Apple udostępnia Mac OS X 10.7 Lion deweloperom

Redakcja

25.02.2011 11:39, aktual.: 25.02.2011 12:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple wydał pierwszą wersję Developer Preview systemu Mac OS X 10.7 Lion. Ma on sprawić, że obsługa komputerów Mac bliższa będzie używaniu urządzeń przenośnych firmy Apple.

Oświadczenie na temat wydania Developer Preview opublikowano na stronach firmy Apple. Wyliczono tam zmiany, jakie zostały wprowadzone w wersji deweloperskiej systemu. W Lionie pojawi się między innymi Mission Control, nowy sposób przeglądania i zarządzania zawartością komputera, łączący w sobie funkcje Exposé, Dashboard i Spaces. Wprowadzony zostanie też Launchpad, program imitujący ekran powitalny znany z iOS. Poza tym pojawią się programy w trybie pełnoekranowym, a także nowe gesty multitouch dla gładzika i myszki Magic Mouse. Mac OS X 10.7 będzie także obsługiwał e-sklep Mac App Store.

Apple poinformował też o nowym kliencie poczty Mail 5 z interfejsem wzorowanym na wydaniu dla iPada, widokiem konwersacji, zaawansowanym wyszukiwaniem, a także obsługą Microsoft Exchange 2010. Kolejne nowe narzędzie to AirDrop, dzięki któremu możliwe jest kopiowanie plików między komputerami Mac bez kabla i bez instalacji dodatkowego oprogramowania. Inne funkcje to Versions (Wersje), umożliwiający zapisywanie i odzyskiwanie kolejnych wersji dokumentu podczas pracy, a także Resume (Przywracanie), pozwalający na wznowienie ostatnio używanych aplikacji po restarcie systemu. W oświadczeniu jest także mowa o odświeżonej usłudze FileVault, która umożliwia szyfrowanie dysków zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, a także pozwala na ich czyszczenie. System będzie również zawierał wbudowaną wersję Server z możliwością zarządzania danymi nie tylko z poziomu Mac OS X, ale także iPhone czy iPada.

Z informacji podanych przez osoby testujące Mac OS X 10.7 wynika, że tej wersji systemu nie będzie można zainstalować na starszych komputerach Mac z procesorem Intela. Wersja testowa systemu wymaga procesora Core 2 Duo i mocno bazuje na architekturze 64-bitowej.

Premiera nowego systemu firmy Apple będzie miała miejsce latem tego roku. Zaprezentowane dzisiaj nowości można obejrzeć na stronach Mac OS X Lion Preview.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)