Apple ProRes RAW trafia na Windowsa 10. Zadziała m.in. w Adobe Premiere

Apple ProRes RAW trafia na Windowsa 10. Zadziała m.in. w Adobe Premiere

Apple udostępnił paczkę kodeków ProRes RAW na Windowsa, fot. Pixabay
Apple udostępnił paczkę kodeków ProRes RAW na Windowsa, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
31.03.2020 16:46

Paczka kodeków Apple ProRes RAW została udostępniona użytkownikom Windows 10. Korzystający z systemu Microsoftu mogą więc pobrać odpowiednie pliki, aby z powodzeniem odtwarzać na swoich komputerach filmy zapisane właśnie w ten sposób. Niezbędny jest 64-bitowy system i jedna ze zgodnych aplikacji.

Z krótkiej informacji udostępnionej przez Apple'a dowiadujemy się, że po instalacji użytkownik zyska możliwość odtwarzania filmów wykorzystujących ProRes RAW oraz ProRes RAW HQ. Do tego niezbędny jest jeden z czterech obsługiwanych obecnie programów Adobe: After Effects, Media Encoder, Premiere lub Premiere Rush. W każdym przypadku mowa jest jednak o testach beta.

Apple ProRes RAW należy do szerszej grupy kodeków Apple ProRes, z których pierwsze pojawiły się jeszcze w 2007 roku. W przeciwieństwie do większości kodeków z grupy, ProRes RAW (powstały w 2018 roku) wykorzystywany jest na potrzeby zachowania jak największej liczby szczegółów nagrania, kosztem wydajności. Jest obsługiwany tylko przez część kamer dla profesjonalistów.

Instalacja sprowadza się do kilku kroków w typowym kreatorze.
Instalacja sprowadza się do kilku kroków w typowym kreatorze.

Nie można wykluczyć, że podczas odtwarzania filmów mogą się pojawić błędy. Apple udostępnił kodek jedynie w wersji beta, ponadto bez szerszego opisu. Wiele wskazuje więc na to, że paczka będzie dalej rozwijana, szczególnie jeśli pojawią się jakieś usterki.

Kodek Apple ProRes RAW dla Windowsa 10 można pobrać z naszego katalogu oprogramowania. Mimo odwołania bezpośrednio do oficjalnej strony Apple'a, podczas instalacji Windows 10 może sugerować, iż oprogramowanie pochodzi od niezaufanego twórcy. Będąc wyrozumiałym, na tym etapie ten problem można jednak powiązać z trwającymi testami – mamy do czynienia wyłącznie z wersją beta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)