi tutaj o zaprezentowanego jakiś czas temu Androida 4.3, lecz wersje 4.1 oraz 4.2, które zadebiutowały jeszcze w ubiegłym roku. Występuje więc spora fragmentacja także na poziomie jednej tylko gałęzi, co prawda wersje 4.2 i 4.3 nie wprowadzają ogromnych zmian, ale trwające rozbicie w miarę czasu tylko pogłębia różnice. Pamiętajmy również o tym, że już za chwilę zobaczymy nowego Androida 4.4 KitKat, a to oznacza kolejne zmiany.

Udział względnie nowych wersji jest naprawdę duży, ale statystyki dają również inną, znacznie mniej optymistyczną wiadomość. Ciągle bardzo dużym udziałem cieszy się Android 2.3 Gingerbread. W wypadku takich urządzeń nie ma już raczej mowy o aktualizacji do jakiejkolwiek nowszej wersji. Ilość użytkowników tej wersji jest tylko o niecałe 6% niższa niż Jelly Bean, a to doskonale pokazuje skalę problemu fragmentacji.

Mimo wszystko widać, że zmiany są pozytywne. Jeżeli ktoś posiada urządzenie z dostępnym systemem w wersji 4.1, może skorzystać z rozwiązań takich jak Project Butter. Również Google na swój sposób stara się walczyć z fragmentacją udostępniając biblioteki Play oraz swoje natywne aplikacje dla jak największej liczby urządzeń.

Co ciekawe, w statystykach nie zobaczymy już informacji o wersjach Eclair oraz Donut. Ich łączny udział szacowany był na poziomie 1,3%, ale nie to spowodowało, że nie znajdziemy ich w raporcie - dane są zbierane na podstawie połączeń urządzeń z Google Play, ten zaś dostępny jest tylko dla Androida 2.2 i wyższym.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)