Aplikacja Facebooka jest zbędna: powiadomienia wyświetla Chrome

Strona głównaAplikacja Facebooka jest zbędna: powiadomienia wyświetla Chrome
15.09.2015 11:45
Aplikacja Facebooka jest zbędna: powiadomienia wyświetla Chrome
Redakcja
Redakcja

Największa sieć społecznościowa świata, Facebook, wprowadziła właśnie na swoich stronę mechanizm, który pozwala nam na zupełne zrezygnowanie z aplikacji mobilnej. Zamiast z niej korzystać, możemy otrzymywać natychmiastowe powiadomienia o wszystkich istotnych dla nas informacjach wprost na telefon lub tablet za pośrednictwem mobilnej wersji przeglądarki Google Chrome.

bEDpKnsl

Powiadomienia wyświetlane w Chrome nie są dla użytkowników tej przeglądarki niczym dziwnym. Jej desktopowa wersja obsługuje taki mechanizm od dawna, umożliwia powiadamianie o nowej poczcie, wydarzeniach z kalendarza, ale również integruje w sobie dane z asystenta Google Now. Tutaj zastosowano jednak nieco inny mechanizm. Na początku tego roku Google wprowadziło do swojej przeglądarki Push API – ten pozwala twórcom stron internetowych na przesyłanie użytkownikom powiadomień, o ile oczywiście ci ostatni wyrażą na to zgodę.

350142603444119489

Współpraca pomiędzy Google i Facebookiem zaowocowała wprowadzeniem tego rozwiązania na strony sieci społecznościowej. Obecnie wystarczy na telefonie lub tablecie z Androidem zainstalować ze sklepu Play najnowszą wersję Chrome. Następnie odwiedzamy przy jej pomocy Facebooka (m.facebook.com) i logujemy się do niego. Przeglądarka wyświetli monit z pytaniem o pozwolenie na wyświetlanie natychmiastowych powiadomień. Jeżeli się zgodzimy, to w przypadku nowych wiadomości, postów, oznaczeń lub polubień informacje o nich znajdziemy w systemowym centrum powiadomień. Trafią one z serwisu do naszej przeglądarki.

bEDpKnsn

Wszystko to bez instalowania dodatkowej aplikacji, która zajmuje sporo miejsca i która nie działa zbyt szybko. To szansa dla użytkowników nieco wolniejszych urządzeń, choć zarazem warto przypomnieć, że zainteresowani mogą sięgnąć także po znacznie lżejszego Facebooka Lite. Jonathan McKay z Facebooka poinformował, że serwis zauważył już zwiększony ruch, za który odpowiedzialne są właśnie tego typu powiadomienia. Można więc przypuszczać, że ich wdrożenie spotkało się z aprobatą użytkowników, którzy nie używają osobnej aplikacji, lecz jedynie przeglądarki internetowej. Mobilna wersja witryn Facebooka pozwala bowiem na niemal wszystkie najważniejsze operacje.

Jeżeli zdecydujemy się na rezygnację z tego typu powiadomień, w dowolnym momencie możemy przejść do ustawień Chrome, następnie do sekcji Ustawienia witryny, Powiadomienia i wyłączyć natychmiastowe informacje z dowolnej witryny. Obecnie Push API jest wspierane przez Chrome i Operę, jego obsługa ma trafić do stabilnej wersji Firefoksa 42, jaki zostanie zaprezentowany w listopadzie. Facebook to jeden z większych przykładów, podobne powiadomienia z czasem pojawią się także na innych witrynach. Dzięki Push API użytkownicy nie będą już musieli instalować wielu osobnych aplikacji.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEDpKntj