Android podobno jest bezpieczny. Google Play Protect blokuje malware na potęgę

Google Play Protect blokuje prawie 2 mld instalacji malware rocznie, fot. Getty Images.
Google Play Protect blokuje prawie 2 mld instalacji malware rocznie, fot. Getty Images.
Oskar Ziomek

12.02.2020 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google Play Protect odgrywa kluczową rolę w zabezpieczeniu smartfonów z Androidem. Jak wynika ze statystyk Google'a, w ubiegłym roku zablokowano w ten sposób prawie 2 miliardy instalacji szkodliwego oprogramowania spoza Sklepu Play. Google Play Protect to zabezpieczenie, które jest fabrycznie instalowane w smartfonach z Androidem.

Na statystyki zwrócił uwagę serwis ZDNet. Jak się okazuje, Google Play Protect z roku na rok blokuje coraz więcej instalacji malware spoza Sklepu. W 2019 roku udało się w ten sposób zatrzymać ponad 1,9 miliarda prób instalacji plików APK. To więcej o ponad 300 mln niż rok i dwa lata wcześniej.

Więcej zablokowanych instalacji nie musi jednoznacznie świadczyć o zwiększającej się liczbie zagrożeń. Równie dobrze może to być efekt skutecznego nakłaniania coraz większego grona użytkowników Androida do instalacji aplikacji z niepewnych źródeł. Sklep Play jest tym oficjalnym i teoretycznie bezpiecznym, ale także tutaj zdarzają się wpadki. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na przykład o 9 usuniętych szkodliwych aplikacjach, które łącznie pobrano 470 tys. razy.

Warto zwrócić uwagę, że instalacja aplikacji z nieznanych portali nie jest jedynym zachowaniem użytkowników, które może prowadzić do zainfekowania smartfonu. W Androidzie 8 i 9 problemem jest na przykład luka pozwalająca przesyłać malware przez Bluetooth.

Stosunkowo duża podatność na ataki jest słabą stroną Androida od dawna. Można sobie tylko wyobrazić, jak częste były infekcje sprzed "czasów" narzędzia Google Play Protect, które w Androidzie można znaleźć dopiero od kilku lat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)