Anonymous złożyli deklarację. Szykuje się kolejna faza cyberwojny z Rosją

Anonymous złożyli deklarację. Szykuje się kolejna faza cyberwojny z Rosją

Anonymous chcą zintensyfikować cyberataki wymierzone w Rosję
Anonymous chcą zintensyfikować cyberataki wymierzone w Rosję
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
11.05.2022 19:44, aktualizacja: 14.05.2022 10:41

Kolektyw Anonymous zapowiedział nasilenie cyberataków na rosyjski rząd, jego sojuszników i wrogie rządy. Hakerzy przekazali też, że otrzymują wsparcie finansowe od Cult Dao i pochwalili się najnowszym atakiem na kolejną rosyjską instytucję. Tym razem na celowniku znalazł się Oddział Polarnego Rosyjskiego Federalnego Instytutu Badawczego Rybołówstwa i Oceanografii.

Wszystko wskazuje na to, że wojna, którą hakerzy z grupy Anonymous wypowiedzieli rosyjskiemu rządowi, wchodzi na nowym poziom. Kolektyw za pośrednictwem jednego z kont na Twitterze zapowiedział, że zintensyfikuje ataki wymierzone w Kreml, jego sojuszników oraz inne wrogie rządy. Do tej pory Anonymous "dotrzymywali" danego słowa, dlatego w nadchodzącym czasie najprawdopodobniej można spodziewać się serii kolejnych wycieków i uderzeń w różne systemy informatyczne.

Anonymous to nie tylko słowa, ale i czyny. Aktywiści pochwalili się kolejnym udanym atakiem na rosyjską instytucję. Hakerzy przejęli 466 GB danych (wiadomości e-mail) z Oddziału Polarnego Rosyjskiego Federalnego Instytutu Badawczego Rybołówstwa i Oceanografii, czyli jednej z jednostek głównego instytut badawczego zajmującego się przemysłem rybnym w Rosji. Wykradzione dane zostały udostępnione na platformie DDoSecrets (Distributed Denial of Secrets).

Kolektyw Anonymous zamierza kontynuować cyberataki na Rosję aż do momentu zakończenia wojny z Ukrainą i wycofania armii Putina z jej terytorium. Do tej pory hakerzy przeprowadzili udane ataki na liczne instytucje i przedsiębiorstwa państwowe oraz firmy oskarżane o wspieranie działań wojennych w Rosji, w tym bazy danych rosyjskiego Ministerstwa Obrony, monitoring Kremla, rosyjski Bank Centralny, a nawet jacht Putina.

W następnych działaniach na pewno pomoże współpraca z Cult Dao, zdecentralizowaną społecznością, która sprzeciwia się obowiązującym normom i przekazuje środki gotowym "zerwać łańcuchy i mającym pomysł, mogący zmienić świat".

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie