Anonymous znowu to zrobili. Na celowniku rosyjska telewizja i serwisy streamingowe

Anonymous znowu to zrobili. Na celowniku rosyjska telewizja i serwisy streamingowe

Anonymous ponownie zaatakowali rosyjską telewizję oraz serwisy streamingowe
Anonymous ponownie zaatakowali rosyjską telewizję oraz serwisy streamingowe
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
15.08.2022 13:16

Anonymous ponownie włamali się do serwisów streamingowych i telewizyjnych kanałów propagandowych Rosji, aby nadawać materiały pokazujące zniszczony, rosyjski sprzęt wojskowy, o czym kolektyw informuje za pośrednictwem Twittera.

Anonymous, czyli globalna, zdecentralizowana grupa aktywistów kontynuuje cyberwojnę wypowiedzianą reżimowi Putina. Haktywiści wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie związane m.in. z hakowaniem, uderzają w instytucje państwowe, przedsiębiorstwa, ale też i podmioty powiązane z rosyjskimi mediami. Tak było i tym razem.

Anonymous przeprowadzili kolejną "akcję informacyjną"

Kolektyw, za pośrednictwem kont na Twitterze - Anonymous Operations (@AnonOpsSE) oraz Anonymous TV (@YourAnonTV) poinformował, że po raz kolejny włamał się do serwisów streamingowych i telewizyjnych kanałów propagandowych Rosji. Akcja była ukierunkowana na rozpowszechnianie informacji o skali strat, jakie armia Putina ponosi w Ukrainie.

Anonymous korzystając z uzyskanego dostępu do rosyjskich mediów, zaczęli nadawać materiały przedstawiające zniszczony sprzęt wojskowy. Przykłady tego, co mogli zobaczyć przeciętni Rosjanie, są widoczne na poniższym nagraniu. Anonymous opatrzyli je dość wymownym opisem w języku ukraińskim: "До біса Путін! Слава Україні!", co można przetłumaczyć jako: Do diabła z Putinem! Chwała Ukrainie!".

To nie pierwszy taki atak. Warto przypomnieć, że pod koniec lutego grupa przejęła dostęp do rosyjskiej telewizji publicznej, a na początku marca Anonymous włamali się do rosyjskich serwisów streamingowych Wink i Ivi i zhakowali kanały telewizyjne, które nadają na żywo - Russia 24, Channel One, Moscow 24.

Cyberwojna, którą Anonymous wypowiedzieli Kremlowi, bazuje na różnych technikach, których celem jest zadanie kolejnych ciosów i odsłonienie słabości krajowego cyberbezpieczeństwa. Ich podsumowania dokonał Jeremiah Fowler, ekspert zajmujący się bezpieczeństwem w sieci. Jest to m.in. włamywanie do rosyjskich baz danych, uderzanie w firmy, które nadal prowadzą działalność w Rosji, blokowanie rosyjskich stron internetowych, szkolenie nowych haktywistów, przejmowanie dostępu do mediów i usług przesyłania strumieniowego, czy próby bezpośredniego dotarcia do Rosjan. Więcej informacji na ich temat można znaleźć tutaj.

Karolina Modzelewska, dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie