Apple otrzymuje patent na wielodotyk

Apple otrzymuje patent na wielodotyk

Grzegorz Niemirowski
23.06.2011 03:55, aktualizacja: 26.06.2011 16:45

Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych przyznało patent o numerze 7,966,578. Opisuje on "Przenośne, wielofunkcyjne urządzenie, metodę, oraz graficzny interfejs użytkownika do translacji wyświetlanej treści", gdzie przez translację rozumiane jest przesuwanie oraz zoom. Patent otrzymała firma Apple, wniosek był złożony w 2007 roku.

W patencie opisano przenośne, wielofunkcyjne urządzenie z jednym lub wieloma procesorami, pamięcią oraz ekranem dotykowym. Potrafi ono wyświetlać fragment strony internetowej w stacjonarnym okienku aplikacji. Ten fragment ma obejmować zwykłą treść oraz ramkę z częścią treści. Urządzenie ma wykrywać dotknięcie za pomocą N palców i uruchamiać translację głównej treści oraz ramki. Przy dotyku za pomocą M palców translacji (niekoniecznie takiej samej) ma podlegać tylko ramka. Przykładowe wartości N i M to 1 i 2. Opis ten bardzo pasuje np. do Google Maps, gdzie pojedynczym dotknięciem można przewijać stronę, a korzystając z dwóch palców można ustawiać poziom powiększenia mapy.

Co właściwie obejmuje przyznany patent? Trudno powiedzieć, jego przyznanie spotkało się z bardzo różnymi opiniami. Z jednej strony patent można uznać za dosyć ogólny i odnoszący się do wielu zastosowań wielodotyku. Z drugiej jednak jest dosyć szczegółowy, odnosząc się do stron internetowych i podziału na treść główną i ramkę. Wątpliwe jest aby Apple dzięki nowemu patentowi zaczęło pozywać wszystkie firmy produkujące urządzenia z dotykowym ekranem. Będzie jednak mogło pozwolić sobie na wymuszenie opłat licencyjnych od swoich konkurentów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)