Android pożera rynek smartfonów

Android pożera rynek smartfonów

14.11.2012 16:03, aktualizacja: 15.11.2012 11:44

Rynek urządzeń mobilnych rośnie, a smartfony sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Zmienia się jednak rozkład sił, bo w siłę rośnie system mobilny Google'a. W ubiegłym roku o tej porze Gartner wyliczył, że Android zainstalowany był na 52,5% sprzedanych w trzecim kwartale smartfonów, a z najnowszych badań wynika, że zagarnął sobie aż 72,4% rynku. Czyim kosztem?

Nieznacznie, bo z 15 do 13,9% spadł udział systemu iOS, ale w obliczu takiego tempa wzrostu sprzedaży smartfonów w ogóle Apple raczej nie ma się czym przejmować. Z 16,9 do 2% spadł Symbian, czego oczywiście wszyscy się spodziewają od przynajmniej półtora roku. W tarapatach jest za to RIM, bo BlackBerry w rankingach spada na głowę, nawet w biznesie. Jeszcze w kwietniu 2011 jeżynki stanowiły 26,1% rynku, rok temu 11%, najnowsze badania Gartnera mówią z kolei, że zaledwie 6% sprzedanych w tym kwartale smartfonów wyszło z fabryk RIM.

Obraz

Nie tylko Android zyskuje — w górę pną się także Windows Phone i Bada, choć oczywiście na mniejszą skalę. Udział w rynku systemu Microsoftu podskoczył z 1,5% do 2,4% (ponad 4 miliony sprzedanych urządzeń w ciągu kwartału), Samsunga zaś z 2,2% do 3%. Sukces Androida dodatkowo zyskuje na wadze kiedy zauważymy, że w porównaniu do zeszłego roku w ogóle wszystkich smartfonów sprzedało się o 47% więcej. A idą Święta…

Warto też zwrócić uwagę na to, że Samsung zostawia innych producentów smartfonów coraz bardziej w tyle. Smartfonów kupujemy coraz więcej, ale rynek telefonów komórkowych w ogóle nieco się przez ostatni rok skurczył. Niemniej jednak, 22,9% sprzedanych telefonów stanowiły urządzenia Samsunga, 19,2% Nokii, 5,5% firmy Apple. Zaskakująco mały udział mają RIM (2,1%)oraz Motorola i HTC (po 2%).

Jeszcze jedna rzecz zaskoczyła analityków. Niespodziewanie dobrze sprzedają się Nokie z linii Asha i prawdopodobnie dzięki temu Nokia jeszcze nie wypadła poza pierwszą dziesiątkę producentów smartfonów.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)