Apple obniży marżę App Store do 15 proc. Z małym wyjątkiem

Apple obniży marżę App Store do 15 proc. Z małym wyjątkiem18.11.2020 13:40
fot. Feng Li/Getty Images
fot. Feng Li/Getty Images

Firma Apple ogłosiła ważną zmianę dla cyfrowego sklepu App Store i twórców oprogramowania na iPhone'y, a więc system iOS. Ucieszy się z niej większość twórców - chodzi o obniżenie prowizji, jaką Apple czerpie od każdej sprzedanej aplikacji.

Apple z nową, 15-procentową prowizją App Store

Do tej pory Apple pobierało 30-procentową marżę za aplikacje sprzedawane w App Store na system iOS (co nie podobało się m.in. Epicowi). Niekiedy występowały pewne wyjątki od tej reguły, ale ogólnie takie panowały dotychczas zasady.

Teraz się to od 1 stycznia 2021 r. zmienia, gdyż prowizja ta będzie obniżona do 15 procent. Aby jednak skorzystać z tego przywileju, trzeba zarejestrować się w programie App Store Small Business Program. Wiążacym kryterium są dochody mniejsze niż 1 milion dolarów ze wszystkich aplikacji danego dewelopera, które znajdują się w App Store.

W chwili obecnej jest ponad 28 milionów deweloperów iOS zarejestrowanych w App Store. Apple uważa, że "znakomita większość" z nich będzie mogła ubiegać się o obniżkę prowizji.

W roku 2019 App Store wygenerował dochody w wysokości 50 miliardów dolarów (wg CNBC). Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2021 r., ale zainteresowane firmy będą musiały same wysłać swoje zgłoszenie do Apple. CEO firmy, Tim Cook, uważa, że małe biznesy stanowią kręgosłup światowej gospodarki i serce innowacji, a ten program ma im pomóc.

W grudniu 2020 r. Apple ma opublikować dodatkowe informacje na temat kryteriów i terminu końcowego składania zgłoszeń. Istnieją pewne znaki zapytania i Apple będzie musiało je rozwiać, ale warto wspomnieć, że nowe firmy i deweloperzy, którzy zaczynają dopiero tworzenie aplikacji na iOS będą mogli liczyć na przyjęcie do programu od razu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)