Antypiraci zdołali zlikwidować repozytoria wtyczek Kodi

Antypiraci zdołali zlikwidować repozytoria wtyczek Kodi

Antypiraci zdołali zlikwidować repozytoria wtyczek Kodi
31.05.2017 15:19

Odtwarzacz Kodi budzi dziś nie mniejsze namiętności wśródorganizacji antypirackich co torrenty – i nie bez powodu. Piraciwybrali wygodę, z miesiąca na miesiąc rośnie popularnośćstreamingu mediów przez nielegalne wtyczki do Kodi. Izraelskaorganizacja antpiracka ZIRA jako pierwsza zdołała coś z tymzrobić, doprowadzając do zablokowania najpopularniejszychrepozytoriów takich wtyczek. Gest bez znaczenia, czy też skutecznykrok w walce z piractwem, który skopiować będą teraz mogli inni?

Izraelscy użytkownicy po swoje zestawy pirackich wtyczek do Kodiudawali się pod trzy adresy: abeksis.com, kodiwizradi.net ikodi-senyor.co.il. Najpopularniejszym z nich był abeksis, oferującygotowy instalator, za pomocą którego niewinne opensource’owe Kodizamieniało się w platformę z setkami naruszających prawoautorskie źródeł spiraconych treści.

Co istotne w tej sprawie, wspomniane strony działały podobniejak popularny na Zachodzie serwis tvaddons.ag – społecznościowo,niekomercyjnie, odrzucając wszystko to, co mogłoby służyćzarabianiu na piractwie. Stowarzyszenie ZIRA zdołało jednak wykryćich operatorów i skutecznie im zagrozić sprawą sądową.

W ramach ugody, serwisy zostały zamknięte i wyświetlają teraztylko antypiracki komunikat, a operatorzy zapłacili względnieniewielkie odszkodowania. Zobowiązali się też do zapłaceniaodszkodowania w wysokości 100 tys. szekli (ok. 100 tys. złotych) wrazie naruszenia przyjętych warunków.

350200611759089601

Pirackie wtyczki oczywiście wciąż działają, ZIRA podkreślajednak, że w pierwszym etapie chodziło o zablokowanie ichrozprzestrzeniania się. Kolejnym etapem miałoby być namierzeniesamych użytkowników – ale do tego droga jeszcze daleka. Takierozstrzygnięcie sprawy wywołało jednak spore obawy wśród samychdeweloperów wtyczek.

I tak oto twórcy IsraeLive, pozwalającego oglądać m.in. izraelskątelewizję z publicznie dostępnych stron internetowych, szybkousunęli ze swojej wtyczki problematyczne źródła i zmienili nazwęna GlobeTV. Użytkownikom zalecono oglądanie telewizji… nastronach internetowych, zgodnie z prawem Państwa Izrael.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)