Apple chce rozwiązać problem odcisków palców na obudowach urządzeń. Jest patent

Apple chce rozwiązać problem odcisków palców na obudowach urządzeń. Jest patent

Apple chce rozwiązać problem odcisków palców na obudowach urządzeń. Jest patent
Piotr Urbaniak
27.02.2021 16:18

Panaceum zdaniem Apple'a mogą być stopy tytanu, a nawet sama powłoka tlenkowa. Właśnie złożono stosowne dokumenty w w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych USA.

Każdy, kto jest wrażliwy na estetykę posiadanych urządzeń, wie doskonale, jakim utrapieniem są wszędobylskie odciski palców. Można nawet myć dłonie przed każdym dotknięciem elektroniki, a obudowę i tak szybko pokryją tłustawe ślady. Na ekranach i obudowach szklanych stosuje się zazwyczaj powłoki oleofobowe, które dzięki niemalże idealnej gładkości ograniczają przywieranie zabrudzeń. Ale co w przypadku tworzyw sztucznych i stopów metali?

Aluminiowy MacBook czy iPad także brudzą się niezwykle łatwo. Rzecz jasna, nie jest to tak widoczne jak w przypadku sprzętu wykończonego na wysoki połysk, ale jednak. Przynajmniej na tyle, aby inżynierowie z Cupertino zainteresowali się tematem i zapragnęli wskazać rozwiązanie. Miałby nim być tytan, metal kojarzony dotąd głównie z wysoką odpornością chemiczną.

350288752826207636

Widoczność odcisków to kwestia optyczna: warstwa tłuszczu i kurzu zmienia sposób, w jaki od powierzchni odbija się światło. Apple twierdzi, że zarówno przywieranie zabrudzeń, jak i stopień ich dostrzegalności można zminimalizować poprzez silne domieszkowanie obudowy tytanem, a następnie pokrycie jej warstwą dwutlenku tytanu. Dodatkowo, jak zauważono, zwiększyłoby to również sztywność i ogólnie pojmowaną wytrzymałość konstrukcji.

Dlaczego dwutlenek tytanu? Bo charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem załamania światła, a co za tym idzie ma świetną zdolność jego rozpraszania. Nawiasem, stąd wzięło się pojęcie bieli tytanowej, która pozwala czynić pigmentowe wyroby idealnie białymi i nieprzezroczystymi i jest chętnie stosowana m.in. w przemyśle lakierniczym i metalurgicznym.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (35)