Apple obniży marżę App Store do 15 proc. Z małym wyjątkiem

fot. Feng Li/Getty Images
fot. Feng Li/Getty Images

18.11.2020 13:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Apple ogłosiła ważną zmianę dla cyfrowego sklepu App Store i twórców oprogramowania na iPhone'y, a więc system iOS. Ucieszy się z niej większość twórców - chodzi o obniżenie prowizji, jaką Apple czerpie od każdej sprzedanej aplikacji.

Apple z nową, 15-procentową prowizją App Store

Do tej pory Apple pobierało 30-procentową marżę za aplikacje sprzedawane w App Store na system iOS (co nie podobało się m.in. Epicowi). Niekiedy występowały pewne wyjątki od tej reguły, ale ogólnie takie panowały dotychczas zasady.

Teraz się to od 1 stycznia 2021 r. zmienia, gdyż prowizja ta będzie obniżona do 15 procent. Aby jednak skorzystać z tego przywileju, trzeba zarejestrować się w programie App Store Small Business Program. Wiążacym kryterium są dochody mniejsze niż 1 milion dolarów ze wszystkich aplikacji danego dewelopera, które znajdują się w App Store.

W chwili obecnej jest ponad 28 milionów deweloperów iOS zarejestrowanych w App Store. Apple uważa, że "znakomita większość" z nich będzie mogła ubiegać się o obniżkę prowizji.

W roku 2019 App Store wygenerował dochody w wysokości 50 miliardów dolarów (wg CNBC). Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2021 r., ale zainteresowane firmy będą musiały same wysłać swoje zgłoszenie do Apple. CEO firmy, Tim Cook, uważa, że małe biznesy stanowią kręgosłup światowej gospodarki i serce innowacji, a ten program ma im pomóc.

W grudniu 2020 r. Apple ma opublikować dodatkowe informacje na temat kryteriów i terminu końcowego składania zgłoszeń. Istnieją pewne znaki zapytania i Apple będzie musiało je rozwiać, ale warto wspomnieć, że nowe firmy i deweloperzy, którzy zaczynają dopiero tworzenie aplikacji na iOS będą mogli liczyć na przyjęcie do programu od razu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)