Apache NetBeans 10 wprowadza poprawki w obsłudze Javy 11 i PHP

Apache NetBeans 10 wprowadza poprawki w obsłudze Javy 11 i PHP

Apache NetBeans 10: poprawki w obsłudze Javy i PHP
Apache NetBeans 10: poprawki w obsłudze Javy i PHP
31.12.2018 11:56, aktualizacja: 31.12.2018 19:42

Środowisko programistyczne NetBeans, znane przede wszystkim programującym w Javie, zostało wydane w wersji 10. To druga większa aktualizacja IDE od czasu, gdy projektem kieruje Apache Foundation. W tym wydaniu deweloperzy skupili się na poprawie obsługi Java Development Kit 11, JUnit 5, PHP, JavaScriptu i Groovy. Rozwiązali też sporo problemów, które utrudniały pracę w poprzednich wersjach NetBeans.

Obsługa JDK 11

JDK 11 to wydanie zawierające przede wszystkim nowe funkcje. W NetBeansie obsługa JDK 11 została wprowadzona dzięki integracji z projektem nb-javac – własnym kompilatorem Javy NetBeansa, zbudowanym na podstawie javac. Ponadto usunięte zostały moduły CORBA. Sporo zmian skupia się wokół wyrażeń lambda jak uzupełnianie kodu dla zmiennych i składnia zmiennych lokalnych, a także obsługa wyrażeń lambda przez LVTI.

Widok profilowania prostej aplikacji w NetBeans 10.0
Widok profilowania prostej aplikacji w NetBeans 10.0

Nowości w obsłudze PHP

Obsługa PHP w NetBeans 10 także dostała kilka nowych funkcji, związanych z różnymi wersjami języka. Pisząc w PHP 7.3 na przykład, można dodawać przecinki końcowe w wywołaniach funkcji. Obsługiwana jest także elastyczna składnia Heredoc i Nowdoc. Dla PHP 7.2 dodana została także obsługa przecinków końcowych w składni list, kolorowanie dla typów obiektów i możliwość zapisania wersji PHP we właściwościach projektu. Dla PHP 7.1 pojawiła się widoczność stałych z klas, obsługa wyjątków z wieloma przechwyceniami, kolorowanie nowych słów kluczowych czy wsparcie dla kluczy w funkcji list(). Można też skorzystać z PHPStan i lexera zależnego od kontekstu. Ze szczegółami można zapoznać się na stronie dokumentacji.

JUnit 5

JUnit 5.3.1 został dodany do NetBeansa jako nowa biblioteka, dzięki czemu można błyskawicznie dołączyć go do swoich projektów w Javie. Dla projektów Maven, które nie mają jeszcze testów, domyślną wersją będzie JUnit 5. W kodzie obsługiwana jest adnotacja @Testable i w konsekwencji każda metoda z adnotacją, która po niej dziedziczy, otrzyma menu wyboru akcji testowych. Domyślnie dostarczany jest szablon testów jednostkowych JUnit 5.

NetBeans 10 znajdziecie w naszej bazie programów dla Windowsa (do uruchomienia środowiska NetBeans niezbędny jest Java SE Development Kit) i macOS-a. NetBeans działa także na Linuksie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)