Aplikacja Facebooka jest zbędna: powiadomienia wyświetla Chrome

Aplikacja Facebooka jest zbędna: powiadomienia wyświetla Chrome
15.09.2015 11:45
Aplikacja Facebooka jest zbędna: powiadomienia wyświetla Chrome
Redakcja
Redakcja

Największa sieć społecznościowa świata, Facebook, wprowadziła właśnie na swoich stronę mechanizm, który pozwala nam na zupełne zrezygnowanie z aplikacji mobilnej. Zamiast z niej korzystać, możemy otrzymywać natychmiastowe powiadomienia o wszystkich istotnych dla nas informacjach wprost na telefon lub tablet za pośrednictwem mobilnej wersji przeglądarki Google Chrome.

Powiadomienia wyświetlane w Chrome nie są dla użytkowników tej przeglądarki niczym dziwnym. Jej desktopowa wersja obsługuje taki mechanizm od dawna, umożliwia powiadamianie o nowej poczcie, wydarzeniach z kalendarza, ale również integruje w sobie dane z asystenta Google Now. Tutaj zastosowano jednak nieco inny mechanizm. Na początku tego roku Google wprowadziło do swojej przeglądarki Push API – ten pozwala twórcom stron internetowych na przesyłanie użytkownikom powiadomień, o ile oczywiście ci ostatni wyrażą na to zgodę.

350142603444119489

Współpraca pomiędzy Google i Facebookiem zaowocowała wprowadzeniem tego rozwiązania na strony sieci społecznościowej. Obecnie wystarczy na telefonie lub tablecie z Androidem zainstalować ze sklepu Play najnowszą wersję Chrome. Następnie odwiedzamy przy jej pomocy Facebooka (m.facebook.com) i logujemy się do niego. Przeglądarka wyświetli monit z pytaniem o pozwolenie na wyświetlanie natychmiastowych powiadomień. Jeżeli się zgodzimy, to w przypadku nowych wiadomości, postów, oznaczeń lub polubień informacje o nich znajdziemy w systemowym centrum powiadomień. Trafią one z serwisu do naszej przeglądarki.

Wszystko to bez instalowania dodatkowej aplikacji, która zajmuje sporo miejsca i która nie działa zbyt szybko. To szansa dla użytkowników nieco wolniejszych urządzeń, choć zarazem warto przypomnieć, że zainteresowani mogą sięgnąć także po znacznie lżejszego Facebooka Lite. Jonathan McKay z Facebooka poinformował, że serwis zauważył już zwiększony ruch, za który odpowiedzialne są właśnie tego typu powiadomienia. Można więc przypuszczać, że ich wdrożenie spotkało się z aprobatą użytkowników, którzy nie używają osobnej aplikacji, lecz jedynie przeglądarki internetowej. Mobilna wersja witryn Facebooka pozwala bowiem na niemal wszystkie najważniejsze operacje.

Jeżeli zdecydujemy się na rezygnację z tego typu powiadomień, w dowolnym momencie możemy przejść do ustawień Chrome, następnie do sekcji Ustawienia witryny, Powiadomienia i wyłączyć natychmiastowe informacje z dowolnej witryny. Obecnie Push API jest wspierane przez Chrome i Operę, jego obsługa ma trafić do stabilnej wersji Firefoksa 42, jaki zostanie zaprezentowany w listopadzie. Facebook to jeden z większych przykładów, podobne powiadomienia z czasem pojawią się także na innych witrynach. Dzięki Push API użytkownicy nie będą już musieli instalować wielu osobnych aplikacji.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)