Aplikacje na iOS mogą kopiować zawartość schowka. Tak po prostu

Aplikacje na iOS mogą kopiować zawartość schowka. Tak po prostu

Aplikacje na iOS mogą kopiować zawartość schowka. Tak po prostu
Piotr Urbaniak
26.06.2020 05:55

Backdoory i inwazyjna telemetria w aplikacjach komercyjnych to nic szczególnie zaskakującego. Rzadko kiedy jednak dochodzi do ich upublicznienia, a jeszcze rzadziej są wykrywane w wyniku przypadku. Oto więc historia niecodzienna.

Jeremy Burge, człowiek odpowiedzialny za Emojipedię, zainstalował na swoim iPhonie betę iOS 14. Jedną z nowości w tym systemie, co jest kluczowe dla całej opowieści, stanowi funkcja powiadamiania o synchronizacji zawartości schowka. Wedle założeń ma ona służyć do usprawnienia wycinania, wklejania i kopiowania między Makiem a iPhone'em. Okazało się, że przypadkiem zdemaskowała backdoor w popularnym TikToku.

Burge zwrócił uwagę, że kiedy tylko próbuje cokolwiek w TikToku napisać, pasek powiadomień zaczyna dosłownie szaleć i wyskakuje z częstotliwością stroboskopu. Początkowo, jak relacjonuje, uznał to za błąd wczesnej wersji OS-u. Temat zainteresował go jednak na tyle, aby zacząć samemu poszukiwać wyjaśnienia.

Było i nikt się nie przejął

Natrafił na publikację programisty Tommy'ego Myska z marca 2020 r., który odkrył wówczas istotną dziurę w systemie uprawnień iOS 13.3. Mysk wykazał, że schowek iPhone'a nie jest zabezpieczony w jakikolwiek sposób. Wystarczy odwołać się do odpowiedniej funkcji, a przechowywane w pamięci dane stają otworem. Bez konieczności uzyskania uprawnienia. Po prostu.

Jednocześnie odnalazł kilkadziesiąt aplikacji korzystających z tego "dobrodziejstwa". Był to m.in. TikTok, ale też popularny na wschodzie komunikator Viber czy klient gry PUBG, a nawet apki skojarzone ze znanymi tytułami prasowymi, w tym New York Times, Reuters oraz Wall Street Journal.

Teraz – wyszło na jaw, że oczywista luka z iOS 13 znalazła się także w iOS 14, a TikTok w interwałach 1-3 kliknięcia odpytuje schowek. A w jakim celu? – zapytacie. Przedstawiciele dewelopera odezwali się do Burge'a na Twitterze, zasłaniając błędem w SDK. Obiecali również, że w najkrótszym możliwym czasie dyskusyjna funkcja zostanie usunięta. Czyli klasyczne nikt nic nie wie.

Tak czy inaczej, na szczególną uwagę zasługuje tu coś innego, a mianowicie dlaczego nie zareagował Apple. W końcu tak lubi chwalić się bezpieczeństwem swojego sprzętu; stosuje skomplikowany system enklaw bezpieczeństwa i uprawnień—a pod nosem ma taki bardach. I raczej prędko byśmy o nim znów nie usłyszeli, gdyby nie jeden dodatkowy baner w iOS 14 i dociekliwy facet od emotikonek.

Jeszcze dla jasności: TikTok ani żadna inna z wymienionych apek w wersji na Androida schowka nie kopiuje, a przynajmniej nic o tym nie wiadomo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)