Apple pokaże swoje mapy (oraz iOS 6) na WWDC

Apple pokaże swoje mapy (oraz iOS 6) na WWDC

05.06.2012 11:11, aktualizacja: 05.06.2012 12:27

Obecni i byli pracownicy firmy Apple potwierdzili plotki o tym, że Apple planuje udostępnić własne mapy w kolejnym wydaniu systemu iOS. System ma trafić na rynek jesienią tego roku, a przegląd nowości będzie miał miejsce już za tydzień — podczas tegorocznej World Wide Developers Conference w San Francisco.

Apple już od dłuższego czasu stopniowo rezygnuje z korzystania z Google Maps w swoich aplikacjach. Przy okazji zastąpienia ich w iPhoto danymi pochodzącymi z OpenStreetMap, firma spod znaku jabłka zachowała się bardzo niegrzecznie i wzięła sobie mapy bez podania źródła, czyli nie spełniła jedynego warunku, jaki stawia Fundacja OpenStreetMap korzystającym z jej danych. Apple się poprawił, a przy okazji na światło dzienne wyszła plotka o tym, że w Cupertino powstają autorskie mapy elektroniczne.

The Wall Street Journal zwraca uwagę nie tylko na fakt, że Apple planuje udostępnić własne mapy, ale również na długoterminowe narastanie konfliktu między Apple'em i Google'em. W 2006 iPhone z Google Maps był czymś korzystnym dla obu stron, ale czasy się zmieniły. Dziś te dwie firmy są rywalami niemal na każdym polu. A teraz, kiedy iPhone jest jednym z popularniejszych modeli telefonów na świecie, zabranie Google'owi danych pochodzących od jego użytkowników (lokalizacje firm, zapytania wysłane do wyszukiwarki, oceny lokali itp.) mogą Google zaboleć w tej części, która przynosi najwięcej dochodów — mowa oczywiście o profilowanych reklamach. Tak samo mierzi Google'a Siri, która nie pokazuje reklam przy wynikach wyszukiwania.

W wersji 6 systemu iOS pojawią się mapy, które — jak wszystkie produkty tej firmy — mają zachwycić użytkowników wyglądem, szybkością, płynnością działania i atrakcyjnością danych. O ile w kwestii samych map Apple ma niewielkie pole do popisu, StreetView zastąpi najprawdopodobniej technologia tworzenia map 3D rozwinięta przez kupioną przez Apple firmę C3 Technologies.

Jak to będzie wyglądać, przekonamy się w przyszłym tygodniu (11-15 czerwca). Oczywiście pod warunkiem, że plotki niosą ziarno prawdy. Inne nowości, których możemy się spodziewać w kolejnej odsłonie mobilnego systemu Apple'a to srebrny interfejs i zmiany w preinstalowanych aplikacjach, z których sporą część Apple napisał od nowa. Innego ekranu blokowania i widżetów na ekranie domowym nie będzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)