Aplikacja Parler bije rekordy. Sprawdziliśmy, co to jest i kto z niej korzysta

Aplikacja Parler bije rekordy. Sprawdziliśmy, co to jest i kto z niej korzysta

fot. Dusty Porter/YouTube
fot. Dusty Porter/YouTube
10.11.2020 16:55

Parler to sieć społecznościowa założona w 2018 r., która miała być odpowiedzią na Twittera, skierowaną dla Amerykanów o konserwatywnych poglądach. Platforma właśnie odnotowała ogromny wzrost użytkowników tuż po ogłoszeniu przegranej Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta USA.

Parler szczyci się tym, że oferuje "wolność słowa". Założyciele tej sieci społecznościowej uważają, że Facebook i Twitter postępują niefair w cenzurze niektórych wypowiedzi. Duże grono jej użytkowników stanowią osoby utożsamiane z nurtem skrajnej prawicy, fani Donalda Trumpa, a także nacjonaliści z Arabii Saudyjskiej.

Platforma nie wykonuje weryfikacji faktów treści tam umieszczanych, a bany ograniczona do "absolutnego minimum" (treści, które są oficjalnie zakazane to pornografia, grożenie przemocą i wspieranie terroryzmu).

W ostatnich dniach John Matze, założyciel platformy, pochwalił się, że 8 listopada 2020 r. w ciągu jednego dnia założono aż dwa miliony nowych kont, a przez weekend 6-8 listopada 2020 r. liczba aktywnych użytkowników wzrosła czterokrotnie. Sama aplikacja wskoczyła także na szczyt listy najczęściej pobieranych programów ze sklepu App Store.

Funkcjonalność Parlera jest podobna to Twittera - najbardziej podstawowe opcje działają tak samo jak u popularnego rywala, noszą jedynie inne nazwy. Pewne jego elementy mogą także przypominać Reddit oraz Facebook.

Ta chwilowa popularność Parlera wzięła się z oddolnej inicjatywy nawołującej wyborców Trumpa do opuszczenia Facebooka i Twittera i przerzucenia się na Parlera. Może to doprowadzić do większej radykalizacji osób, które nie są w stanie zaakceptować faktów, a takim jest w tym momencie spodziewana porażka Donalda Trumpa w wyborach.

Jest to o tyle groźne, gdyż już wcześniej do Parlera dołączyły tysiące zwolenników teorii spiskowej QAnon, a grupy ją wspierające uznane są przez FBI za terrorystów. Już wcześniej Parler słynął z dużej ilości antysemityzmu oraz teorii spiskowych.

[frame]Jeśli ciekawi was aplikacja Parler, można ją pobrać u nas w wersji na Androida oraz platformę iOS.[/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)